اولین دختر سیاه پوستی که به مدرسه رفت +تصاویر

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد

مجله مراحم؛ طی روزهای اخیر اعتراضات سیاهان به تبعیض‌نژاد در شهر “شارلوت” آمریکا باعث شد فرماندار ایالت کارولینای شمالی وضعیت فوق العاده اعلام کند؛ ۵۹ سال پیش نیز حضور یک دختر سیاه پوست در مدرسه سفیدپوستان این ایالت جنجال وسیعی به پا کرد.

چند روز قبل یک مرد سیاهپوست ۴۳ ساله در کارولینای شمالی بر اثر تیراندازی یک مامور پلیس کشته شد. گرچه پلیس اعلام کرد که فرد کشته شده مسلح بوده است و یک تهدید فوری برای نیروهای پلیس محسوب می شده اما بستگان او گفته اند که او اسلحه ای نداشته و فقط یک کتاب همراه خود داشته است.

معترضان به تبعیض نژاد پس از این واقعه به خیابان ها ریختند و دست به شورش زدند؛ معترضان مسیر حرکت خودروها را بند آوردند و نیروهای پلیس برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور استفاده کردند. پلیس می گوید تا کنون ۵۰ نفر از معترضان را بازداشت کرده است.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که ۵۹ سال قبل یعنی در سپتامبر ۱۹۵۷ نیز مساله تبعیض نژاد در این شهر جنجال به پا کرد. در آن روز به دنبال رای دیوان عالی آمریکا، برای اولین بار در ایالت به دانش‌آموزان سیاه‌پوست اجازه داده شد تا در مدارس سفیدپوستان ثبت نام کنند.

به همین خاطر یک خانواده سیاه پوست تصمیم گرفتند برای فرستادن فرزندشان به مدرسه پیش قدم شوند؛ خانواده “دوروتی کانتس” دختر ۱۵ ساله سیاه پوست اهل شارلوت پس از ثبت نام او در مدرسه “هری هاردینگ” در نخستین روز سال تحصیلی او را روانه مدرسه کردند؛ اقدامی که چندان خالی از حاشیه نبود؛ در نخستین روز مدرسه دوروتی و پدرش با آزار و توهین دانش آموزان که گفته می شد با تحریک و تایید مدیر مدرسه بوده مواجه شدند و در میان جمعیتی که به آنها اهانت می کردند به سمت مدرسه رفتند.

سفید پوستان نژاد پرست در آن روز به سوی دوروتی و پدرش سنگ پرتاب کردند و روی او و در ظرف غذایش آب دهان انداختند و حتی سعی کردند او را از مدرسه بیرون بیاندازند. این رفتارها تا جایی ادامه پیدا کرد که نژادپرستان با خانه آنها نیز تماس گرفتند و دوروتی و خانواده اش را تهدید به مرگ کردند. این جنجال ها تا ۴ روز ادامه داشت تا اینکه خانواده دوروتی اعلام کردند برای حفظ سلامت خود و فرزندشان از فرستادن او به مدرسه صرف نظر کرده‌اند. آنها چندی بعد از کارولینای شمالی به فیلادلفیا مهاجرت کردند و دوروتی تحصیلاتش را در یک مدرسه مشترک سیاه پوست و سفید پوست به پایان رساند. او سال ها بعد و برای ادامه تخصیل در مقطع دانشگاه به زادگاهش بازگشت و موفق شد تحصیلاتش را در دانشگاه “اسمیت” به پایان برساند و همانجا هم به عنوان معلم مشغول به کار شود.

“داگلاس مارتین” عکاس اسوشیتدپرس که روز ۴ سپتامبر همراه دوروتی از خانه تا مدرسه بود یکی از شاهدان این رفتار نژادپرستانه بود که با عکاسی از لحظاتی که دوروتی در خیابان مورد اهانت قرار می‌گرفت موفق شد یکی از عکس های جاودانه تاریخ مبارزه با نژاد پرستی را به ثبت برساند. انتشار عکس های مارتین بازتاب گسترده ای پیدا کرد و توجه افکار عمومی در سراسر امریکا و جهان را به خود جلب کرد. این عکس که هنوز یکی از تاثیرگذار ترین تصاویر تاریخ امریکا به شمار می رود موفق شد همان سال جایزه ورلدپرس‌فوتو را برای مارتین به ارمغان بیاورد.

نژاد پرستی در آمریکا

 

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
اهانت به “دوروتی” در مسیر خانه تا مدرسه. ۴ سپتامبر ۱۹۵۷

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
بیش از ۱۰۰ نژادپرست دوروتی را در مسیر خانه تا مدرسه دنبال می کنند و در مقابل دوربین عکاس به او اهانت می کنند. ۴ سپتامبر ۱۹۵۷

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
دوروتی بی اعتنا به توهین نژادپرستان به سمت مدرسه حرکت می کند. ۴ سپتامبر ۱۹۵۷

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
اهانت همکلاسی های سفید پوست به دوروتی در مدرسه

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
اهانت همکلاسی های دوروتی به او در مدرسه

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
دوروتی در حال مصاحبه با یک خبرنگار پس از انتشار اخبار و تصاویر اهانت به او در مسیر مدرسه. ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۷

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
دوروتی و پدرش در خانه و پس از اعلام انصراف از تحصیل در مدرسه سفیدپوستان. ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۷

دختری که روز اول مدرسه تحقیر شد
عکس مشهور “داگلاس مارتین” که جایزه “ورلدپرس فوتو”را برای وی به همراه داشت.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:


کانال پزشکی دکتر سلام

کانال حرف حساب

⭕️دیدگاه حاوی توهین به کاربران تایید نمیشود
⭕️اگر دیدگاهی توهین آمیز به کاربر یا مسئولین کشورمان اشتباهاً تایید شده در همان صفحه اعلام کنید تا حذف شود. تشکر.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال: علی از تهران

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)