بین ایران و عربستان جنگ مستقیم رخ خواهد داد!

There will be war between Iran and Saudi place!

 

نیویورک تایمز نوشت: در طول دهه ها رقابت سخت بین ایران و عربستان، حتی وقتی این دو کشور، از نیروهای خود در سرتاسر خاورمیانه پشتیبانی می کنند، معمولا یک خط قرمز داشته اند: در امور داخلی هم، مستقیما دخالت نمی کردند.

بر این اساس سیاست گذاران تهران و ریاض، دریافته اند که حمایت از اقلیت شیعه مذهب عربستان و سنی مذهب های ایران، ممکن است به سرانجامی ختم شود که هیچ کدام آمادگی اش را ندارند. اما گویا این خط قرمز شکسته است.

طی ماه گذشته، ایران اعلام کرده است عربستان سعودی از گروهی حمایت می کند که برای ناامن کردن کشور فعالیت می کنند و در این خصوص از کردهای جدایی طلب بهره برداری می کنند. عربستان هم به سهم خود ادعا کرده است که ایران از شبه نظامیان شیعه حمایت می کند.

هر دو کشور، منکر این ادعاها هستند. اما باتوجه به قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور در ماه ژانویه سال جاری، و منطقه روز به روز ناآرام تر، به سادگی می شود فهمید که این تنش ها، رفته رفته به مسئله خطرناک تری بدل می شود: تبادل حملات تلافی جویانه توسط گروه های مسلح داخلی.

واقعیت این است که شیعه مذهبان عربستان در دوره هایی مورد تعقیب، شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته اند و قدرت سیاسی از جوامع آن ها سلب شده است و همین باعث شده است گروه های شبه نظامی شکل بگیرند. اما اوضاع در ایران برای سنی مذهبان، عادلانه تر است.

عربستان، مدت هاست ایران را متهم می کند که می خواهد ایدئولوژی انقلابی خود را صادر کند. سعودی ها به همین دلیل، تلاش کرده اند ارتباطات تهران با جامعه شیعه مذهب خود را سرکوب کنند. اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه به اتهام «ارتباط با بیگانگان» و ترویج خشونت، تا حدی تلاش برای قطع حمایت ایران از شیعیان بود.

 

http://iusnews.ir/images/upfiles/20150417/13940124175117254_PhotoL.jpg

چند هفته بعد هم عربستان، ۳۰ شیعه مذهب دیگر را به اتهام جاسوسی برای ایران و ترویج تفرقه های مذهبی، محاکمه کرد.

هفته گذشته، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، ایران را به اداره و اجرای بمب گذاری سال ۱۹۹۶ در برج خُبَر و پناه دادن به سران القاعده در سال ۲۰۰۳ متهم کرد. به گفته عربستان، انفجار منازل مسکونی این کشور در ریاض، به دستور همین سران القاعده انجام شده بود.

مقامات عربستان با اذعان به ترس فزاینده خود از ایران، مدعی هستند که ایران به همراه حزب الله حجاز، گروه شیعه شبه نظامی در عربستان سعودی، اقدام به جذب و آموزش جدایی طلبان کرده است.

ایران هم می گوید سعودی ها از گروه های تروریستی حمایت می کنند. ماه گذشته نیز ایران اعلام کرد عملیاتی که توسط جدایی طلبان کرد انجام شده بود، به تحریک عربستان انجام شده است.
 
پس از حدود دو دهه آتش بس نسبتا بی وقفه بین ایران و گروهک های جدایی طلب کرد، این گروهک ها به ناگاه با نیروهای سپاه پاسداران درگیر شده اند و حتی گروه پژاک نیز به روی بخشی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آتش گشوده است. همچنین تروریست ها در اوایل ماه جاری، برای خودرو  یک قانون گذار ایرانی، کمین گذاشتند.

یکی از مقامات برجسته نظامی ایران، این حمله ها را به «گروه تروریستی» منتسب دانست که از طرف «کشورهای ارتجاعی» حمایت می شوند. ایران معمولا از این عبارت برای خطاب قرار دادن عربستان استفاده می کند.

محسن رضایی، یکی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز که اکنون عضو شورای تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران است، صراحتا از عربستان بابت دامن زدن و حمایت از جدایی طلبان، انتقاد کرده است.

وی گفته مشخص است که مقامات عربستان بعد از دیدار با این افراد در اربیل عراق، آن ها را تحریک به اقدام کرده اند. کنسولگری عربستان در اربیل، منکر این اقدام شده است. حزب دموکراتیک کرد هم منکر این ارتباط شده است اما اعلام کرده از گفتگو با عربستان در آینده خوشحال خواهد شد.

ارتباط عربستان با رویدادهای اخیر در ایران، هنگامی قوت گرفت که ترکی بن فیصل، طی اظهاراتی مداخله جویانه، خواستار تغییر نظام حکومتی در ایران شد. مقامات ایرانی، یک صدا این اظهارات را محکوم کردند و بسیاری معتقدند همین، دلیل محکمی برای دخالت عربستان در این اقدام ها به شمار می آید.

این رویدادها باعث شده است بسیاری اعلام کنند که نیاز به واکنش سیاسی یا حتی نظامی علیه عربستان احساس می شود و عده دیگری معتقدند در برابر عربستان باید خویشتنداری بیشتری به خرج داد.

برای افزایش این تنش ها چه می شود کرد؟ در وهله اول، مقامات سعودی باید از کارهایی که ثابت کند در پی تغییر نظام حکومتی ایران هستند، پرهیز کنند. همچنین عربستان باید مراقب باشد با گروه های کرد، چه ارتباطی برقرار می کند.

ایرانیان هم بهتر است از تحریک سعودی ها پرهیز کنند. هر دو کشور به خاطر حفظ منافعشان باید خویشتنداری بیشتری به خرج دهند. غرب نیز باید از روابط خود با عربستان و روابط رو به گسترش خود با ایران در جهت کمک به پایداری بیشتر منطقه استفاده کند.

ساکنان خاورمیانه، ناامیدانه در جسجوی نوعی رهبری هستند که امید به نسل آینده را ترویج کند؛ نه آشوب بیشتر را.

 

http://www.talkhandak.com/wp-content/gallery/cartoons/saudi-arabia.jpg
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۱۵ دیدگاه

 1. پان کورد ها چقدر احمق هستن که گول عرب ها را میخورند…یعنی خاکبرسرتون که اربابتون شده عرعرعرب ساتان….

  • خوشم میاد مقامات ایرانی تاالان خویشتنداری کردن…درود بر این سیاست…وارد جنگ شدن دراین وضعیت اقتصادی عین خریته… این اختلافات رو خود آمریکا و اسرائیل تشدید میکنن… چون از جنگ دوکشور اسلامی فقط اسرائیل سودمیبره.

   درود بر رهبر صبور انقلاب که هوشمندانه و با صبوری کامل از ورود به جنگ و درگیری جلوگیری کرده.

   قطعا جمهوری اسلامی به دنبال نابودی آل سعود و رژیم صهیونیستیه ولی نه بصورت مستقیم.بلکه بصورت نیابتی.حزب الله رو ساخته واسه اسرائیل انصارالله رو واسه آل سعود

  • امید از شمال

   شاید مسخره باشه ولی الان بهترین راه جنگه. ایران چیزی داره ک کل دنیا رو میتونه فلج کنه اونم تنگه هرمزه. بیش از یک سوم نفت جهان از این تنگه عبور میکنه و وقتی ایران این تنگه رو ببنده حتی نفت ممکنه به بشکه ای ۴۰۰ دلار هم برسه یعنی مجبورن بخرن. و ایران میتونه با این کارش اقتصاد جهان رو نبود کنه که به نفع ایرانیها میشه و از طرفی اگر کشورهای ثروتمندی چون امارات و قطر و عربستان و غیره علیه ایران متحد بشن طبق تحقیقاتی ک آمریکایها انجام دادن از ۱۱۰ پایگاه موشکی ایران فقط ۴ تا واسه نابودیشون کافیه

   • مطمئن باش ایران اگر میتونست جلوی موشک های امریکا را بگیره الان میبست….
    دنیا از جنگ فرار میکنه….پیشنهاد جنگ میدی….امریکا تو جنگ کمترین اسیب را میبینه….این ایرانه با این حماقت زیرساخت هاش نابود میشه….خداراشکر مشاور رهبر نشدی….

    • امید از شمال

     شما هم مطمئن باش ک اگه آمریکا یک درصد هم فکر میکرد که میتونه ایران رو نابود کنه یه لحظه هم دریغ نمیکرد. همونجور که به عراق و افغانستان حمله کرد. اونا وقتی میبینن ک تو سال ۵۸ ایران که تقریبا هیچی نداشت .تونست جلو عراقی که همه کشورها با همه سلاحها حمایتش میکردند بایسته و شکستش بده یقینا نمیتونن ایرانی ک ۳۰ ساله داره خودشو تقویت میکنه رو شکست بدن. هر چند تو این ۳ سال آقای روحانی و کابینش زحمت کشیدن تمام دستاوردهای هسته ایران رو نابود کردند. و ب جاش فقط قول و وعده گرفتند ک اونم تو خالی از آب دراومد. خسته نباشند واقعا

    • خوشم میاد مقامات ایرانی تاالان خویشتنداری کردن…درود بر این سیاست…این حرفی که دلواپس زد …هزاران لایک داره….اونا منتظرجنگ هستن….
     درضمن امریکا میتونه با موشک نابود کنه خیالت راحت…همینجور اسیب هم میبینه….ولی ایران شده وسیله ای برای ترس اعراب برای اینکه سلاح هایش را به اعراب بفروشه وهمیشه درگیری بین کشورها باشه….هرجا در خاورمیانه جنگه نیابتی بین ایران وعربستان هستش…امریکا اونقدر احمق نیست در نوندونی خودش رو ببنده و بیاد یکی را نابود کنه کلا….داره با بازی بازی سودشو میبره….

    • امید از شمال

     ضمنا من همیشه نظرات شمارو میخونم و با افکارت آشنام

    • امید از شمال

     فرار از جنگ به شرط مصالحه نه زیر بار رفتن و ستم دیدن. ۳ ساله ک ایران تن به ذلت داده و ایرانیا دارن به ذلت زندگی میکننن. نمیخام زیاد شعاریش کنم. ولی مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلته

    • دوره محمود که التماس اعراب را میکرد چرا شما ها ذلت را نمیدیدید؟؟؟اون موقع که رئیس جمهور منتخب ما با وانت به زیارت خدا میرفت به شمافشار نیومد؟؟؟
     رهبری تو سخنرانیش گفت دوره بازگشت برای هسته ای یکسال ونیم…
     رهبر تایید کرد وامضا کرد…مگر شهرهرته که برن الکی برای خودشون ببرن وبدوزن و رهبر در جریان نباشه…رهبر به تک تک کارهاشون نظارت داشت…
     در ضمن تحریم کمر ایران را داره میشکنه چون تو داخل اختلاس میکنن…یکیشم دوره اخوی م.الف بود که در قرن اخیر بی سابقه بود….۱۵سال پیش وضع معیشت بسیار بهتر از الان بود…..

 2. کینه ودشمنی دو ابر قدرت مسلمان بنفع هیچ کشور مسلمانی نیست این خواسته غربیهاست که دو ابر قدرت مسلمان با هم متحد نشن

  • عرعرعرستان نمیتونه ی کلاش بسازه…کجاش ابرقدرته….معتادهای محلمون دو الی سه روز اونجا را میگیرن…
   بعدشم اونا مسلمون نیستن…یهودی های قلعه خیبر هستن…..

  • آنقدر که در جنگ مذهب و اسلام و شیعه و سنی تا کنون انسانهای بیگناه کشته شده اند . سرطان و طاعون کشته نداده . وقتی دین با سیاست گره بخورد و عقلانیت را کم رنگ کند . فاجعه درست میشود . مسلمانان روی خوشی نمیبینند . شیعه و سنی هم نداره . همشون بدبختند .

   • بنده ی خدا ؛ وهابیت هیچ ربطی به تشیع و تسنن نداره یه فرقه ی افراطی ساخت دست صهیونیست هاست واسه این که شیعه و سنی رو مقابل هم قرار بده و زامنی که لازم بشه مطئن باش اهل تشیع و تسنن واسه ریشه کن کردن این فرقه ضاله با هم متحد خواهند شد همون طور که توی سوریه و عراق و یمن و لبنان شدن

 3. اگر قرار بود صرفا پول نفت قدرت بیاره کویت دو ساعته تسخیر نمیشد توسط اون صدام احمق !!!

  اینایی که اینقدر بی شعورن که بعد اینکه میلیاردها دلار پول میدن واسه خرید سلاح از اروپا و امریکا ولی وقتی میخوان به یمن بدبخت حمله کنن باید برن از انگلیس و اسرائیل خلبان ساعتی اجاره کنن واسه بلند کردن هواپیماهاشون اصلا در حد ایران نیستن که هزاران امثال شیرودی و کشوری و عباس دوران داره , امریکا اینقدر قشنگ اینها رو استعمار کرده که حتی نظمیاشونو واسه استفاده از تسلیحاتی که خودش بهشون فروخته اموزش نمیده بعد این موجودان احمق تر از زمان صدر اسلام اینو نمیفهمن ؛

  نتیجه مواجهه ی نظامی اعراب با ایران در هر شرایط فقط یه چیزه ,

  محو شدن اسم اعراب بادیه نشین از نقشه ی جهان برای ابد و پراکنده شدنشون سرتاسر دنیا بعنوان پناهنده . . .

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)