رسوایی سریال هفت سنگ جهانی شد

رسوایی پخش یک سریال کپی شده از روی سریال آمریکایی (خانواده مدرن) مرزهای ایران را در نوردید و بازتاب جهانی پیدا کرد.

هفته گذشته پخش سریال‌های ماه رمضان در حالی آغاز شد که سریال اصلی این ماه کپی مو به مویِ یکی از سریال آمریکایی از آب درآمد.

سریال هفت سنگ به کارگردانی علیرضا بذرافشان که از شبکه سوم سیما پخش می شود شباهتی کم نظیر با سریال آمریکایی “خانواده مدرن” داشت. سریالی که اتفاقا در ایران دیده شده است.

پس از پخش دو قسمت از سریال هفت سنگ کاربران رسانه های اجتماعی پی به موضوع کپی بودن آن بردند و این کپی کاری ناشیانه بازتاب گسترده ای داشت.

به گونه ای که در اقدامی خلاقانه ویدیویی ساخته شد و نقاط مشترک سریال اصلی و ورژن ایرانی اش کنار هم قرار گرفت. این ویدئو بارها در رسانه ها مختلف باز نشر داده شد.

در این ویدئو نشان داده شده است که قسمت اول سریال هفت سنگ نه تنها در شکل و ساختار بلکه در محتوا، حرکت دوربین و حتی دیالوگ ها نعل به نعل سریال خانواده مدرن است.

با  این حال مسئولین صدا و سیما همچون رسوایی‌های پیشین هیچ توضیحی در این رابطه ارائه نکرده اند.

با وجود سکوت مسئولان صدا و سیما درباره این آبروریزی، رسوایی “هفت سنگ” در رسانه های خارجی نیز بازتاب گسترده ای داشته است.

دیلی تلگراف، تایمز، ورایتی و … درباره این کپی کاری گزارش هایی را منتشر کرده اند. یکی از رسانه خارجی این کپی برداری را با سرقت بزرگ تلویزیونی تیتر کرد.

«ورایتی» که از وب سایت‌های معتبر دنیای سینما و تلویزیون محسوب می‌شود، درباره تقلید «هفت سنگ» از کمدی «خانواده مدرن» نوشته است: «این سریال فریم به فریم و شات به شات آیینه نسخه آمریکایی آن است.»

Untitled-1

تیتر اول: مردم مسحور جاذبه رسانه ملی

خبر بیست و سی
یک عدد خانم خوشحال در حالی که تمام صورتش را لبخند پر کرده با صدای بلند و کش دار:

ماهواره در خاک تلویزیون…رسانه ملی بازهم پشت ماهواره ها و شبکه های فارسی زبان را به خاک مالید و حریف را ضربه کرد. آمارها نشان میدهد بیش از ۱۲۱ درصد از مردم از برنامه های ویژه رسانه ملی راضی هستند و در این میان هفت سنگی ها گل کاشتند و با ۹۸ درصد محبوب ترین برنامه ویژه ماه رمضان امسال شناخته شدند. معاون امور ماهواره رسانه ملی گفت: در زمان پخش این سریال تمام شبکه های فارسی زبان بدون مخاطب میشوند و تلویزیون بازار این شبکه ها را در این ساعات کساد کرده است.

اما بشنوید از حسینی بای که به میان مردم رفته و درباره جنجال برخی رسانه ها در خصوص این سریال با «مردم» گفتگو کرده است…

یک عدد مردم از نوع جوان: هر کی نمیخواد نبینه، زورشون که نکردن! برن همون سی دی های غیر مجاز رو ببینن.

یک عدد مردم از نوع پیرزن: مرگ بر امریکا مرگ بر امریکا مرگ بر امریکا! خاک تو سرشون که از سریال ما قبلا کپی کردن.

یک عدد مردم از نوع کارگر: خیلی خوبه. وقتش کمه. هرکی هم اعتراض میکنه، بره بمیره! ها ها ها

یک عدد مردم از نوع تحصیل کرده: در همه جای دنیا اقتباس وجود داره، اونایی که این جنجال ها رو به پا کردن، بی سوادن.

یک عدد مردم از نوع هنرمند: هر کی میگه سریال بدی شده، خودش بره بهترشو بسازه.

مجری بیست و سی در ادامه: و اما بشنوید از پشت پرده رسانه های منتقد این سریال:

(خبرنگاری روبروی دکه روزنامه فروشی ایستاده و بعد…)
این روزها بحث حمله به رسانه ملی در برخی رسانه های حامی فتنه داغ شده، رسانه هایی که به خاطر موفقیت های رسانه ملی چشم دیدنش را ندارند. به راستی اینها کیستند؟

یک روزنامه نگار بی طرف از روزنامه جام جم: ماهیت این افراد برای همه مشخص است، اینها مزدورانی هستند در لباس منتقد و روزنامه نگار…همیشه هم بودند و کاریش نمی توان کرد. مردم خودشون بهتر از همه این تفاله ها رو دور خواهند انداخت.

یک روزنامه نگار بی طرف دیگر از کیهان: بالاخره این رسانه ها فکر کردند فتنه امریکایی – اسرائیلی – انگلیسی – صهیونیستی – حورج سورسی از یاد ما میره که عمرا نمیره. برای همین هر از گاهی به رسانه ملی حمله میکنن که البته مهم نیست کلا ۵ هزار نفر مخاطب ندارن! اینا به ما هم خیلی فحش میدن، ولی مهم نیست امام(ره) هم در مسیر انقلاب از خیلی ها حرف شنید!

(موسیقی و تصویر)
غرب چرا دست از سر ما برنمی دارد؟ مشکل رسانه های دنیا با رسانه ملی چیست؟ فروپاشی امریکا از کی دقیقا کلید می خورد؟ چرا هفت سنگ بی بی سی را بهم ریخت؟ عقده تایم از کجا یکدفعه سر تلویزیون ایران گشوده شد؟ چرا غرب دست به دامان سریالهای ایرانی شده است؟ بن بست رسانه های صهیونیستی در مواجهه با رسانه ملی چگونه شکل گرفت؟ کارشناسان داخلی و خارجی پاسخ میدهند: نادر طالب زاده و محمود گبرلو مهمان گفتگوی ویژه خبری.

روابط عمومی سیما سه روز بعد
در پی نظرسنجی انجام گرفته از مردم، سریال هفت سنگ با بیش از ۹۹ درصد محبوبیت و ۴۳ میلیون بیننده، محبوب ترین برنامه تلویزیون در ماه مبارک رمضان و محبوب ترین برنامه در تاریخ سیما بعد از مناظره خرداد ۸۸ نام گرفت. رییس رسانه ملی در نامه ای با تشکر از مدیران و هنرمندان گفت: این سریال در شرایط حساس کنونی و در دوره بحران های داخلی و خارجی و تحریم  و تهدید، به خوبی آیینه تلاش و مجاهدت سال ۹۳ بود و توانست ملت ایران را در کنار شادی، به مباحث مهمی رهنمون سازد. به زودی نشست صمیمانه و جلسه تقدیر از این شاهکار ملی برگزار می شود.

مجلس یک هفته بعد
۳۸۶ نفر(!) از نمایندگان مجلس در نامه ای به ضرغامی از برنامه های مفید و معنوی رسانه ملی بویژه سریال های جذاب و آموزنده در ماه رمضان تقدیر و خواستار پخش سه باره سریال هفت سنگ از شبکه های «آی فیلم، نمایش و تماشا» شدند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: