پروفسور موسیوند ،مخترع قلب مصنوعی را بیشتر بشناسید

مجله مراحم: پروفسور توفیق موسیوند (مخترع نخستین قلب مصنوعی در جهان) در سال ۱۳۱۵در روستای وركانه همدان، در یک خانواده شلوغ به دنیا آمد.

 

پروفسور توفیق موسیوند, قلب مصنوعی, ۱۴ اختراع پزشکی, فوق تخصص, جراحی قلب

 

به گفته خودش بسیار خوشبخت بود که پدرش اجازه ی ادامه تحصیل را به او داد.فرصتی که نصیب خواهرانش نشد.وی همچنین در روستایشان چوپانی می کرد.زندگی پروفسور فراز و فرودهای زیادی داشت.ابتدا برای ادامه تحصیل به دانشسرای معلمی رفت.سپس سراغ مهندسی مکانیک رفت و بعد از آن رشته مهندسی کشاورزی را انتخاب کرد.

نهایتاً از ایران خارج شد و در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد.از این انتخاب بسیار خوشحال است؛ چرا که از این راه توانست به بیماران کمک کند، پزشکانی دیگر تربیت کند و تعلیم دهد و همچنین از طریق ابداعات و اکتشافاتی که داشته، موفق شد برای بشریت مفید واقع شود. او می‌گوید:«به یاد كودكی آرامش پیدا می‌كنم،آنجا (كانادا) هم،همیشه دنبال خاطراتی بوده‌ام كه در دنیای مدرن و پیچیده به من آرامش بدهد.آنها را در چوپانی و همان شب‌های مهتابی می‌یافتم.یك چوپان به خدا نزدیكتر از دیگران است و همیشه به خلقت فكر می‌كند.

آن وقت‌ها،من خدای گوسفندانم بودم.چوپانی،انسان را به اصل خود،خدا و طبیعت نزدیك می‌كند و به همین خاطر، خدا دوستی و ذهن من مترادف با چوپانی است. وقتی برای كارهایم جوابی نمی‌یابم،به خدا بیشتر التماس می‌كنم.این حالت اغلب، وقتی پیش می‌آید كه جواب مسأله‌ای را نمی‌دانم و از پس حل آن بر نمی‌آیم.من خیلی سجده شكر به جای می‌آورم و در جراحی‌هایم كه انگار دخالت در كار خدا است.

فكر می‌كنم كه خداوند به همه آدم‌ها مغز داده كه از آن استفاده كنند و برای كمك به خود و دیگران از آن بهره ببرند.با این حال عده‌ای قدرت وعده‌ای شهرت، وعدّه‌ای ثروت را دوست دارند.عدّه‌ای هم دلشان می‌خواهد به مردم خدمت كنند. حتی بیشتر از آنچه كه مردم انتظار دارند احساس وظیفه می‌كنند و بس. او سال‌های ابتدایی در کانادا را به یادگیری زبان، تحصیل در طول روز و کار طاقت‌فرسا در شب به عنوان یک ظرف‌شوی گذراند تا توانست از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود. در دهه ۱۹۷۰ سمت‌های متعددی را به عنوان یک مهندس برعهده داشت تا زیربنای یک آلبرتای جدید را پی‌ریزی کند. بعد از نقل مکان با همسر و دو پسرش به کلیولند در اوهایو رفت که دوباره سوالات مربوط به رمز و راز جهان به سراغش آمده و او را به بازگشت به دانشگاه و تحصیل علوم پزشکی در دانشگاه آکرون و کالج پزشکی شمال‌ شرقی دانشگاه اوهایو مشتاق کرد.

 

در این زمان بود که تلفیق علوم مهندسی و پزشکی به او کمک کرد تا به دانش نوینی در زمینه اعضای مصنوعی دست یافته و بتواند بعد از مدتی قلب مصنوعی انسان را اختراع کند. بعد از سه سال کار در کلینیک کلیولند، دکتر ویلبرت کئون از انستیتو قلب اوتاوا از او درخواست کرد تا سرپرستی تیم قلب مصنوعی انستیتو را برعهده بگیرد. آنجا بود که توانست فن‌آوری قلب مصنوعی خود را گسترش داده و آن را به استانداردی برای آینده تبدیل کند. از آن به بعد بود که شهرت وی عالم‌گیر شد. فعالیت‌های تحقیقاتی او باعث به وجود آمدن سالی ۱۰۰۰ شغل در کانادا، و سرریز شدن بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در طی ده سال شده است. دکتر موسیوند اختراعات بسیاری را به ثبت رسانده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: قلب مصنوعی کنترل از راه دور که پس از قرار گرفتن در بدن بیمار می‌توان از طریق ماهواره، اینترنت و تلفن از وضعیت آن و همچنین وضعیت سلامت بیمار آگاه شد و امکان ارسال برق به آن بدون ایجاد سوراخی در بدن، از طریق سیستم الکترومغناطیسی فراهم است. ثبت اطلاعات ژنتیکی به وسیله استفاده از اثر انگشت بدون نیاز به خونگیری و تنها از طریق انگشت‌نگاری و ساخت زیرپیراهنی که می‌تواند فشار خون و کارکرد قلب را در کسانی که قلبشان خوب کار نمی‌کند، کنترل کند از دیگر اختراعات این دانشمند ایرانی است.

قلب مصنوعی و دیگر اختراعات پروفسور موسیوند جان هزارها تن را نجات داده است.تحصیلات و مدارك علمی: فارغ التحصیل رشته مهندسی كشاورزی از دانشگاه تهران فوق لیسانس مهندسی مكانیك از كانادا دكترای پزشكی و فوق تخصص جراحی قلب از كانادا–مسئولیت ها و مقام ها: سرپرستی تیم قلب مصنوعی انستیتو قلب اوتاوا ریاست بسیاری از هیئت‌های علمی سمت استادی رشته‌های جراحی و مهندسی در دانشگاه‌های اوتاوا و کارلتون- او صاحب اختراعاتی چون قلب مصنوعی،امکان تشخیص پزشکی از راه دور و تنظیم و معالجه قلب،تعیین DNA انسان توسط اثر انگشت و ۱۴ اختراع پزشکی دیگر،عالی‌ترین مقام علمی جهان از انجمن سلطنتی کانادا و انگلستان و نیز عضو انجمن دانشمندان نیویورک، بنیانگذار درمان پزشکی از راه دور،رئیس بخش قلب و عروق انستیو تحقیقات قلب دانشگاه اوتاوا (پایتخت کانادا) است.

پروفسور توفیق موسیوند, قلب مصنوعی, ۱۴ اختراع پزشکی, فوق تخصص, جراحی قلب

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: