وقتی یک کشور کوچک آفریقایی نمک میخورد و نمکدان میشکند

رئیس جمهور کشور کوچک «جیبوتی» : احمدی نژاد خواستار تاسیس سفارت ایران شده بود، اما من قبول نکردم تا شر تهران به کشورم نرسد!

 

 

مجله مراحم: درست ۶ سال پیش در همین روزها بود که دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در یک سفر چند روزه به آفریقا رفت و از ۳ کشور : کومور ، غنا و جیبوتی دیدار کرد و با تبلیغات فروان از استقبال گسترده مردم از وی و قرارداد و پیمان های بزرگ گفت و اوج علاقه مندی ملت و دولت این کشورها برای ارتباط با ایران.
اما جیبوتی کجاست ؟ جیبوتی با ۸۱۸٬۱۵۹ نفر جمعیت در سرشماری سال ۲۰۰۹ و ۲۳٬۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت کوچکترین و کم جمعیت‌ترین کشور آفریقاست. احمدی نژاد در این سفر ۱۰ میلیون دلار به این کشور وام بلاعوض داد.
و اما…

… هفته قبل جیبوتی در اقدامی تحقیر آمیز به هواپیمای کمک رسان ایران به یمن را عودت داد و اجازه فرود به آن نداد !!

دیروز نیز اتفاقی مهم افتاد که در سطح جهان انعکاس داشت و اوج حقارت یک ملت را به نمایش گذاشت.
اسماعیل عمر گیله رئیس جمهوری جیبوتی در گفتگو با روزنامه الحیات با اشاره به سفر احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران به این کشور و درخواست وی برای افتتاح سفارت ایران گفت که جیبوتی چنین اجازه ای نداد و همچین سفارتی نمی خواست تا شر ایران به این کشور نرسد!

 

اسماعیل عمر گیله رئیس جمهوری جیبوتی در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره بهار عربی در کشورهای عربی چیست گفت ما «بهار عربی» نمی گوئیم و چنان چه در قرآن کریم آمده است می گوئیم سفر زمستانی و تابستانی(رحله الشتاء و الصیف).

وی افزود به عقیده او بهار عربی مصیبت بوده است چون عراق، ‌مصر، تونس، ‌لیبی، ‌سوریه و یمن را ویران کرده است. گیله افزود اکنون قدرت کشورهای عربی ضعیف شده است و اگر حمایت عربستان از امت عربی نبود برخی (دیگر) از کشورهای عربی هم نابود می شدند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: