اوباما و ظریف با یکدیگر دست دادند

اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل: “مرگ بر آمریکا” برای ایران اشتغال ایجاد نمی‌کند

 

اوباما سپس درباره مسائل داخلی کشورها و نحوه‌های حکومت‌داری به اظهارنظر پرداخت و گفت: «سرکوبگری نمی‌تواند پایه‌گذار انسجام اجتماعی مورد نیاز برای موفقیت کشورها باشد. شما می‌توانید مخالفانتان را زندان کنید، اما ایده‌ها را نمی‌توانید زندانی کنید.»

 

وی همچنین تأکید کرد: «در جهان امروز، معیار قدرت، نه کنترل اراضی یا منابع، بلکه موفقیت مردم آنها است.»

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از اظهاراتش درباره ایران ادعا کرد هدف تحریم‌ها تنبیه ایران نبوده و اضافه کرد هدف از این اقدامات، آزمودن اراده ایران برای تغییر دادن رویه‌ها و خط‌مشی‌ها خود در پرونده برنامه هسته‌ای این کشور بوده است.

 

اوباما همچنین در ادامه تاریخ مردم ایران را «غرورآفرین» خواند اما از شعارهای مردم علیه کشورش نیز انتقاد کرد.

 

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «مرگ بر آمریکا (برای آنها) اشتغال ایجاد نمی‌کند و امنیت را هم ارتقاء نمی‌دهد.» او همچنین از برخی سیاست‌های منطقه ای ایران انتقاد کرد و آن را “فرقه گرایی” خواند.

 

 

 

 


 

 

در راهرو سازمان ملل ، اوباما و ظریف با یکدیگر دست دادند

 

 

 

گزارش ها از دست دادن محمد جواد ظریف و باراک اوباما در یکی از راهروهای سازمان ملل حکایت دارد. یک منبع نزدیک به هیات ایرانی در سازمان ملل این خبر را تائید کرده است. 

 

 

یک منبع نزدیک به هیأت ایرانی هم در گفت و گویی ضمن تائید این خبر اظهار کرد: «دیروز (دوشنبه) پس از پایان سخنرانی حسن روحانی ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که در حال خروج از سالن مجمع بود به طور اتفاقی با باراک اوباما رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که در حال ورود به محل مجمع عمومی بودند روبرو شد و سلام و احوالپرسی کرد و دست داد.»

 

این اتفاق رخدادی بی سابقه پس از انقلاب اسلامی تلقی می شود. 

 

 ظریف در جریان مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک مذاکرات مفصلی با وزیر خارجه آمریکا داشت اما تصور نمی شود قبلا هرگز با اوباما ملاقات کرده باشد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: