چرا آزاد شدن بنزین همزمان با آزادسازی خرمشهر؟

 

کاریکاتور ازاد شدن بنزین

 

مجله مراحم: ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ثامن، ضمن انتقاد از کج سلیقه گی  دولت در آزاد کردن نرخ بنزین در روز آزادی خرمشهر اظهار داشت: کاش دولت در این مقطع زمانی چنین کاری انجام نمی داد، در اعلام برخی برنامه ها باید مشخصات روزی که اعلام می شود بررسی شود آزاد شدن بنزین باید موکول می شد به ایام دیگری که مناسب  مهم ملی و مذهبی نبود تا آن مناسبت زیبا تحت و شعاع قرار نگیرد.

وی بیان داشت: از آنجا که افزایش بیش از۴۰درصدی قیمت بنزین قابل توجه است، در زندگی افراد کم درآمد آثار تورمی برجای خواهد گذاشت،مسلما آسیب افزایش قیمت بنزین بر قشر کم درآمد جامعه وارد خواهد شد ، زیرا متاسفانه دست مزدها و حقوق و مزایا این طبقه پایین است.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: افزایش قیمت بنزین روی معیشت مردم هم تاثیر گذار خواهد بود، دولت معمولا با توجه به سیاست های خود تصمیماتی می گیرد و چه بسا تصمیمی است که باید گرفته می شد اما باید به این نکته توجه کرد که در سایر حوزه های زندگی مردم هم باید اقداماتی صورت می گرفت که افزایش نرخ بنزین اقناع کننده می شد.

چرا دولت روزآزادی خرمشهر را برای آزاد کردن نرخ بنزین انتخاب کرد؟

نکو افزود: باید قبل از افزایش نرخ بنزین برنامه ریز انجام می شد تا قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند تا این افزایش اثار منفی کمتری به جا می گذاشت، در حالی قیمت بنزین افزایش یافت که دستمزدها پایین است و هنوز آثار تورمی سالهای گذشته از زندگی مردم پاک نشده است که این مسئله باعث افزایش نگرانی مردم شد.

وی بیان داشت: نفس کار خوب است اما باید این مسئله را مد نظر قرار داد که در سالهای اخیر مردم از نظر معیشت و قدرت خرید ضعیف شده اند و به شدت در تنگ نا هستند و باید زمان دیگری تک نرخی شدن سوخت انجام می گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  با رد این مسئله که آزاد شدن نرخ بنزین عدالت اجتماعی را برقرار می کند گفت: اتفاقا بیشترین گروهی که متضرر خواهند شد کسانی هستند که یا خودرو ندارند و یا یک خودرو دارند، و این توجیه که که افرادی که چندین خودرو دارند مجبور به صرفه جویی خواهند شد توجیه خوبی نیست زیرا اثر این افزایش قیمت ها برای کسانی که چندین خودرو دارند  به نظر نمی آید، به دنبال افزایش قیمت سوخت در حوزه کارگری افرادی که از وسایل نقلیه عمومی از جمله تاکسی استفاده می کنند حتما شاهد افزایش کرایه ها خواهند بود.

نکو خاطر نشان کرد: به ویژه مسافر کش های شخصی اقدام به افزایش نرخ کرایه تاکسی خواهند کرد و تاکسی ها هم به دنبال افزایش نرخ بنزین نرخ کرایه های خود را افزایش خواهند داد ولو اینکه دولت اجازه افزایش نرخ کرایه ها را ندهد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: