دعوای اوباما و ترامپ بر سر باج دادن به ایران

http://media.isna.ir/content/1454596318854_160202164329_donald_trump_desmoines_640x360__nocredit.jpg/3
 
 
به گزارش مجله مراحم به نقل از پولیتیکو، علی‌رغم آن که ستاد دونالد ترامپ وجود فیلمی در خصوص تحویل ۴۰۰ میلیون دلار به ایران از سوی آمریکا را انکار کرد،این میلیاردر اهل منهتن روز پنج شنبه بار دیگر داستان ساختگی خود درباره دیدن آن را تکرار کرد.
 
ترامپ در تجمعی در فلوریدا گفت ایران، ویدئوی پرداخت نقدی از سوی آمریکا را فیلم برداری کرده است. وی ادعا می کند دولت آمریکا، این پول را به عنوان باج آزادی شهروندان زندانی خود در ایران پرداخت کرد. 
 
ترامپ همچنین مدعی شده بود ایران این ویدئو را منتشر کرده تا «بیشتر ما را سرافکنده کند». اما «هوپ هیکس،» سخنگوی ترامپ، روز چهارشنبه بعد از پایان تجمع تأیید کرد ویدئوی مورد اشاره این نامزد جمهوریخواه فیلم برداری ساده هوایی فاکس نیوز از فرودگاه ژنو است و نه فیلم مخفی ایران.
 
 مقامات ارشد آمریکایی به آسوشیتد پرس گفته اند از وجود چنین فیلمی اطلاع ندارند و «جان کری،» وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در آرژانتین در یک کنفرانس خبری گفت: «اگر چنین فیلمی را ندیده ام، یعنی به طور قطع از وجود آن هم بی خبرم.»
 
بااین وجود، ترامپ یک بار دیگر در اجتماع روز پنج شنبه خود در پورتلند، از وجود این ویدئوی موهوم خبر داد. وی به جمعیت گفت پولی که دولت آمریکا پرداخته است تا مسئله ده ساله سفارش تجهیزات نظامی را حل و فصل کند، به جیب سیاستمداران ایرانی می رود.این پول به صورت فرانک، یورو و ارزهای دیگر پرداخت شد؛ زیرا ایرانی ها «پول ما را نمی خواهند». 
 
وی بدون اذعان به این که ستاد خودش منکر وجود چنین فیلمی شده است گفت: «ما چه قدر باید احمق باشیم که به این کار ادامه دهیم. بهتر است بدانید چه خبر است. آن ها فیلم هم گرفته اند. من خودم فیلم را دیدم. این فیلم مربوط به زمانی است که هواپیما می نشیند و پولها تخلیه می شوند. ایرانی ها این فیلم را به ما دادند. می دانید چرا این کار را کردند؟ چون می خواهند کشور ما سرافکنده شود.»
 
ترامپ افزود: «آن ها می خواهند رئیس جمهور ما را سرافکنده کنند؛ زیرا رئیس جمهور ما نالایق است. در غیر این صورت چه کسی فکر می کرد پول ما را بگیرند و از آن فیلم تهیه کنند؟ این مسئله تنها یک دلیل دارد و خیلی ناراحت کننده است.»
 
به دنبال سخنان ترامپ، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در کنفرانس خبری پنتاگون اشاره کرد ادعاهای ترامپ کذب هستند و گفت در ماه ژانویه بوسیله «جاش ارنست» در این خصوص اطلاع رسانی انجام شده است. 
 
اوباما با ذکر این که آمریکا باج پرداخت نمی کند گفت زمان بندی این پرداخت و مبادله زندانیان، به طور صرف یک هم زمانی و فرصتی مغتنم برای رفع چند مسئله بود که در نتیجه دیدار رو در روی وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به وجود آمد.
 
 
 
 
 
واکنش اوباما به باج دادن به ایران
باراک اوباما در پاسخ به انتقادهایی که از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار وجه نقد به ایران مطرح شده گفت که این پول در چارچوب حل و فصل یک دعوای حقوقی به ایران پرداخت شد نه برای آزادی زندانیان آمریکایی.
 
 
باج امریکا به ایران,جنگ ترامپ و اوباما,اوباما و ترامپ
به گزارش دویچه وله، رئيس‌جمهور آمریکا پنجشنبه ۵ ژوئیه (۱۵ مرداد) به شدت به انتقادهایی که در مورد پرداخت وجه نقدی معادل ۴۰۰ میلیون دلار به ایران مطرح شده واکنش نشان داد.

روزنامه “وال استریت ژورنال” روز سه‌شنبه (۲ اوت/ ۱۲ مرداد) گزارش داده بود همزمان با آزادی پنج زندانی آمریکایی ایرانی‌تبار در ماه ژانویه امسال معادل ۴۰۰ میلیون دلار اسکناس در صندوق‌های چوبی جاسازی شده و در یک هواپیمای باری بدون نشان به صورت مخفیانه به ایران ارسال شده است.

ساعاتی پس از این که این زندانیان آزاد شدند، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که با بازپرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران به عنوان بخشی از توافق اتمی وین موافقت کرده است. همزمان آمریکا با آزادی هفت ایرانی زندانی در این کشور و لغو حکم بازداشت ۱۴ ایرانی دیگر نیز موافقت کرد.

اوباما در کنفرانسی رسانه‌ای در مقر وزارت دفاع این کشور گفت: «ما در ژانویه این پرداخت را اعلام کردیم، چند ماه پیش. این یک راز نبود.»

اوباما تشریح کرد که این پرداخت بخشی از حل و فصل یک دعوای حقوقی طولانی بین آمریکا و ایران بوده و همزمانی آن با آزادی زندانیان آمریکایی تصادفی است.

بعد از رأی دادگاه بین‌المللی لاهه در مورد دارایی‌های مسدودشده ایران از سال ۱۹۸۱ و وقتی که پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از این پول نهایی شد آمریکا اعلام کرد که ۴۰۰ میلیون دلار را آزاد خواهد کرد.

اوباما گفت، وکلای آمریکایی توصیه کردند که اگر این پول پرداخت نشود ممکن است در آینده آمریکا ناچار به پرداخت جریمه‌های سنگین‌تر شود.

این پولی بود که دولت محمدرضا شاه پهلوی قبل از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ بابت خرید تجهیزات نظامی به آمریکا داده بود.

اوباما گفت که این دعوای حقوقی که دهه‌ها ادامه داشت در ماه ژانویه حل شد زیرا آمریکا و ایران در جریان گفت‌وگوهای هسته‌ای برای اولین بار بعد از سال‌ها با یکدیگر مذاکره کردند.

اوباما تأکید کرد که این پول باج نبود و برای آزادی زندانیان پرداخت نشد. رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد، به دلیل تحریم‌ها و نبود رابطه بانکی با ایران این پول به صورت نقد به ایران پرداخت شد.

اوباما همچنین از توافق اتمی با ایران تقدیر کرد و گفت، این توافق دقیقا طبق برنامه عمل میکند.

اعضای کنگره آمریکا به‌شدت از این توافق انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند، این توافق باعث برداشته شدن بیش از حد محدودیت‌های ایران شده در حالی که برای ممانعت از دستیابی این کشور به بمب اتمی در حد لزوم اقدام صورت نمی‌گیرد.

 
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: