توهین رامبد جوان به مردم سیستان و بلوچستان در برنامه زنده

حضور رامبد جوان بازیگر و کارگردان شناخته شده سینما، تلویزیون و تئاتر در برنامه «بعضیا» که شب گذشته یکشنبه از تلویزیون پخش شد حاشیه ساز شد.

در متنی که در شبکه‌های اجتماعی، برخی سایت‌ها و وبلاگ‌ها منتشر شده، آمده است:

 

“در پایان برنامه که به اصرار اقای سید علی ضیاء که میخواد رامبد جوان پایان بخش برنامه باشد! یک طنز بازی کند! که با تعجب رامبد جوان مواجه میشود و اصرار شدید آقای ضیا…ولی رامبد جوان به وسط صحنه می آید و آقای ضیا از کادر دوربین خارج میشود و رامبد خان در سکانسی فراموش نشدنی به تمامی سیستانی ها توهین میکند از چهره شان گرفته تا لهجه….!

 

 

 

 

خاطره ای از خانه قدیمی داییش بیان میکند،از همسایه سیستانی شان(در برنامه واژه زابلی را بکار گرفت)تاکید بسیار زیادش مبی بر اینکه خیلی از زابلی ها در آنجا زندگی می کنند و تعدادشان بیشمار است به وضوح بیان نمود!
شروع کرد به گفتن یک خاطره…!
آن مرد و سگش(نام سگ زنبور بود)
همسایه دایی بنده یک مرد زابلی بود…مردی هیکلی و سبزه!!لحنه ی خشن و ضمخت!!همیشه با عصبانیت صحبت میکند!موهای سرش از وسط پیشانیش شروع میشد(با قرار دادن دستش نشان داد)ابروهایی بسیار پر پشت و کلفت!که با سگش نگهبانی مزرعه ها را بعهده داشت….ودر پایان این ماجرا سگ از دست رفتار و راصرار این مرد زابلی به صحبت در می آید…
(تمام طول این خاطره آقای رامبد جوان لهجه اش را عوض کرد به طوری که میخواست زابلی سخن بگوید ولی لهجه زابلی کجا و لحن سخن گفتن ایشان…لهجه آقای جوان بیشتر به افغانی ها شباهت داشت تا به زابلی ها)
اینها فقط قسمتی از صبحت های هنجار شکن آقای رامبد جوان در برنامه امشب بعضیها بود!”

 

 

دانلود

حجم: ۴ مگابایت

 

 

 

 

به گزارش آنا، در ادامه این یادداشت از مردم سیستانی خواسته شده است تا به صفحه فیس‌بوک رامبد جوان رفته و “خشم” خود را نشان دهند.

 

با مراجعه به صفحه‌فیس بوک این هنرمند کشورمان، نظرات “خشمگین” گروهی از کاربران دیده می‌شود که نمونه‌هایی از آنرا در ادامه می‌خوانید:

 

 

روح‌الله: نه چهره سیستانیها خنده دارد نه لهجه شان. متاسفم برای شما و برای خودم که یکی از بازیگران محبوب من بودید

صفیه:  تقصیر کسانی‌ هست که تربیتت کردن و مردمی که به اینجا رسوندنت…

تقصیر سیستانی‌هایی‌ که مظلوم بودن…اسمشون ایرانی‌ بوده و هیچ یک از مزایای این کشور بهشون نرسیده…
و باز هم قاطع ایستادن و میگن ما ایرانی‌ هستیم…
مردمی که هیچ وقت فریاد نزدن!!!
مردمی که اصالت ۵ هزار سالشون نا شناخته موند…
تقصیرِ تو نیست!!!
تقصیر خودمون هست که هر جا جوک ترکی‌ و لری و اصفهانی و شمالی‌ و….شنیدیم از شما خندیدیم جای اینکه بزنیم تو دهنت…
بگیم نه تنها حق ندارید محض خنده یک شخص رو مسخره کنید چه برسه به یک قوم یا یک ملت…
تقصیر تو نیست!!!
تقصیرِ ما هست که اجازه دادیم دیگران بهمون یاد بدن هم رو مسخره کنیم و به هم بخندیم…
تقصیرِ تو نیست‌ای هنرمند مردمیِ کشورم!!!
تقصیر اون دست از اقوامی هست که خودشون هم حتا اصالت خودشون رو نمیشناسن!!!و هر جا می‌رن میگن ما تهرانی‌…فلان جایی‌ یا فلان جایی‌ هستیم!!!
هنوز نمیدونن…کی‌ هستن…نمیخوان هم که بدونن!!!
تقصیر تو نیست رامبد جوان…
تو یک نمونه کوچک از یک ملتِ بزرگی!!!
تقصیرِ تو نیست!!!

مجید: ﯾﮏ ﺳﯿﺴﺘﺎﻧﯽ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ، ۱۰۰ ﺭﺍﻣﺒﺪ ﺟﻮﺍﻥ ﺗﻬﺮﺍﻧﯽ

علی: ﮐﺎﺵ ﺁﻗﺎﯼ ﺟﻮﺍﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﻫﻢ ﮐﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥﺳﻔﺮ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﯾﺪ … ﺗﺎ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺭﺍﺣﺖ ﻟﻬﺠﻪ ﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﻮﺭﺩﺗﻤﺴﺨﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﺪﻫﯿﺪ !ﮐﺎﺵ ﺩﻟﯿﻞ ﻫﺠﺮﺕ ﻣﺮﺩ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺷﻬﺮﻫﺎﯼ ﺷﻤﺎﻝﮐﺸﻮﺭ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺴﺘﯿﺪ !ﮐﺎﺵ ﺍﺯ ﻃﻮﻓﺎﻥ ﻫﺎﯼ ۱۲۰ ﺭﻭﺯﻩ ﺍﺵ ﮐﻪ ﺩﻣﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﻭﺭﺩﻩ ﺍﻃﻼﻉ ﺩﺍﺷﺘﯿﺪ..ﮐﺎﺵ ﺑﺠﺎﯼ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺯﺍﺑﻞ ﻭ ﻟﺤﺠﻪ ﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﻮﺭﺩﺗﻤﺴﺨﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﯿﺪ ﺍﻧﺪﮐﯽ ﺍﺯ ﺑﯽ ﻣﻬﺮﯼ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﻦ ﺑﻪ ﺍﯾﻦﺍﺳﺘﺎﻥ ﺣﺮﻑ ﻣﯿﺰﺩﯾﺪ..ﮐﺎﺵ ﺍﯾﻦ ﺩﻓﻌﻪ ﺭﺍ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺑﺎ ﺗﻤﺴﺨﺮ ﺳﯿﺴﺘﺎﻧﯽﻫﺎ …ﺑﺪﻭﻥ ﺧﻨﺪﻩ ﯾﺎ ﺍﺻﻼ ﺑﺎ ﺧﻨﺪﻩ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻣﺶ ﺣﺮﻑﻣﯿﺰﺩﯾﺪ .. ﺍﺯ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﻫﺎﯾﺶ … ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﻣﺎﻧﯿﺴﺖ … ﮐﺎﺵ.. ﮐﺎﺵ …ﺁﻗﺎﯼ ﺟﻮﺍﻥ ﺷﻤﺎ ﻣﺮﺩ ﻓﻬﻤﯿﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻌﺪﺍﺩﯼ ﺑﻮﺩﯾﺪ ﺍﻣﺎﺍﻣﺸﺐ ﺍﺯ ﭼﺸﻢ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺯﺍﺑﻠﯽ ﻫﺎ ﺍﻓﺘﺎﺩﯾﺪ ….ﺍﺯ ﺭﺳﺘﻢ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﯾﺎﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺣﺮﻓﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺪﻭﻥﺻﺮﺍﺣﺖ ﺑﺰﻧﯿﻢ ، ﺑﺪﻭﻥ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺯ ﻧﺎﻡ ﮐﺴﯽ ﺑﺘﺮﺳﯿﻢ ! ﺁﻗﺎﯼﺭﺍﻣﺒﺪ ﺟﻮﺍﻥ ﻧﻪ ﭼﻬﺮﻩ ﺳﯿﺴﺘﺎﻧﯽ ﻫﺎ ﺧﻨﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﻧﻪ ﻟﻬﺠﻪﺷﺎﻥ

حمید: برای یک نفر که خودش رو انسان فرهیخته و باادب و بافرهنگی می دونه، توهین به یک قوم اصیل و بزرگ و دارای تمدن ۵۰۰۰ ساله، خبط بسیار بزرگی بود. همینجا از شما میخوام که طی یک برنامه ی رسمی، از سیستانی ها و سیستان، عذرخواهی کنید.

 

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: