کسی که لحظه اعدام گفت مرگ بر ایران! +تصاویر

جزئیات اعدام صدام و جزئیات اعدام صدام حسین و ماجرای دستگیری صدام و جزئیات محاکمه صدام حسین را در این صفحه ببینید.

جزئیات اعدام صدام

سازمان سیا در دسامبر ۲۰۰۳ یعنی زمان دستگیری صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق، به یک متخصص برای شناسایی و بازجویی نیاز داشت. این مسئولیت به “جان نیکسون” سپرده شد.
 
به گزارش مجله مراحم به نقل از بی بی سی انگلیسی، آقای نیکسون از زمان پیوستن به سیا در سال ۱۹۹۸ میلادی به مطالعه زندگی صدام حسین پرداخت. وی در گفتگو با برنامه ویکتوریا دربی شایرِ بی بی سی گفت که وظیفه‌اش جمع‌آوری اطلاعات در مورد رهبران جهان بوده تا “عوامل در قدرت ماندن آن‌ها” را بررسی کند.

جان نیکسون؛ اولین شخصی که از صدام بازجویی کرد

جزئیات اعدام صدام,جان نیکسون؛ اولین شخصی که از صدام بازجویی کرد
گزارش کامل از محاکمه و جزئیات اعدام صدام

نیکسون می‌گوید: «وقتی بحرانی به وقوع می‌پیوندد، سیاستمداران با سوالاتی مانند اینکه این افراد چه کسانی است، چه می‌خواهند و چرا این کار را انجام می‌دهند به سراغ ما می‌آیند.»
 
در زمان دستگیری صدام حسین توسط نیروهای آمریکایی در گودالی در کنار زمین‌های زراعی در نزدیکی زادگاهش تکریت، نیکسون در عراق حضور داشت. پس از انتشار خبر موثق دستگیری صدام، ارتش آمریکا به کسی برای شناسایی صدام نیاز داشت – وظیفه‌ای خطیر که به آقای نیکسون سپرده شد.
 
در آن روزها شایعاتی مبنی بر وجود چندین بدل صدام حسین مطرح شده بود، اما نیکسون – که در سال ۲۰۱۱ از سیا خارج شد – می‌گوید: «به محض اینکه او را دیدم، هیچ شکی نداشتم که او خود صدام حسین است.»
 

“گودال عنکبوتی” یا همان محل دستگیری صدام حسین

مخفیگاه صدام حسین

جزئیات اعدام صدام,مخفیگاه صدام

 
نیکسون در ادامه می‌گوید: «وقتی شروع به حرف زدن کردیم، صدام با همان نگاه همیشگی‌ منحصر به خودش به من نگاه کرد؛ نگاهی که کاملا مشابه عکس روی جلد کتابی بود که سال‌ها روی میزم جا خوش کرده بود.»
 
آقای نیکسون نقش بازجوی صدام را ایفا می‌کرد و در واقع اولین کسی بود که مفصل از صدام بازجویی کرد. وی می‌گوید: «مرتب خودم را نیشگون می‌گرفتم تا بدانم که دارم تحت تعقیب‌ترین شخص جهان را بازجویی می‌کنم. به نظرم خیلی مضحک می‌آمد.»

 

کسی که صدام را لو داد

“عباس محمود العراقي” پيش از آنكه آمريكايي ها از محل اختفاي “صدام حسين” اطلاع يابند ازآنها خواست كه وي را براي جلوگيري از كشته شدنش به مكان امني انتقال دهند. او هم اکنون در واشنگتن زندگی میکند.

جزئیات اعدام صدام,کسی که صدا را لو داد

 

 

جان نیکسون در کتابی با عنوان «استنطاق از رئیس جمهور: بازجویی از صدام حسین» از عبارت “کوهی از تناقض‌ها” برای توصیف صدام استفاده می‌کند.
 
او در تضاد کامل با نحوه بیان رسانه‌های آمریکایی موفق شد که “جنبه انسانی” زندگی صدام حسین را نیز درک کند. نیکسون می‌گوید: «او یکی از کاریزماتیک‌ترین افرادی است که در طول زندگی‌ام با آن‌ها برخورد داشته‌ام. صدام حسین هر زمان که می‌خواست می‌توانست فریبنده، مهربان، شوخ‌طبع و مودب باشد.»
 

صدام حسین پس از دستگیری

جزئیات اعدام صدام,صدام,صدام بعد از دستگیری

 جزئیات اعدام صدام

اما صدام این قابلیت را داشت تا نیمه تاریکش را نیز نشان دهد. آقای نیکسون از واژگان بی‌ادب، مغرور، کریه، بدجنس و ترسناک برای توصیف روی دیگر صدام استفاده می‌کند. او می‌گوید: «در طول بازجویی، دو یا سه مرتبه رخ داد که نیمه تاریک صدام را هم دیدم.»
 
صدام حین بازجویی داخل یک اتاق کوچک و تاریک قرار داشت و بر روی یک صندلی فلزی تاشو نشسته بود و کاملا هم آزاد بود. در اتاق بازجویی به جز صدام و نیکسون، یک مترجم و یک متخصص دروغ سنج (پلی گرافر) نیز حضور داشتند.
 
با این وجود، آقای نیکسون می‌گوید که صدام حسین، دیکتاتور خودشیفته، از «تعاملی که بینمان به وجود آمده بود، خشنود به نظر می‌رسید.»
 
در پایان جلسه اول بازجویی که نیکسون تلاش کرد رابطه خوبی را به امید همکاری هر چه بیشتر صدام با او شکل دهد، صدام گفت که از آن مکالمه لذت برده است. نیکسون می‌گوید: «چندین ماه بود که صدام مخفی شده بود و با کسی زیاد صحبت نکرده بود.» جزئیات اعدام صدام
 
شروع خوبی بود اما آقای نیکسون می‌گوید که صدام حسین روز بعد با بدگمانی بیشتری به بازجویی آمد. نیکسون می‌گوید: «یکی از شکاک‌ترین افرادی است که در زندگی‌ام می‌شناسم. هر سوالی که از او می‌پرسیدم، با یک سوال جواب می‌داد.» جزئیات اعدام صدام
 
نیکسون اعتراف می‌کند که سازمان سیا چندان مشوق قوی برای حرف کشیدن از صدام حسین نداشت. وی می‌گوید: «ما مجبور بودیم به اتفاقات تاریخی و احتمال شنیدن مجدد دیدگاه‌هایش توسط قدرت‌های بزرگ جهانی بسنده کنیم.» جزئیات اعدام صدام
 

صدام حسین در سال ۲۰۰۶ به جرم جنایت علیه بشریت به اعدام محکوم شد

جزئیات اعدام صدام,گفتگو با بازجوی صدام

 

چندین موضوع وجود داشت که سیا به آن‌ها احتیاج داشت؛ در غیر این صورت، محور کلام به دست خودش سپرده می‌شد. نیکسون می‌گوید: «می‌دانستم که باید پاسخ سوالات مورد نیاز سیا را از زیر زبان صدام بیرون بکشم. وقتی برای سیا کار می‌کنید، یاد می‌گیرید که چگونه باید از منابع بازجویی کنید و آن‌ها را به یکی از دارایی‌های بالقوه سازمان تبدیل کنید. اما باید کاملا دقت کنید تا مبادا دچار ریسک شوید زیرا ممکن است برای اینکه بخواهید بیشترین اطلاعات ممکن را استخراج کنید، از راه اشتباهی وارد بحث شوید.» جزئیات اعدام صدام
 
مهمترین محور بازجویی از صدام “سلاح‌های کشتار جمعی” بود. نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با استفاده از همین اتهامات جنگ عراق را آغاز کردند.
 
آقای نیکسون می‌گوید: «تمام چیزی که کاخ سفید می‌خواست بداند همین بود.» اما نیکسون از روی بازجویی‌ها و مکالماتش با صدام، مشاورانش و پژوهش‌های بعدی به این نتیجه رسید که صدام حسین برنامه هسته‌ای عراق را سال‌ها پیش از حمله متوقف کرده بود و هیچ قصدی نیز برای شروع مجدد آن نداشت. جزئیات اعدام صدام
 
همین نگاه نیکسون و همکارانش باعث شد تا برچسب “ناکارآمد” به آن‌ها زده شود. جزئیات اعدام صدام
 
بنا به همین دلایل، از او تا پنج سال بعد یعنی سال ۲۰۰۸ و به دنبال افشای نتایج تحقیقات جداگانه FBI از پرونده صدام حسین دعوت به عمل نیامد. آقای نیکسون بیش از هر کسی از جورج بوش دلخور است و در موردش می‌گوید که جزو اندک افرادی است که هم با بوش و هم با صدام حسین دست داده، ولی ترجیح می‌دهد با دومی بیشتر وقت بگذراند. جزئیات اعدام صدام

محاکمه صدام حسین

جلسه بازجویی صدام به روایت

جورج بوش، به گفته نیکسون، “از واقعیت دور شده بود” و مشاورانش بدون توجه به وقایع فقط با او موافقت می‌کردند. وی در ادامه می‌گوید: «من فکر می‌کردم که حرف‌های ما برای سیا اهمیت دارد و رئیس جمهور به آن‌ها گوش خواهد کرد، اما فهمیدم که حرف‌هایمان از ذره‌ای اهمیت برخوردار نیست و سیاست بر ذکاوت و اطلاعات پیشی می‌گیرد.»
 


دلخوری نیکسون از جورج بوش

نیکسون از اشتباهات فاحش سازمان‌های جاسوسی و امنیتی آمریکا در عراق می‌گوید و کشته شدن هزاران سرباز آمریکایی و صرف میلیاردها دلار پول را هزینه‌ خطاهای جورج بوش می‌داند.

جان نیکسون مدعی است که اگر صدام حسین امروز زنده می‌بود، پدیده‌ای به نام داعش وجود نمی‌داشت. او می‌گوید، صدام با خطرات نیروهای افراطی مسلمان آشنا بود و هرگز اجازه نمی‌داد در عراق چنین نیرویی پا بگیرد. به باور او، قدرت گیری داعش در کشوری با یک حکومت سرکوبگر، همچون عراق ممکن نبوده است.

جان نیکسون در کتاب خود از جمله به خطاهای جورج بوش در عراق پرداخته است. او مدعی شده که سازمان سیا و دیگر نهادهای امنیتی تنها آن دسته از اطلاعاتی را در اختیار جورج بوش قرار می‌دادند که خود او مایل به شنیدن آن‌ها بوده و از این طریق زمینه‌های خوشنودی او را فراهم می‌کردند.

 

جان نیکسون در کتاب خود از جمله به خطاهای جورج بوش در عراق پرداخته است

جزئیات اعدام صدام,گفتگو با بازجوی صدام

جان نیکسون گفته، همه اطلاعات مربوط به بیماری صدام حسین و اینکه گویا او از کمر درد شدید رنج می‌برده و به علت بیماری از مصرف دخانیات و الکل چشم پوشی کرده، همه و همه غلط بوده‌اند. حتی همه آنچه که درباره برخورد خشن صدام با ناپدری‌اش، ابراهیم حسن، گفته شده صحت ندارد و بیشتر رونویسی از زندگی‌نامه استالین را می‌ماند. جزئیات اعدام صدام

جان نیکسون نظرش را درباره جنگ عراق و نتایج آن در کتاب خود جمع‌بندی کرده است. او تاکید می‌کند که صدام حسین یک دیکتاتور وحشتناک بوده و قصد او پاک و بی‌گناه نشان دادن این دیکتاتور نیست. اما در عین حال بر این باور است که هرگاه ما به کشته شدن هزاران سرباز آمریکایی و در عین حال به برآمد نیرویی همچون داعش در اثر این جنگ نگاه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سر و کار داشتن با صدام حسین خلع سلاح شده و سالخورده گزینه بهتری بوده است. جزئیات اعدام صدام


 
آقای نیکسون می‌گوید به خاطر اتفاقات عراق پس از کنار رفتن صدام “شرمسار” است. وی می‌گوید که دولت بوش نسبت به عواقب کنار گذاشتن صدام هیچ تدبیری نیندیشیده بود. او همچنین در مورد ظهور گروه‌های افراطی مانند گروه تروریستی داعش می‌گوید که اگر صدام در قدرت حفظ می‌شد، این منطقه از امنیت بیشتری برخوردار بود.  جزئیات اعدام صدام
 
چنین ادعاهای در زمان تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا، که در زمان حمله عراق اداره بریتانیا را در دست داشت، رد شده است. جزئیات اعدام صدام

 

زمان و مکان اعدام صدام

صدام در تاريخ ۹ دی ۱۳۸۵ (۳۰ دسامبر ۲۰۰۶) در صبح روز عيد قربان به دار آويخته شد. مراسم اعدام در اردوگاه عدالت در شهر کاظمين در شمال عراق برگزار شد. اين مرکز سابقاً محل حضور سران اطلاعات نظامي بود. اين اردوگاه بعدها با نام اردوگاه بانزاي شناخته مي‌شد که در آن شهروندان عراقي زيادي توسط مأموران صدام شکنجه و کشته شدند.

برخلاف گزارش‌هاي اوليه صدام به تنهايي و در غياب دو وزير خود به نام‌هاي برزان ابراهيم التکريتي و عواد حامد البندر اعدام شد. اين دو نفر پس از عيد قربان اعدام شدند. جزئیات اعدام صدام

 

لحظه اعدام صدام

 صدام پيش از اعدام «بسيار آرام بود و نمي‌لرزيد». با اينحال برخي گزارش‌ها مبني بر اين است که درگيري کوچکي هنگام خارج کردن وي از سلول اتفاق افتاد. موفق الربيعي، مشاور شوراي امنيت ملي عراق به العربيه گفت که «صدام حاضر نشد که نقاب مخصوص اعدام را به سر کند». الربيعي افزود “صدام تا آخر قوي ماند. برخي دوست دارند بگويم که او داشت از حال مي‌رفت يا اينکه تحت تاثير دارو بود، اما حقيقت را براي تاريخ بايد گفت، صدام تا آخر قوي ماند و هيچ نشانه‌اي از ترس در او نديدم”

سامي العسکري که يکي از شاهدان مرگ صدام بود گفت: «پيش از آنکه طناب به گردن صدام انداخته شود او فرياد الله اکبر سر داد و ادامه داد: ملت پيروز است و فلسطين عربي است» که ناگهان چند نگهبان با فرياد ادامه دادند: «زنده‌باد مقتدا» صدام با نگاهي تحقيرآميز به آنها نگاه کرد. فيلمي که توسط شبکه الجزيره به دست آمده بود، نشان داد که برخي از اعدام کنندگان گفتند: «انشاالله به جهنم بروي» و شخص ديگري به آنها تذکر داد: «آقايان تمامش کنيد. او در حال اعدام است». سپس صدام لفظ شهادتين را بر زبان آورد و پس از آن سکوي زير پاي او باز شد. جزئیات اعدام صدام

سي‌ان‌ان گزارش داد که پس از اعدام صدام، مردم اقدام به برگزاري جشن در مکان اعدام وي کردند و گروهي به دور جسد وي رقصيدند.

سخنگوی دختران صدام گفت: «از اینکه پدرمان با شجاعت با اعدام‌کنندگانش برخورد کرد به خود می‌بالیم». پس از اعدام صدام حسین، حماس و هواداران آن، این اعدام را محکوم کرده و برای او در شهرهای فلسطینی «خیمه عزا» به پا کردند. جزئیات اعدام صدام

 

جزئیات اعدام صدام,لحظه اعدام صدام

 

آخرين حرفهاي صدام درباره ایران پاي چوبه دار

موفق الربیعی، سیاستمدار و وزیر سابق امنیت ملی عراق، که در مراحل تحقیقات و بازجویی از صدام تا لحظۀ اعدام او حضور داشت در مصاحبه با شبکۀ عراقی «آسیا» تأکید کرد صدام توهم ایران هراسی داشته است. الربیعی گفت:«وقتی که جلو در مرکزی که قرار بود حکم اعدام در آن اجرا شود صدام را تحویل گرفتم و به اتاق قاضی بردم تا لایحۀ اتهاماتش قرائت شود، صدام تکرار می کرد:مرگ بر ایران… مرگ بر ایرانی های مجوس».

جزئیات اعدام صدام

الربیعی تأکید می کند که صدام هنرپیشۀ بسیار خوبی بود و تمام زندگی برایش به مثابۀ یک تئاتر بود که باید در آن نقش بازی می کرد. حتی در آخرین لحظات زندگی هم تظاهر به قوی بودن می کرد طوری که وقتی وارد اتاق اعدام شد و طناب دار را دید گفت:«دکتر، این برای مرد است»!
الربیعی می گوید که صدام تا آخرین لحظات خونسرد بود و قبل از مرگ با خدا راز و نیاز یا طلب مغفرت نکرد؛ چون گفته می شود که او اساسا به عالم غیب ایمان نداشت. حتی در لحظات مرگ شهادتین را فراموش کرده بود و ما به یادش آوردیم که بگوید، که البته آن را فقط تا نیمه گفت. او نتوانست جمله اش را کامل کند؛ زیرا زیر پایش خالی شد.

الربیعی می گوید او معتقد بود ایرانی ها مجوس و آتش پرست هستند و لحظات قبل از اعدام هم چون می دانست که تصاویر ضبط شده و بعدا برای مردم پخش خواهد شد دائما شعار «مرگ بر ایران» و «مرگ بر ایرانیان مجوس» را سر می داد.

کسی که لحظه اعدام گفت مرگ بر ایران! +تصاویر

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: