مراسم جشن نوروز در هندوستان! (تصاویر)

مجله مراحم

 

مجله مراحم: جالب است بدانید جشن نوروز در کشور هندوستان نیز برگزار می‌شود. البته شکل و نحوه‌ی برگزاری این جشن با آئین‌ها و مذاهب و رسومات کشور هندوستان ممزوج شده است. «جشن هولی» در واقع همان جشن نوروز است که در میان هندیان مرسوم است. هندیان در معابد هر روز از گولال، پودر رنگی برای استحمام مذهبی خدایان استفاده می‌کنند که آئین این جشن ظرف دو روز به انجام می‌رسد. علاوه بر جشن هولی که در مورد آن توضیحی خواهد آمد، «پارسیان هند» نیز نوروز را برپا می‌دارند و این جشن را با خود به دل هندوستان برده‌اند. پارسیان یا همان زرتشتیان هند بیش از هزار سال است که این سنت ایرانی را به هندوستان برده‌اند که تا به امروز نیز تداوم یافته است.

 

دختران زرتشتی در هند در ستایش زرتشت و آتش، آواز می‌خوانند. تاریخ مهاجرت این پارسیان به کشور هندوستان به شکل دقیق مشخص نیست اما آن‌چه برخی مورخان آورده‌اند این است که این پارسیان بین صد تا دویست سال پس از حمله‌ی اعراب به ایران صورت گرفته است. پس از فروپاشی حکومت ساسانی رفته‌رفته ایرانیان دین اسلام را پذیرفتند اما بودند اقلیتی که به دین اسلام درنیامدند و از طرفی نتوانستند محدودیت‌های ایجادشده را بپذیرند و از این‌رو به هند مهاجرت کردند.

 

کتاب «قصه‌ سنجان» که یکی از اسناد نادر در باب مهاجرت زرتشتیان به هندوستان است و البته در صحت و سقم برخی روایت‌های آن تردید نیز وجود دارد،‌می‌آورَد که زرتشتیان پس از تحمل سختی‌های بسیار به هند رسیدند و از فرمان‌روای منطقه‌ای که به آن ورود کردند اجازه‌ی اسکان تقاضا کردند. فرمان‌روای «گجرات» با چند شرط به این مهاجران اجازه‌ی اسکان می‌دهد که هم جنگ‌افزارهای خود از خود دور کنند و به اصطلاح امروزیان خلع سلاح بشوند و دیگری این‌که پارسیان باید شرایط محیط جدید را بپذیرند. پس از این قبول شروط است که حاکم گجرات قطعه زمینی بزرگ به آن‌ها می‌دهد تا بتوانند در آن آتش به پای دارند. پارسیان چنین می‌کنند و نان آن را به یاد و خاطره‌ی موطن خود «سنجان» می‌گذارند. زرتشتیان حدود ۴۵ آتش‌کده‌ی بزرگ و مهم در سراسر هند برپا می‌دارند.

 

 

قصه‌ی سنجان کتابی است از ادبیات پراکنده به زبان فارسی که از زرتشتیان بر جا مانده است.این کتاب به زبان بهمن پسر کیقباد نقل می‌شود. بهمن کیقباد این روایات سینه به سینه را در سال ۱۶۰۰ میلادی جمع‌آوری کرده است و در این منظومه تاکید کرده که آن‌چه از کوچ پارسیان هند از موبدان مورد اطمینان خود و دیگران شنیده به نظم درآورده است.این گروه مهاجر از سنجان یا سنگان که از توابع شهرستان خواف در استان خراسان بود آهسته‌آهسته به سوی جنوب شرقی ایران کوچ کردند تا به جزیره‌ی هرمز رسیدند اما در آن‌جا نیز از دست مهاجمان در امان نبودند تا این‌که به ناچار راهی کشور هندوستان شدند. در قصه‌ی سنجان در این خصوص آمده است: مقام و جای و باغ و کاخ و ایوان/ همه بگذاشتند از بهر دینشان/ به کوهستان همی ماندند صدسال/ چو ایشان را بدین‌گونه شده حال/ ابا دستور و بهدین یگانه/ به سوی شهر هرمز شد روانه.

 

در این منظومه آمده است که وقتی اعراب به جزیره هرمز رسیدند و آن‌ها خود را در خطر دیدند: زن و فرزند در کشتی نشاندند/ به سوی هند کشتی تیز راندند. در این منظومه هم‌چنین آمده است که این گروه از زرتشتیان ایران در کشتی نیز دچار طوفان و مشقت بسیار می‌شوند و در آخر به هندوستان می‌رسند. برخی از محققان نیز بر این نظر هستند که این روایت که همان قصه‌ی سنجان است روایتی است راستین از آن‌چه بر بخشی از زرتشتیان ایران پس از حمله‌ی اعراب گذشته است. زرتشتیان ایران وقتی به هندوستان رسیدند آداب و رسوم‌هایشان به مرور رنگ و بوی موطن جدید یافت. «ارزان سام وادیا، یکی از زرتشتیان شهر بمبئی می‌گوید: «پارسيان در طول سال‌ها بسياری از آداب مردم هند را پذيرفتند. بدين ترتيب بسياری از آداب قديمی ايرانی ناپديد شدند. غذا و لباس پارسيان امروز شبيه غذا و لباس مردم هند است. تنها تشابهی که ميان زرتشتيان هند و ايران وجود دارد، برخی رسوم مذهبی و دعاهاست. چرا که اين دعاها همگی از اوستا گرفته شده‌اند.» در میان پارسیان هند از مراسم چهارشنبه‌سوری و برخی مراسم نوروز مانند مراسم تحویل سال نو و … خبری نیست که نشان‌گر آن است که تاثیرات محیط جدید توانسته است تغییرات بسیاری در شکل برگزاری نوروز در میان پارسیان هند ایجاد کند. پارسیان هند هم‌اکنون صدهزار نفر برآورد می‌شوند که بیش‌تر ةن‌ها در شهر بمبئی زندگی می‌کنند.

 

 همان‌طور که گفته شد جشن «هولی» جشن مرسوم در هندیان است که در واقع همان نوروز هندیان است.در واقع این جشن، جشنی است که مطابقت‌هایی با جشن نوروز دارد. فلسفه‌ی این جشن تازه‌شدن فصل است و زمان آن اولین کامل‌شدن قرص ماه در پایان فصل سرما است که معمولا بین ۲۵ اسفندماه تا ۵ فروردین ادامه دارد. 

 

در روز اول نوروز و در هنگام غروب یا شب‌هنگام آتشی بزرگ برافروخته می‌شود و پیش از افروختن این آتش بزرگ، آتش دیگری بر روی مکانی که از قبل آماده شده نیز روشن می‌شود و تمثالی از هولیکا که از خیزران و برویا ساخته شده است در حرکتی دست جمعی و با آوازخوانی به وسیله‌ی برهمنان حمل می‌شود و همزمان با خواندن اشعاری در ستایش هولی در وسط آتش گذاشته می‌شود اشعاری با این مضمون که «روشن کردن آتش به عنوان نمادی از نابودی تمام شرهایی که در انسان وجود دارد؛ دعا به درگاه خدا برای رفاه و بهبودی بشر»

 

در روز دوم فروردین از صبح تا ظهر مردم بر سر و روی دوستان و خویشان خود گردهای رنگی می‌ریزند و یا آب‌های رنگی که از قبل تهیه کردند بر سر و روی یک‌دیگر می‌پاشند و سه بار یک‌دیگر را در آغوش می‌گیرند و برای یک‌دیگر آرزوی بهترین‌ها می‌کنند. مردم از رنگی‌شدن لباس‌هایشان ناراحت و یا عصبانی نمی‌شوند حتا آن‌هایی که به این رسم پای‌بند نیستند و عقاید دیگری دارند و هولی را پاس نمی‌دارند. هولی در واقع جشن رنگ‌ها است که همه‌ساله در هندوستان برگزار می‌شود که این رنگ‌ها کنایه و اشارتی است به آمدن بهار و زنده‌شدن طبیعت. شما در هالی با اقیانوسی از رنگ‌ها مواجه می‌شوید. مردم هند آغاز فصل سرما را با «دیوالی» و پایان آن‌را با «هولی» جشن می‌گیرند.

تصاویری از این جشن زیبا را در ادامه با هم می بینیم.مجله مراحم

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: