میتینگ دهه هشتادی‌ها زنگ خطری برای نظام بود؟!

http://cheee.ir/wp-content/uploads/2016/06/739147609086173-620x350.jpg

 

تحلیل عباس عبدی از متینگ دهه هشتادی‌ها

هنوز معلوم نیست جرقه برگزاری میتینگ نوجوانان دهه هشتادی چطور زده شد؟ اما آنچه معلوم است اینکه این نوجوانان توانستند دوهزار نفر را در یکی از پررفت‌وآمدترین اتوبان‌های تهران و جلو یک مجتمع تجاری دور هم جمع کنند؛ به‌طوری‌که مجتمع بسته و رفت‌وآمد در اتوبان برای ساعتی مختل شد؛ اتفاقی که از نظر «عباس عبدی»، تحلیلگر اجتماعی- سیاسی، باید از آن استقبال شود.

‌واکنش‌های زیادی به برگزاری میتینگ نوجوانان ابراز شد. برخی نگران قدرت آنها هستند و برخی حرکتشان را نشان آگاهی از حقوق مدنی‌شان می‌دانند. شما کدام‌یک از این نظرات را قبول دارید؟

ابتدا عرض کنم اظهارنظر دقیق درباره این‌گونه پدیده‌هایی که از پیش تصوری از آن نداشته‌ایم نیازمند گذر زمان و دستیابی به داده‌های بیشتر است. به نظرم از هر دو وجه می‌توان این اتفاق را تحلیل کرد. در این اتفاق یک نکته مهم وجود دارد و آن وجود ظرفیت مناسب برای سرمایه اجتماعی است که در جریان این میتینگ دور هم جمع شده‌اند. سرمایه اجتماعی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر در جهان مورد توجه بیشتری بوده و حساسیت بسیاری نسبت به آن پیدا کرده‌اند. داشتن این نوع مشارکت‌ها و ارتباطات به‌شکلی که یک مجموعه از افراد بتوانند دور هم جمع شوند برای هر کشوری سرمایه است. کشورهایی که از چنین سرمایه اجتماعی‌ای بهره‌مند هستند می‌توانند از آن در امور مثبت استفاده کنند. اما اینکه از نظر برخی‌ها حساسیت منفی نسبت به این موضوع وجود دارد دلیلش این است که ما با نوعی فقدان اعتمادبه‌نفس در ساخت رسمی روبه‌رو هستیم که به هر ظرفیتی با بدگمانی نگاه می‌کنند. درصورتی‌که اگر چنین اعتمادبه‌نفسی وجود داشته باشد از این اتفاقات استقبال و تلاش می‌شود از ظرفیت چنین اتفاقاتی در امور مثبت استفاده کنند.

چطور می‌شود از چنین جمع‌های اتفاقی‌ای استقبال کرد؟ چراکه کار به زدوخورد و فحاشی کشید.

ببینید این افراد به این دلیل که نمی‌توانستند جای دیگر و حول محور اشتراکات، مطالبات و خواسته‌هایشان دور هم جمع شوند و جای چنین تجمعاتی در جامعه ما خالی است، بر سر یک موضوع خیلی ساده و غیرمهم مثل اینکه همه آنها متولد یک دوره زمانی هستند، دور هم جمع شدند. چیزی که مقامات باید به آن توجه داشته باشند اتفاقا همین است که اگر گروه‌ها و قشرهای مختلف جامعه نتوانند فرصت‌هایی برای دور هم یا یکی بودن داشته باشند، با انگیزه‌های دیگر که ممکن است از نظر ما مهم نباشد یا حتی توخالی به نظر برسد، تجمع می‌کنند. چراکه نیاز و مطالبه اصلی، ارتباط است که در جامعه ما پاسخ داده نمی‌شود و در نتیجه این نیاز خودش را به شکلی نشان می‌دهد که برای ما و نسل‌های بزرگ‌تر باورکردنی نیست. اتفاقا این نشان‌دهنده نوعی ضعف و ناکارآمدی در جامعه است. همیشه می‌گوییم در کشور ما نتیجه انتخابات غیرقابل‌پیش‌بینی است. درصورتی‌که اگر اجازه دهیم گروه‌های مختلف مردم بتوانند مطالباتشان را بروز دهند، انتخاباتشان هم قابل‌پیش‌بینی می‌شود. بحث این است اگر جایی که باید امکان طرح مطالبه و پیگیری آن را داشت اجازه داده نشود؛ اتفاقی که انتظارش را نداریم در جای دیگری رخ می‌دهد.

http://www.pixoload.de/images/2016/06/09/photo_2016-06-09_12-37-28.jpg

‌عاملان این اتفاق نوجوانان بوده‌اند. چرا نوجوانان؟

این قشر از جامعه به‌دنبال نوعی هویت و بروز شخصی هستند. البته همه گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه چنین نیازی دارند ولی این قشر چون جای دیگری ندارد تا این هویت و بروز شخصی را اعمال کند، به تجمع و گردهمایی به این شکل روی خوش نشان می‌دهد. البته ممکن است گفته شود دوهزار نفر تعداد زیادی نیست ولی فراموش نکنیم اینها مشت نمونه خروار است.

‌یکی دیگر از واکنش‌ها به محل قرار بود. برخی این مکان را نماد تغییر مطالبات مردم در طول دهه‌های مختلف می‌دانستند و می‌گفتند نوجوانان دیروز یا دهه شصتی‌ها قرارهایشان را در میدان آزادی می‌گذاشتند و امروزی‌ها در مجتمع تجاری.

بیایید یک‌جور دیگر این قضیه را ببینیم. به نظر شما اگر این قرار در میدان آزادی گذاشته می‌شد، کسی می‌رفت؟ آیا خود دهه شصتی‌ها می‌رفتند؟ قرار میدان آزادی غالبا متناسب با موضوعی سیاسی اتفاق می‌افتد. اما اتفاقا وقتی تجمع با محتوای یک امر روزمره باشد، بهترین جا همین مراکز خرید (شاپینگ) عمومی است. حتما می‌دانید که به‌طورکلی بسیاری از کسانی که در مجتمع‌های چندمنظوره تجاری حضور پیدا می‌کنند لزوما مشتری نیستند و برای خرید نیامده‌اند بلکه برای گذران وقت و پرکردن اوقات فراغت مغازه‌گردی یا گردشگری مغازه‌ای! (شاپینگ) را انتخاب کرده‌اند. این نوجوانان هم به‌دنبال بروز خود با استفاده از اوقات فراغتشان بوده‌اند. البته در پارک هم می‌توانستند این قرار را بگذارند ولی شاید تجربه‌های خوبی از جمع‌شدن در پارک وجود ندارد. تجمع‌کردن و قرارگذاشتن در مجتمع‌های چندمنظوره تجاری مرتبط با زندگی روزمره مردم است. اما آنچه شما در پرسش خود گفتید هم یک تفسیر از این موضوع است که بر واقعیت بار شده است.

 

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news_albums/596077/24055/resized/resized_602289_155.png
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۸۴ دیدگاه

 1. نوشین از کرج

  این سوسک توله ها هم ادم شدن

 2. محمد از ساوه

  این دهه هفتادی و هشتادی اوسسکل تر از این حرفان که بخوان یه جنبشی رو راه بندازن

 3. اون قیافه هایی که من دیدم، همین که بتونن بعد از کارشون تو دستشویی خودشونو بشورن خیلیه

  ۵ تاشون دو زار نمی ارزیدن

  • والا همون ژل و وسایل بزک و دوزک خودشون رو ببرن هنر کردن
   یه توپ کنارشون بخوره زمین همون جا غش کردن
   اونایی دل شیر داشتن دهه سی و چهل بودن
   از دهه پنجاه به اینور که انفلاب شد دیگه اون نسل تکرار نشد

   • حدود۱۰سال پیش هفته دفاع مقدس بود یک جا بودم که داشتند رادیو فردا را گوش میدادند مهمون بحث اون شبشون خانوم فرح همسر شاهنشاه پهلوی دوم بود و از شهبانو در مورد دفاع مقدس میپرسیدند تا این که چنین حرفی را فرح زد:اون جوان هایی که ۸سال در دفاع مقدس جنگیدند و زیر سخت ترین شکنجه ها لب باز نکردند و …جوان هایی بودند که شاه تربیت کرده بود اما جوانان الان فکر نکنم مثل اون ها مقاومت داشته باشن(روش نشد بگه که با یک تو گوشی به۱۰۰تا کار نکرده اعتراف میکنند)
    خلاصه ZTکامنتت من را یاد این حرف فرح دیبا انداخت

    • نه اقا شاهپور من طبق شواهد و حدود سنی شهدای دفاع مقدس این حرف رو زدم
     سیزده ساله ها تا پیرمردا
     اما الان چی الان همه چی شده معامله
     حتی باور یه اعتقاد با چرا شروع میشه
     اون موقع نپرسیدن چرا
     سبک سنگین نکردن
     عضو هیچ جناحی نبودن
     فقط یه رهبر بود و یه باور قلبی که براش جونشونو دادن
     چون بنیان خونواده ها و اعتقادشون محکم بود
     تربیت براساس دین و احترام بود

    • به نظرم واسه این ما خیلی مثل اون ها نیستیم که حرف دیگران و لجبازی برامون خیلی مهم شده خودمون را آزاد از این قرطی بازی ها نمیکنیم و عاشقانه در راه خودمون قدم برداریم نصف قدم هامون واسه لجبازی با دیگران هست و…………………….

    • بله لجبازی رو خوب گفتی (لایک) (گل)

    • والا به خدا به طرف میگم تو که پزو ات را خیلی دوست داشتی و بهش رسیده بودی چرا فروختی ؟میگه پسر خاله ام پرشیا خرید اومده بود جلو من کلاس میگذاشت من هم فروختم این زانتیاهه را خریدم که خوب لجش در بیاد حالا تو قصدش جفتشون موندند پول درست حسابی ندارند به ماشینشون بنزین بزنند (خنده زیاد)

    • (مسخره) (مسخره) (مسخره)

     رو جیب بابا جونشون حساب میکنن (خنده زیاد) (خنده زیاد)

    • دیگه بابا شون هم فکر نکنم گوش بهشون بده اون جیب هم بالا خره ته داره به دریا که وصل نیست

    • (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده زیاد)

    • شاهپور خان.شاه اونارو تربیت نکرد.اونارو اتفاقا آخوندا تربیت کردن.بالای ۹۰درصد شهدای ما اهل مسجد و منبر و هیئتهای مذهبی بودن.شاگردای جناب پهلوی تو کاباره ها تشریف داشتن که درزمان جنگ یا فرارکردن یا تو زیرزمینها قایم شده بودن.اون خانومی هم که چنین زر مفتی زده یه گوهی خورده نیازنیست شما تکرارش کنی.عاقبت رادیو فردا گوش دادن این میشه دیگه.درضمن پشت گوشتو ببینی آیت الله شدن اون نکبت عوضی خاتمی فتنه گر بی ناموس ضدانقلاب و ضداسلام رو ببینی.

    • ۱-الان چرا ما جوونهامون مثل شهدای عزیزمون نیستند،اگر اون موقع شاه خائن بوده الان که دیگه۶دانگ روحانیون هستند؟
     ۲-پشت سر خاتمی تهمت ناروا نزن مثل بی ناموس و…. امام خمینی در مورد ایشون فرمودند که ایشون فرزند خلف انقلاب هستند
     ۳-اصلاََخاتمی بد،اما هرچی بد باشه اندازه احمدی نژاد بدنیست

    • آخه اکثر فرزندان دهه هفتادی و هشتادی در دامن ماهواره بزرگ شدن نه پای منبر بخاطر اینه که مثل شهدانیستن.الان هم شهدای مدافع حرم دهه هفتادی اهل ماهواره و پارتی های مختلط نبودن و پای منبری بودن که رفتن و میجنگن.وگرنه اونایی که نمیرن تو کلش آو کلنز دارن میجنگن نه درمقابل دشمن.اگه دست شاه بود دوست داشت همه رو بکشه تو کاباره ها اما غیرت مذهبی دهه چهلی ها و پنجاهی ها تو هیئت و پای منبر نگهشون داشت.اگه شاه شهدای مارو تربیت کرده چه معلم بدی بوده که شاگرداش انقلاب کردن علیه خودش.نه عزیز اینا همش زر مفته که اون خانوم زده.اگه اینارو نگن چی بگن

     احمدی نژاد به گونه ای خیانت کرد.خاتمی به گونه ی دیگه.لعنت بر خائنان.

    • خوب چرا روحانیون که مبلغ مساول دینی هستند نتونستند جوون ها ی این دوره را از پای ماهواره و کلش آو کلنز بلند کنند؟

    • شاهپور اونی که از پای ماهواره وکلش آو کلنز باید بلندشه خود جوونهای این دوره هستن رو حانیون نمیتونن شعبده بازی کنن مثلا من جلوی ماهواره باشم یهو تو هوا معلق نمیشم بعد بگم اهان اخوند محلمون منو از پای ماهواره واین چیزا بلند کرد باید خودم بخوام جوونهای این دوره از جمله خودم وقتی علاقمند به چیزی بشن نمیتونن راحت ازش دل بکنن اتفاقا اگه حاج اقایی بگه ماهواره اثراتی بدی داره صدتا فحشم نثارش میکنن البته همه نه

    • ۱-اون خواستن بر بلند شدن در این جوون ها چگونه به وجود باید بیاد؟اگر میخواهی بگی باید از قبل باشه که میشه پارتی بازی خدا که این خواستن را به یکی داده و به یکی نداده
     ۲-چرا آخوند های ما جاذبه ندارند که جذب کنند بچه ها را؟
     ۳-چرا روحانیون همش نهی از منکر میکنند و از سیاست ترسوندن استفاده میکنند به جاش امر به معروف نمیکنند و از سیاست تشویق و بشارت استفاده نمیکنند؟ (گل) متوجه منظورم میشی؟همش معاصی را میگند و عذاب خدا را واسه همین نکن نکن نکن هاشون جاذبه ندارند ولی اگر از معروفات بگند و پاداششون و از چیزهای جذاب دیگه که جاش نیست بگم میتونند پسر یزید را هم از پای ماهواره بلند کنند

    • اساسی ترینش با خواست خودشونه واین اصلا اون چیزی که تو گفتی نیست چون خدا میخواد همه هدایت بشن ولی اراده واختیارم داده که خودشون انتخاب کنن واین به هدف وخواست خودشون برمیگرده جاذبه که باید داشته باشن والبته بعضیاشون هم ندارن دیگه مگه کسی در دین جاذبه ی از انبیا و امامان بیشتر بوده که اون بزرگان هم نتونستن همه رو آدم کنن واینکه به نظرم تا حدودی جفتشو میگن اصلا قران از جفتش استفاده کرده من کار با روحانیون ندارم چون قران هم از معاصی وعذاب گفته هم از ثواب وبهشت جفتش هست هرکس بره میبینه اما کسی که دوست نداشته باشه هدایت نمیشه چه فرزند یکی از انبیا باشه چه فرزند یزید البته یکی از فرزندان یزید خیلی بهتر از ابا واجداد فاسقش بوده تمام کارهای باباشو محکوم کرد واز خلافت کناره گیری کرد که کشتنش میدونم یجورایی بی ربط بود اما گفتی فرزند یزید گفتم یه یادی ازش بکنم خدا بیامرزتش

    • مینا جان کسی که نمیره توی قران را بخونه اون آدمی که پای ماهواره هست که لقمه آماده براش گرفته شده یعنی مبلغ فسلد داره کارش را خوب انجام میده ولی از این ور هیچ آخوندی که مبلغ دین هست مثل اون مبلغ فساد فعال نیست

    • خب باید بره قشنگ بدور از هر نوع نظر مغرضانه و خالی از تعصب ودشمنی بخونه دیگه یعنی چی ولی اینکه مبلغین فساد خیلی بهتر دارن عمل میکنن نسبت به مبلغان دینو موافقم شایدم البته البته متاسفانه اون افراد خودشون به سمت رفتار وکردار زشت میرن تازه اونایی هم که قرانو قبول ندارن مسلما حرفای آخوندا هم قبول ندارن

    • فرح غلط کرد همچین حرفی زد،همچنین هرکی که حرفش رو باور داره!
     اونایی که شاه وفرح تربیت کردن یا توی دیسکوها وکاباره ها ولو بودن یاتوی دم ودستگاه خودشون بودن ومشغول شکنجه وآزار مردم بینوا! اون بچه هایی که زیرشکنجه های شاه ملعون شهید شدن و برای این انقلاب همه چیشون رودادن یا شهدای دفاع مقدس همشون تربیت شده ی دست مادرایی بودن که به عشق امام حسین(ع) وسایرائمه زندگی میکردن وباتمام کمبودای دوران خودشون دم نمیزدن! درواقع اون جوون ها تربیت شده ی دست ائمه علیهم السلام وخصوصا امام زمان(عج) هستند و بس!

    • عزیزم من هم حرف شما را قبول دارم ولی الان چرا اکثریت جوانانمون مثل اکثریت جوانان اونموقع نیستند؟اگر اون موقع۷۰درصد انقلابی و ۳۰درصد طاغوتی بودند به نظرت الان این درصد چند به چند شده؟

    • عه هرچی توضیح میدم بازحرف خودشو میزنه.میگماااا دلیلش اینه اون بی ناموس هایی که به اسم ازادی ماهواره ها و شبکه های اجتماعی رو رواج دادن باید محاکمه کرد نه مبلغان دین رو.تکنولوژی خیلی خوبه اما باید کنترل بشه توسط دولتها.یکی از همون بی ناموسا همونی بودکه ازسال۷۶تا۸۴رئیس جمهور بود.بخدا تو اروپا و امریکا شبکه های مجازی خیلی محدودتر و کنترل شده ترازاینجاس.به محض اینکه مطلبی خلاف سیاست یا فرهنگشون پخش بشه سریعا از اون شبکه ها اون مطالب رو حذف میکنن.همین چندوقت پیش ۷۰درصد سایتهای ضدصهیونیستی از توییتر و گوگل حذف شد(خودشون اینو اعلام کردن)…اینجاکه اصلا کاملا بی در و پیکره.

     واقعیت اینه که جاذبه های جنسی خیلی قوی تر از حرف منطقی و مذهبیه.براهمین الان اکثرا بین این دو جاذبه های جنسی و رابطه نامشروع باجنس مخالف رو میپذیرن.صدالبته مبلغان دینی ماهم باید از شیوه های جدید و جذاب برای جذب جوانان استفاده کنن.اما مهمترین مشکل اینه که همیشه از ابتدای خلقت انسان تاالان باطل جذابتر از حق بوده.و باید ابزار باطل و فاسد رو از جامعه دور کرد.اولین اقدام باید جایگزینی شبکه های مفرح اخلاقی بجای ماهواره باشه و بعدش اقدامات بعدی

    • دلواپس پاراگراف دومی که نوشتی را کامل قبول دارم پراراگراف اولت را نه
     داداش من زمان شاه ماهواره نبود و تکنولوژی هم نبود اما خود اصل جنس بود یعنی توی مدارس و دانشگاه ها کسانی متولی بودند و هرروز با جوون مردم سرو کله میزدند که از صدتا ماهواره بدتر بودند همونی که اون موقع به اسم سپاه دانش میومد توی مدارس و ترویج بی حیایی میداد بعد انقلاب رفت آمریکا و یا شبکه ماهواره ای زد یا مجری شبکه شد یا کارشناسش یا دست پشت پرده اش، چه اون موقع چه الان دشمن با تمام توان خودش وارد عمل هست و لحظه ای از منحرف کردن جوانان کوتاهی نمیکند اما تفاوت در این است که مبلغان دینی آن موقع،شیوه زندگی شان و کاریشان و کسب درآمدشان و تبلیغشان در دل مردم بهتر جا باز میکرد و مثمر ثمر بود نه الان که اشرافیت بر شیوه زندگی و تبلیغ و کار و کسبشان غالب گشته است به رییس جمهوراسبق نظام مقدس جمهوری اسلامی توهین نکن چون هیچ ربطی به بحثمون نداره

 4. بهناز.آبادان

  دنیا دهه شصتیا…

 5. اگه قرار باشه همچین برنامه ای برای دهه ۶۰ باشه که کل تهران قفل میشه.
  البته که دهه شصتی ها دنبال اینجور کارا نیستن.

  • دهه شصتیا و میتینگ؟؟ شما همین که تا سره کوچه بری هوایی عوض کنی کلی اضافه کاری داری میتینگ رو فعلن بیخیال.

   • اندازه ما دهه شصتیا هیچ کس ول گردی نکرده

    • تو الان از دهه تون دفاع کردی یا تخریب کردی (خنده) (گل) شاهپور عزیزم داداش گلم، رفیق دوستداشتنیه من، تاجه سرم، یه دونه گل پسر مراحم، دنیای معرفت و غیره رو ندیدی؟ مهرداد رو میگم نمیاد مراحم چرا؟؟ کجا بودیم؟؟هان! دهه شصت و دهه هفتاد تفاوت چندانی با هم ندارن من دلیل اینهمه اصرار شما دهه شصتیا بر اینکه شما با ما خیلی فرق دارین رو نمیفهمم آخ یه کاما اون بالا جاافتاده بعد شاهپور حالا بغض نکن توام پسر خوبی هستی توام دوسته خودمی بیا بریم بهت اوجولات بدم.

    • صبر کن مواظب باش اون بهت اوجولات نده (خجالتی)

    • (ضایع شدن) نه خاطرت جمع من اصن اوجولات دوست ندارم.

    • من بغض کردم؟من نمیدونم اصلاََ بغض چی هست،
     سحرخانوم آجی گلم،رفیق دوست داشتنیه من،و….. مهرداد جان را حدود۱هفته ای هست که زیارتشون نکردم ،قبلاََ هم گفتم این بحث از نظر من بیشتر جنبه ی شوخی داره والبته کمی هم واقعاََ تفاوت وجود داره که مثلاََ۱۴سالگی یک آدم متولد۶۶با۱۴سالگی یک آدم متولد۷۳ خیلی فرق میکنه دیگه هم نظام مدرسه هم امکانات زندگی عمومی و… مثلاََاومتولد۶۶از۱۸تا۲۰سالگیش موبایل داشت تازه اگر موبایلش بولوتوث هم داشت اما اون۷۳از۱۲سالگی موبایل داشت تازه از۱۶سالگی اندروید بوده گوشیش و خیلی مباحث دیگر که تاثیرشون توی تفکراتشون خیلی زیاده دیگه آجی عزیز کرمونی من بیشتر تو ضیح نمیدم اما مدل رابطه دختر و پسر متولد۶۴را باهم مقایسه کن با مدل رابطه دختر و پسر متولد۷۴ ،اون موقع۲تا خیابون با هم هم مسیر بودند مردم حرف در میاوردند اما حالا چی
     اما آخرش همه این حرف ها شوخی بیش نیست درسته سحر جون؟ (گل)

    • بله درسته شاپی جون (گل)

    • شاپی؟!؟!؟!؟!؟!؟ (مو کندن) (مو کندن) (مو کندن)
     شما دوستاتم همینجوری صدا میکنی؟
     اگه اسمش گوهر بود چی ؟!؟!؟!؟
     نه واقعا چی میگی بهش !؟!؟!؟ (سوال) (سوال) (سوال) (سوال)

    • (ضایع شدن) آره دوستامم همینجوری صدا میزنم تا حالا گوهر نداشتیم ولی اگرم داشتیم گوهری صداش میزدم خودم عقلم میرسه.

 6. نمیدونم واقعا چرا دوست دارین اینا هم مثل سرنوشت ما دهه شستی ها بشن
  اگه ما نتونستیم نباید سنگ بندازیم جلوی پای این بچه ها
  بیایین صادق باشیم
  هم نمیدونستیم
  هم شرایطش نبود
  هم آگاهیش را نداشتیم
  پس الان حداقل اگه حمایت نمیکنیین بزارین این نسل خودش روش زندگیشا انتخاب کنه
  دوستمونم که میفرمایند دهه ۳۰ و ۴۰ باید خدمتشون عرض کنم اولا که امیدوارم باز شاهد جنگ یا اتفاق بدی نباشیم ولی شما خیالتون راحت جنگ بشه همین بچه های امروز حتی بهتر از قبل از کشورشون دفاع میکنن

  • امیدواااااااااااااارم که جنگ نشه
   ارزوی همه س
   اما در مورد حرف دوم (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)

  • متشکرم واقعا حرف قشنگی زدید بالاخره یه آدم منطقی و واقع گرا پیدا شد . نمیدونم بعضیا تفاوت نسل هارو کی میخوان بفهمن .دهه شصتیا خوب …قبول به جای اینکه دائم گوشزد کنین مثل نسل ما دیگه جهان به خودش نمیبینه تفات هارو بپذیرن ادبیات صحبت کردنتو تغییر بدین.

   • سایه خانم مثل هیچ نسل درهیچ کجای دیگه نکرارنخواهدشد درواقع بهتره بگم مثل هیچ آدمی ازاول تاآخردنیا دیگه تکرارنخواهد شد،درواقع تک تک انسان هایی که خداوند بزرگ ازاول دنیا تاآخرش خلق کرده ومیکنه وخواهدکرد تک خواهندبود حالا اینکه نیکوکارباشند یابدکرداربه خودشون واعمالشون بستگی داره! درضمن من بااینکه خودم یه دهه شصتی هستم ولی عمیقاباور دارم که توی هرنسلی آدمایی که شاهکار خلق کنند البته ازنوع خوبش وجود دارند ومختص به دهه خاص یا زمان خاصی نیستند ولی ازحق نگذریم درحق بچه های دهه شصت خیلی اجحاف شده ماتوی تلاطم جنگ به دنیا اومدیم توی شرایط سخت بعدازجنگ وتحریم ها بزرگ شدیم وتوی کلاسای حداقل ۳۰ ۴۰ونفره درس خوندیم بامعلمایی اکثراخشن وبداخلاق که سوادعلمی درست وحسابی هم نداشتن (البته بعضی هاشون) سرکردیم، موقع کنکور دادن که دیگه نگو یه عالمه داوطلب ورودبه دانشگاه باپذیرش حداقلی،بعد از دانشگاه هم یه عالمه فارغ التحصیل بیکار که بازارکاری براشون نبوده ونیست،ازبحث ازدواج هم که دیگه نگم بهتره درصد مجردین دهه شصت نسبت به دهه هفتاد وحتی دهه پنجاه بیشتره به خاطرهمینه که دهه شصتیا این قدردلشون پره بایدجای ماباشی تادرک کنی که چی میگم

    • بله حرف شما صحیح شرایط زندگی دو دهه خیلی باهم تفاوت داره اما مسئول این تفاوت دهه هفتاد نیست دهه شصت دلش پره درست اما فکر نمیکنید پاشونو دارن از گلیمشون درازتر میکنن ؟چرا اینقد توهین میکنن؟ اینو بدونید رفتار آدما به دهه ی تولدشون مطلقا هیچ ربطی نداره.

 7. برگشتم سلام…. باز شروع شد این دهه شصتیا باز شروع کردن شما مشکلتون با ما دهه هفتادیا چیه و لطفن درک کنین شماهایی که اینجا کامنت میزارین ۶۵ به بالایین تا سن ۵ سالگی چه اتفاقی تو زندگیتون افتاده که ما دهه هفتادیا نمیتونیم تحمل کنیم شهربازی و پارک نرفتین؟؟ تو دهه هفتادم که دیگه زندگی آسونتر شد چیه دهه مارو زیر سوال میبرین؟؟ کاش یه کاری کنیم بچه ها دختر و پسر بیان دهه تولدشونو بگن از روی کامنتها و تفکرات قضاوت کنیم که کدوم دهه بهتر و عاقلانه تر حرف میزنن .. مراحم تو میتونی یه پیج بزاری که بچه ها بیان دهه تولدشونو بگن ؟؟ مسیـــــــــــــــــــــــــــب جــــــــــــوووووووون میشه؟؟ (شکلک)

  • چیه هنوز نیومده طوفان کردی؟
   دهه شصتی ها وقتی مثلاََ۱۰ساله بودند سال۷۷یا۷۸بوده ولی دهه هفتادیه وقتی ۱۰سال بوده سال۸۲یا۸۳مثلاََ بوده خوب تفاوت نظام تحصیلی و تربیتی و امکانات عمومی زندگی و……را در سال۷۷تا۸۳مثلاََ مقایسه کن وقتی شخصیت آدم شکل میگیره تو سنین۱۰تا۱۸سالگی هست که این دوران برای افراد این۲دهه متفاوت بوده خوب ولی جمع نباید ببندیم من دهه هفتادی خیلی خوب هم دیدم که از شصتی ها بهتره این حرفها هم در مورد اکثریت هست نه در مورد همه

   • خب باشه حالا خدایی به اینجاش فکر نکرده بودم فعلن خدا بخواد دلواپس قصد دعوا با اینجانب را دارد نمیتونم باهات بحث کنم بپر بیا پیج پرستارا اگه دعوا بالا گرفت طرف منو بگیر بدو.

    • آخ جون دعوا (خنده زیاد)
     اومدم (گل)

    • نه بابا امر خیر بود (خجالتی)

    • چشم آقا مهرداد روشن (ضایع شدن)

    • تو آقا مهردادو پیدا کن بعد راجب روشن و تاریک بودن چشمش صحبت میکنیم.

    • راستش را بگو چیکارش داری بلا ناگهونی (نگاه)

    • نه بابا حدس میزنم ممد از راه بد (آه) رش کرده رفته سوریه این آخریا گفته بود دوس داره بره فقط نگرانشم.

    • برو آهنگ حمیرا رابگذار و گوش کن که میگه:
     عزیزه رفته سفر کی برمیگرده (گل) چشمونم مونده به در کی برمیگرده (گل) رفتی و رفت از چشام نور۲دیده (گل) ای زحالم بی خبر کی بر میگرده (شکلک)

    • نه حمیرا دوست ندارم کلن وقتی حالم خرابه آهنگ گوش نمیدم میخوابم بعد که پاشم هیچی یادم نیست.

    • وای تو چقدر سیستمت ساده و نزدیک هست (شکلک) قدیم تر ها تو اعصاب خوردی میرفتم قلیون کوله(خوانسار) را چاق میکردم (شکلک) بعداََ یک شیشه سس را میشکوندم اما ۲سالی هست که با خنده مصنوعی آنچنان حال خودم را خوب میکنم که باور کن انگار نه انگار که چیزی بوده اینجوری (خنده زیاد) و بعد چند دقیقه تبدیل به خنده واقعی میشه و با دوستان به بیمزه ترین چیز خداوکیلی خنده واقعی مون میگیره (خنده زیاد) حمیرا و هایده و…..که قدیمی اند خیلی خوبند دوستشون داشته باش تا نصف عمرت بر باد نباشد

    • نه از این صداهایی که زیاد تحریر میزنن خوشم نمیاد شما قلیون نکش به جاش آجیل و مویز و بادوم و اینا بخور آره ننه جون میخوای برات پسته بفرستم؟…. آره آدم وقتی فاز خنده میگیره به بیمزه ترین چیزا میخنده ایشالا همیشه لبات خندون باشه چشات درویش.

    • لب خودت هم خندون باشه آجی گلم از کرمان دلت هم همیشه شاد و خوش باشه

 8. پروفسور اسماعیل ملک زاده مرودشتی:

  نسل مزخرفی بودیم ……!!!!
  نسل انتخاب بین بد و بدتر ……!!!!
  به ما که رسید رودخانه ها خشکید ، جنگل ها سوخت ،
  و ابر ها نبارید …..
  دل به هر کس دادیم ، قبل از ما دل داده بود …..
  نسلی هستیم نه به پدرمان رفتیم و نه به مادرمان !!!!!
  بلکه به فنا رفتیم …..
  هم از دزد می ترسیم هم از پلیس !!!!!

  نسل دیدن و نداشتن ،
  خواستن و نتوانستن ،
  رفتن و نرسیدن …..
  نسل آرزو های که تا آخرش بر دل ماند !!!!!
  نسل آهنگ های سوزناک …..
  نسل طلاق هفتاد درصد …..
  نسل فیس بوک از سر بی کسی ………
  نسل ماندن سر بی راهی …..
  نسلی که ناله های هم رو فقط لایک می کنیم !!!!!
  نسل خوابیدن با اس ام اس …..
  نسل جمله های کوروش و دکتر شریعتی …..
  نسل کادو های یواشکی …..
  … یادمان باشد وقتی به جهنم رفتیم ،
  بگوییم یادش بخیر آن دنیا هم جهنمی داشتیم ….!!!!!!
  سگ دو زدیم برای آغاز راهی که قبل از ما هزاران نفر به آخر خطش رسیده بودند ….!!!!!!
  تنها نسلی هستیم که هرگز نخواهیم گفت جوانی کجایی که یادت بخیر ..

 9. اگه جنگ بشه خودشونو از ترس خیس میکنن حالا واسه ما جمع میشن میتینگ میذارن (خنده زیاد)

 10. یعنی چی که بهما ده هشتادی ها توهین میکنین ما نمیخوایم مثل شما ها بسوزیم فقط داریم از حقمون دفاع میکنیم

 11. اصلا دم هممون گرمکه نذاشتیم حقمون رو بخورن

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)