كارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلاب

كارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلاب را مشاهده میکنید.

كارت سربازی در زمان رضاخان

خدمت اجباری در ایران توسط رضا خان بنا شد در ۱۶ خردادماه ۱۳۰۴ بود که خدمت اجباری برای همه پسران و دختران ایرانی به دستور رضا خان اجباری شد و در مجلس شورای ملی به ثبت رسید.

در آن دوره دستگیری پسران جوان توسط نیروهای ویژه بسیار رایج بود و هر پسر جوانی که در خیابان ها دیده میشد باید کارت سربازی را نشان میداد وگرنه دستگیر میشد و به پادگان فرستاده میشد.

کم کم خدمت اجباری برای دختران نیز اجبار شد و دختران نیز باید به پادگان میرفتند و ۲ سال را آموزش نظامی و خدمت برای دولت پشت سر میگذاشتند.

سربازی دختران قبل از انقلابكارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلاب

برای همین دختران نیز در زمان محمدرضاشاه به خدمت اجباری فرستاده میشدند.

اما بعد از انقلاب به درخواست “آیت‌الله صافی” این قانون برای دختران لغو شد و معتقد بود که این کار اشتباهی بود که در زمان محمدرضا پهلوی ام میشد و اگر در اسلام ضروری بود حضرت محمد (ص) به دخترش حضرت فاطمه (س) آموزش نظامی میداد.

در نهایت این قانون برای بانوان لغو شد اما بانوان میتوانند در پایگاه های بسیج به صورت داوطلبانه ثبت نام کنند و اموزش های نظامی را سپری کنند.

در حال حاضر نیز دوران خدمت مقدس ۲۱ ماه برای پسران ۱۸ سال تعیین شده و در صورتی که تعداد انها افزایش یابد به ۱۸ ماه کاهش خواهد یافت و معمولا در سه رسته سپاه پاسداران ، ارتش و نیروی انتظامی صورت میگیرد.

مجله مراحم: تصاویر جالب از کارت پایان خدمت در زمان رضاخان پهلوی. این سند تاریخی، یک گواهی پایان خدمت است که متعلق است به آقای غلام­حسین درزی، متولد ۱۲۹۳ در تهران که خدمت خود را در دوران رضاخان گذرانده است و با امضای سرلشکر هادی شقاقی امضاء شده است.

 كارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلابكارت سربازی زمان رضاخانكارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلابكارت سربازی زمان رضاخانكارت سربازی زمان رضاخان +سربازی دختران قبل از انقلاب

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: