تشنج در مجلس: روی صالحی و ظریف سیمان می‌ریزیم +دانلود

مجلس در خلال صحبت‌های صالحی عضو تیم مذاکره کننده برای دقایقی متشنج شد.

در جریان بررسی طرح کلیات طرح اجرای برجام علی اکبر صالحی به عنوان نماینده دولت پشت تریبون مجلس قرار گرفت تا صحبت‌هایی را مطرح کند اما نمایندگان مخالف، مانع از رسیدن صدای او به سایر نمایندگان شدند.

دانلود فایل صوتی صحبت های جنجالی در مجلس (حجم: ۲مگابایت)

 

مجلس در خلال صحبت‌های صالحی عضو تیم مذاکره کننده برای دقایقی متشنج شد.

در این هنگام صالحی چندین بار با فریاد از نمایندگان تقاضا کرد که به صحبت‌های او گوش بدهند و اجازه بدهند او صحبت کند اما این اتفاق نیفتاد و لحظاتی بعد در میان فریادهای نمایندگان تعدادی از نمایندگان مخالف از جمله ابراهیم کارخانه‌ای، دخیل عباس زارع‌زاده و فرج‌الله عارفی به سمت تریبون مجلس هجوم بردند که این اقدام با همراهی تعداد دیگر از نمایندگان همراه شد و برخی نمایندگان از جمله کاظم جلالی، عابد فتاحی و کمال‌الدین پیرموذن سعی کردند فضای مجلس را آرام کرده و اجازه ندهند آسیبی به صالحی وارد شود.

 

 
صالحی: تهدید می کنند که روی ما سیمان می ریزیند 
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در سخنانی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به تندی از برخی برخوردها با مذاکره کنندگان هسته ای انتقاد کرد.

صالحی با اشاره به اینکه آرزو مرگ او را کرده اند و گفت: «ما را تهدید می کنند که بر روی ما سیمان می ریزیند. تهدید می کنند که ما بر روی شما در راکتور اراک سیمان می ریزند و ما را دفن می کنند. می گویند بعد چند سال من خواهم مرد این چگونه صحبت کردن است شماها از کجا می‌دانید که من چند سال دیگر خواهم مرد.»

وی افزود: می گویند سیمان روی شما می ریزیم و دفن‌‌تان می‌کنیم خدای ناکرده بی حرمتی نمی کنیم حرف‌‌های درباره پولتونیوم می‌‌گویند که درست نیست.

این اظهارات صالحی جلسه علنی مجلس را برای دقایقی متشنج کرد.

 

(تصاویر) عصبانیت صالحی در صحن علنی

(تصاویر) عصبانیت صالحی در صحن علنی

 

صالحی در واکنش به اعتراض برخی نمایندگان مجلس که می‌گفت وی با طرح برخی مباحث به دنبال فرافکنی است، گفت: گوش کنید، شماها که قرار است روی ما سیمان بریزید، حرف‌مان را گوش کنید به عنوان کسی که عمرم را در مسائل علمی گذاشته‌ام حرف می‌زنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه، بنده هیچ گاه به شخصی توهین نکرده‌ام اما اگر نمایندگان بخواهند چنین برداشتی کنند، اشکال ندارد، گفت: جناب آقای نبویان شما که خیلی وقت روی برجام گذاشته‌اید و مطالعه کرده‌اید، ۲ دقیقه هم حرف مرا گوش کنید. اگر راکتور فعلی اراک به کار گرفته شود، ۸ کیلو پلوتونیوم تولید می‌کند، می‌گویند پلوتونیوم مهم است، کنار نگذارید. ۲۴۰ کیلو بعد از ۳۰ سال تولید می‌شود اما ما چگونه می‌خواهیم از تولید بعد از ۳۰ سال استفاده کنیم.

صالحی گفت: من شهادت می‌دهم و زمان هم ثابت خواهد کرد، متاسفانه تواضع ما شده ضد مسئولیت ما، من هیچ وقت نگفتم چه کسی هستم و چه کار کرده‌ام، اگر کاری کردم برای خدا کرده‌ام اما شهادت می‌دهم، و‌الله والله والله نه با کندی روبه روخواهیم شد نه با توقف. تحقیقات سرجایش خواهد بود، غنی سازی را دنبال خواهیم کرد. آمریکایی‌ها می‌خواستند غنی سازی نباشد، فردو نباشد اما همه‌اینها هست.

وی گفت: آنچه آمریکایی‌ها می خواستند محقق نشد و انچه را می‌خواستیم محق شد؛ رهبری تکلیف ما را مشخص کرده‌اند ما طوری مذاکره کردیم که فن‌آوری هسته‌ای ما سرجایش بماند که همینطور شد. شهادت می‌دهم مذاکرات در نهایت عزت‌مندی انجام شد و ما در مذاکرات دست بالاتر داشتیم ما تنها محدودیت رفتن به سمت بمب اتم را پذیرفتیم که بنا به فتوای رهبر انقلاب هیچ‌گاه دنبال این هم نبودیم. ما دغنی سازی را انجام خواهیم داد ما آب سنگین را خواهیم داشت ما فروشنده آب سنگین خواهیم بود و به لطف رهبری، از لحظه اول تا امروز همراه ایشون بودیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی، برجام را سند افتخار ملت ایران دانست و گفت که با اجرای برجام افتخار و عزت ملی را خواهیم داشت.

در ادامه فضای مجلس برای دقایقی دیگر ادامه پیدا کرد و در نهایت با دخالت رئیس مجلس که از نمایندگان خواست روی صندلی‌های خود قرار بگیرند تشنج پایان یافت. با این حال برخی نمایندگان هنوز به فریادهای خود ادامه دادند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: