سلام هموطن، خانه را مرتب کن… مهمان داریم…

 

خرده نگير
چرا اينهمه سال
نه خطى نه خبرى…
دستشان بسته بود…!

 

شهیدان گم نام

رفقا مهمان داریم…. 
مهم نیست که درون این تابوت ها چند پاره استخوان است. حتی اگر «دستان بسته ات» نقل محافل نمی شد، بازهم غربتت را درک می کردم.
مهم نیست که دیگران چه می گویند. آنها که عمری سر سفره شهدا نشستند، نانشان را خوردند و این روزها ماشین های شاسی بلندشان را کنار «قطعه ۲۲» پارک میکنند. همانها که امروز وقتی می بینند، اینجا و آنجا همه از غربت شهدا حرف می زنند، مثل همیشه حسادت می کنند. برای آنها تنها یک چیز مهم است: اینکه اداره کننده همه چیز باشند. 

34451 

1598_orig

 

از شهدا دم زدن خوب است، اما فقط زمانی که آنها سردمدار باشند ….
از خانواده شهدا حرف زدن خوب است، اما زمانی که آنها را تایید کنند …..
آنها همیشه چیزی برای گفتن دارند. خاصیت ما به این است که بی توجه به آنچه گفتند و می گویند؛ کاری که درست است انجام دهیم. 

 

 

55699_639

دو دسته با این حرکت مخالفند. اول آنها که همیشه دم از شهدا می زدند اما این بار از مردم عقب ماندند، و چون عقب ماندند ناراحتند. دسته دوم هم کسانی هستند که این موضوع را بهانه ای کردند برای تاختن به دفاع مقدس. همانها که کاسه داغ تر از آش شدند که؛ «ای وای چرا اینها را به کشتن دادیم؟» اما فراموش کردند جنگ بر ما تحمیل شد و کثافت هایی که صدام را یاری می کردند، هنوز در تل آویو و واشنگتن نشستند. متولی این شهدا من و شما نیستیم. ما فقط به آنها مدیونیم. اگر کسی لازم است به خون خواهی برخیزد خانواده های آنها هستند نه کاسه های داغ تر از آش. متولی آنها مادرانی هستند که این سی سال منتظر بودند اما باز می گفتند اگر فرزندی داشتند تقدیم شما می کردند.

 

شهید , جنازه شهید

 

اما هیچ کدام از اینها مهم نیست. خاصیت شهید این است که «شهادت» می دهد. او «گواهی» می کند مظلومیت را حتی پس از سال ها و پس از قرن ها. این خاصیت شهادت است که «زنده بودنش را به رخ ما می کشد» و حتی پس از سال ها نشان می دهد که تاثیرگذار است.

 
 

patch2image

 

مادران این شهدا چشمشان به در سفید شده بود. حتی یک تکه قبر هم در این خاک نداشتند که سر مزار عزیزشان اشک بریزند و خودشان را سبک کنند. حالا صف کشیدند. عزیزترین و بهترین فرزندان این خاک بر می گردند…. رفقا مهمان داریم…. 
کمک کنیم باشکوه ترین تشیع جنازه را برایشان برگزار کنیم. تابوت سبکشان نیازمند ما نیست…. 

 

 

IMG01153896

 

آنها که زنده اند و نزد خدای خود روزی می خورند، نیازمند ما نیستند. آنها سر جای خود ماندند و زمان ما را با خود برده است… 
رفقا، به خدا که مهمان های مظلوم و عزیزی داریم….

 

2771414039809062367_598-829

 
 

9_1

 
 

Z-2

 
 

1_1

 
 
 
73261_805

 
 

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: