ملانصرالدین کیست ؟

ملانصرالدین کیست شاید برای شما هم از خود پرسیده اید که ملانصرالدین چه کسی است که در داستان ها و حکایات زیادی درباره او نقل شده است.

همه ایرانیان بدون شک با نام ملانصرالدین آشنا هستند و داستانها و حکایت های زیادی را درباره او شنیده اند حالا میخواهید در ادامه مجله مراحم ملانصرالدین را به شما معرفی کنیم

در طول قرن ها، میلیون ها بچه با شنیدن داستان های ملا نصرالدین و شوخ طبعی و زیرکی هایش بزرگ شده اند.

ملانصرالدین کیست ؟

ملانصرالدین

 

ملانصرالدین چه کسی است ؟

ملا نصرالدین یک مرد عاقل و در عین حال ساده لوح است. در تمام حکایات، ملا با شوخ طبعی و خردمندی و یک حس مشترک، راهی برای خروج از حساس ترین شرایط پیدا می کند و اغلب مخاطب خود را با سخن خنده دار و همزمان عاقلانه خود گیج می کند. اعتقاد بر این است که ملا نصرالدین در سال ۱۲۰۸ در روستای هورتو در ترکیه امروزی متولد شده و سپس به آقشهر و قونیه رفته و سپس در سال ۱۲۸۴ درگذشته است. اما عده ای معتقدند ملا نصرالدین هرگز زنده نبوده و فقط یک شخصیت خیالی است که توسط بومیان آناتولی در قرن سیزدهم به وجود آمده است.

ملانصرالدین

درواقع در طول سال ها، داستان های ملا نصرالدین به طور قابل توجهی افزایش یافته و در سرزمین های جدیدی گسترش یافته است و در این مکان های جدید اصلاح و بومی سازی شده، گفته و بازگو شده و تبدیل به بخشی از فرهنگ عامه آن ها شده است. امروزه داستان های او به چند صدتا رسیده است.

چندین یادبود تاریخی ملا نصرالدین در ترکیه و مکان های دیگر اروپا وجود دارد. بیشتر آن ها ملا را درحالیکه برعکس سوار یک الاغ شده، نشان می دهد و از این داستان می آید که روزی ملا نصرالدین رو به عقب سوار بر الاغ بوده و وقتی مردم از او می پرسند که چرا بدین شکل نشسته است می گوید که این من نیستم که اشتباه نشسته ام، خر است که برعکس می رود.

ملانصرالدین

خر اغلب بخشی از داستان های ملا نصرالدین است:
روزی کسی نزد ملا آمد و از او درخواست کرد تا الاغش را برای ساعتی به او قرض بدهد .ملا که نمی خواست الاغش را قرض دهد گفت: الاغ اینجا نیست پسرم آن را به صحرا برده است. در همین لحظه صدای عرعر الاغ بلند شد . مرد همسایه گفت: تو که گفتی الاغ در صحرا است .پس این چه کسی است که عرعر می کند ؟ ملا با عصبانیت گفت: عجب آدمی هستی حرف پیرمردی مثل من را قبول نداری اما عرعر کردن یک الاغ بی شعور را قبول میکنی؟

حکایت های ملانصرالدین را اینجا کلیک کنید و بخوانید

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: