امروز صدام ملعون در شهر سردشت گاز شیمیایی زد +تصاویر

هفتم تیر جدای مناسبت تقویمی مشهور آن (انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰) یاد آور یک اتفاق دیگر در سال ۱۳۶۶ هم هست؛ حمله شیمیایی به شهر سردشت که بیش از ۱۱۶ قربانی و ده ها مصدوم  جسمی و روحی برجای گذاشت.
اما با این که هفتم تیر ۱۳۶۶ از تلخ ترین روزهای جنگ هشت ساله عراق با ایران به حساب می آید، به نظر می رسد چندان که باید و شاید در رسانه های سراسری به آن پرداخته نشده است.

از این رو  جا دارد در آغاز سی اُمین سال پس از این جنایت هم به اقدام سبُعانه ارتش صدام حسین اشاره شود تا بدانیم حملات شیمیایی آن دوران محدود به «حلبچه» نبوده و هم بدانیم آثار جنایت با پایان جنگ محو نشد و حتی اگر بسیاری از زخم های جسمی در گذر زمان التیام یافتند اما پاره ای آسیب های روحی باقی ماندند.

سردشت؛ هیروشیمای ایران/ ثبت سند جنایت در دانشگاه معتبر آمریکا

از سوی دیگر جالب است بدانیم هر چند این اتفاق در سال ۱۳۶۶ خورشیدی رخ داد و یک سال و ۲۰ روز بعد هم جنگ نمام شد اما ۱۶ سال بعد یک دختر جوان ایرانی  – فرنوش هاشمیان – که در آن زمان ۲۷ سال داشت و در دانشگاه ییل آمریکا تحصیل و در بخش اپیدمولوژی و سلامت آن تحقیق و پژوهش می کرد، موضوع تحقیق دانشگاهی خود را به « آثار روانی حملات شیمیایی» اختصاص داد و عملا با پروژه ای که به فرجام رساند کاری کرد که معتبرترین مجلات پزشکی آمریکا اذعان کنند در جریان جنگ چه جنایتی رخ داده بود و یک سند ماندگار به ثبت رسید.

تحقیقات تیم ایرانی دانشگاه ییل آمریکا به سرپرستی او و با همکاری و عضویت فرناز فلاحتی و کاوه خشنود (رییس و استادیار دپارتمان سرایت شناسی بیماری های میکروبی در موسسه سلامت عمومی دانشگاه ییل ایالات متحده)  انجام و گزارش آن به دانشگاه ارایه شد و چنان قابل توجه به حساب آمد که  مجله انجمن پزشکی آمریکا در شماره ۱۲ اوت ۲۰۰۶ خود به انعکاس این گزارش درباره آثار روانی حمله با سلاح های شیمیایی پرداخت.

 در این گزارش آمده بود: «یک تیم دانشگاهی  به سرپرستی «فرنوش هاشمیان» جوان ایرانی به مدت دو ماه به بررسی آثار روانی و ذهنی حملات شیمیایی رژیم صدام حسین به شهرهای مرزی ایران در طول جنگ بر روی افراد غیرنظامی پرداخته و موضوع را در سه شهر مرزی بررسی کرده است.

مطالعات این گروه نشان می دهد هرچند آثار شدید فیزیکی از جمله سوختگی های شدید پوستی، آسیب به چشم، علائم تنفسی و دیگر مشکلات شایع و حاد تجربه شده توسط بازماندگان حملات با سلاح های شیمیایی غالبا درمان شده اند اما آثار سوء روانی و ذهنی باقی مانده است.

 فرنوش هاشمیان  اظهار امیدواری کرده است:  با انتشار این گزارش آگاهی درباره آثار وحشتناک استفاده از سلاح های شیمیایی بالا برود و نیاز مردم به یک میثاق بین المللی برای نابودسازی این سلاح ها به اثبات برسد.

 رییس تیم تحقیقاتی بخش روانپزشکی مدرسه سلامت عمومی دانشگاه ییل آمریکا یکی از مهم ترین آثار برجای مانده از این حملات را «اختلال فشار پس ضایعه ای» ptsd ذکر کرده است.

به گفته او اطلاعات این تحقیق در ژوئیه ۲۰۰۴ (خرداد ۱۳۸۳)  و در پی بررسی بر روی ۱۵۳ غیرنظامی به دست آمد.»

پژوهشگر جوان ایرانی درباره شیوه گروه نیز توضیح داد میزان استرس و آسیب های روحی در گفت و گوهای ۹۰ دقیقه ای با ۱۵۳ نفر و طی ۲ ماه بررسی و ثبت شد.

تأثیر این گزارش بر پژوهشگر جوان ایرانی چنان بود که به رغم اتمام تحصیلات در دانشگاه معتبر ییل آمریکا تصمیم گرفت در داشگاه کالیفرنیا به ادامه تحصیل در رشته حقوق بپردازد و جنگ و خشونت و ریشه های سبعیت و جنایت را در ابعاد وسیع تر و به لحاظ حقوقی نیز بررسی کند و این کار را انجام داد.

شهر غالبا کُردنشین سردشت در استان آذربایجان غربی واقع است و به همین خاطر آیین سالروز بمباران شیمیایی در مرکز استان – اورمیه – برگزار و پیام مقامات کشور در این مراسم قرائت می شود.

 

 

شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,

شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,

شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,

شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,شیمیایی,شیمیایی در سردشت,عکس های گاز شیمیایی در سردشت,
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲ دیدگاه

  1. حقوق بشر آمریکایی…

    به گزارش سازمان ملل در این حمله غیرانسانی از گازهای ممنوعه مانند خردل استفاده شد که از شرکتهای فرانسوی و سوئدی و آمریکایی خریداری شده بودند.

    مرگ بر مدعیان حقوق بشر…مرگ بر دولت جنایتکار امریکا…مرگ بر حامیان و متحدانش

  2. برای همیشه سایت ترسو و سانسور گر و ضد نقد مراحم رو ترک می کنم خوشحالم که دستتان برای من یکی رو شد . حداقل شرافت کاری داشته باشید این پست رو بذارید

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)