تأکید هاشمی رفسنجانی بر بستن تنگه هرمز

هاشمی رفسنجانی که در سال‌های دهه ۷۰ و بعد از آن، روابط دوستانه‌ای با آل‌سعود داشته است، در دهه ۶۰ با تندترین تعبیرها و تهدیدها از کشورهای عربی خلیج‌فارس و عربستان سعودی یاد می‌کرد.

 
 
مجله مراحم: هاشمی رفسنجانی که در سال‌های دهه ۷۰ روابط دوستانه‌ای با عربستان سعودی برقرار کرد، پیش از آن و در دهه ۶۰ با تندترین تعبیرها و تهدیدها از کشورهای عربی خلیج‌فارس و عربستان سعودی یاد می‌کرد.

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای می‌گوید: ارتجاع منطقه تاکنون تنها پول خرج کرده است ولی اگر منطقه به بحران کشیده شود، ارتجاع منطقه دچار بلا می‌شود و ناچار است مستقیماً وارد جنگ شود.

وی در ادامه این مصاحبه قدیمی می‌افزاید: روزی که تنگه هرمز بسته شود و جنگ گسترده شود بندرهای کشورهای خلیج‌فارس غیرقابل استفاده و راه‌شان بسته می‌شود و دیگر نمی‌توانند نفس بکشند این کشورها از سبزی‌خوردن‌شان تا هواپیمای‌شان را باید از خارج بیاورند و از راه همین بندرها باید بیاورند و بستن بندرها برای ما مثل آب خوردن است؛ و در آن صورت کارهای ما برای کشورهای منطقه مانند کبریت کشیدن به انبار باروت است. آنجاست که مزه جنگ را خواهند چشید… در صورت بالا رفتن قیمت نفت کارخانه‌ای که بخواهد با نفت صددلاری بگردد چه کشوری می‌تواند از محصولش استفاده کند؟ تنها قارون دنیا عربستان سعودی می‌تواند محصول آن کارخانه را بخرد و لا غیر

هاشمی در همین رابطه در مصاحبه دیگری بیان می‌کند: «در طرف مقابل ما عراقی‌ها از امکانات دنیا استفاده می‌کنند. آمریکا، شوروی و اقمار آمریکا همکاری می‌کنند… ارتجاع عرب که در حقیقت بانک دنیاست بدون حساب به عراق کمک می‌کند… عربستان سعودی که می‌توان گفت قارون دنیای امروز است با جمعیت کم و آن‌هم منابع عظیم نفت… پشتوانه جنگ عراق است. کویت یک‌وجبی باآن‌همه ثروت، بقیه شیخ‌نشین‌ها همه به عراق کمک می‌کنند».

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: