نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری ۱۵)

مجله مراحم: در این سری مطالب سعی کرده ایم کلکسیونی دیدنی از تصاویر زیبا و چشم نواز از سرتاسر دنیا، با ذکر محل ثبت عکس برایتان گرد آوری کنیم. شاید این تلاش ما قدم کوچکی باشد تا لحظاتی چشمانتان از دیدن پلیدی ها و ناملایماتِ روزمرگی هایمان دور شود و با دیدن صحنه هایی زیبا از این دنیای زیبا، روانی آسوده و استراحت روح را برای شما عزیزان در پی داشته باشد.

*****

عکسی دلپذیر و لذت بخش از صخره های سرسبز و مه گرفته ی متورا در یونان. متورا معروف به صخره‌های معلق یا معلق در هوا یا در آسمان بالا از نظر لغوی شبیه به کلمه “Meteorite”به معنی شهاب سنگ می‌باشد. مته اورا یکی از بزرگترین و مهم ترین مجموعه‌های کلیسای ارتدکس شرقی در یونان است که مانندش فقط در کوه آثوس است. این ۶ صومعه روی ماسه سنگ طبیعی ستون‌هایی سنگی در شمال غربی لبه ی دشت تسالی در نزدیکی رودخانه ی پاینس و کوههای پینداس در یونان مرکزی ساخته شده‌اند. نزدیک ترین شهر به متورا شهر کالامباکا است. متورا در سال ۱۹۸۸ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایِ هواییِ زیبا از مجموعه دیوارهای سنگی ِ ماچوپیچو در منطقه ی آمریکای لاتین و کارائیب. ماچو پیچو یا ماچو پیکچو شهری با دیوارهای سنگیِ جلا داده ‌شده که مطابق با معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده‌است. اولین بنای این مجموعه این‌تی‌هوآتانا ، معبد خورشید که اتاقی با ۳ پنجره و در منطقه‌ای از ماچو پیچو که باستان شناسان آن را منطقهٔ مقدس می‌نامند، می‌باشد. در سال ۲۰۰۳ میلادی تعداد توریست‌های این شهر باستانی ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است. در سپتامبر ۲۰۰۷ میلادی، پرو و دانشگاه ییل به توافقی مبنی بر استرداد صنایع دستی برداشته ‌شده از ماچو پیچو در اوایل قرن بیستم میلادی توسط هیرام بینگهام سوم دست یافتند. ماچو پیچو که جزء میراث ثبت شدهٔ یونسکو می‌باشد به‌عنوان پر بازدیدترین مکان توریستی کشور پرو و مهم‌ترین منبع درآمد، بطور پیوسته در معرض خطرهای اقتصادی و تجاری قراردارد. توریست‌های ماچو پیچو همه ساله در حال افزایش می‌باشد.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویر همگن و قابل ملاحظه ای از بدنه ی ساختمان های عمومی و خصوصی لا گرند- پلیس (La Grand-Place ) در بروکسل. بروکسل پایتخت کشور بلژیک است. بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. نام بروکسل از واژه هلندی Broekzele مشتق شده که به معنی «کلبهٔ مرداب» است. بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز جامعهٔ فرانسوی بلژیک و ناحیهٔ فلاندرز و مقر اصلی اتحادیهٔ اروپا است. بروکسل محل نشست سیاسی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیهٔ غرب اروپا (WEU) و سازمان اروپایی امنیت و ناوبری هوایی یوروکنترول (EUROCONTROL) است. از لحاظ زبان، بلژیک به مناطق شمالی هلندی زبان (گویش فلاندری) و منطقه جنوبی فرانسوی زبان تقسیم شده‌است. هرچند زبان رسمی این دو منطقه عمدتاً یکسان است، در هر دو سمت، دو زبان استفاده می‌شود. منطقهٔ بروکسل رسماً دو زبانه‌است هرچند اکثریت با فرانسوی هاست.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


عکسی رویایی از یک ستون یخی با صلابت در وسط آب های اقیانوس منجمد شمالیِ گرینلند در دانمارک. گرینلند نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است. این سرزمین که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده محل سکونت حدود شصت هزار نفر سکنهٔ بومی و مهاجر دانمارکی است. پایتخت آن به زبان کالاآلیت نووک و به زبان دانمارکی گودت‌هاب نام دارد. نام گروئنلند که به معنی «سرزمین سبز» یا «سبزستان» است از مدخل زبان فرانسوی، امّا قریب به تلفّظ دانمارکی، به زبان فارسی وارد شده‌است. بجز چند نقطه محدود که محل سکونت اهالی گرینلند است سایر مناطق این جزیره یخ‌زده و بطور کلی خالی از سکنه است. این سرزمین از نظر جغرافیایی در محیط قاره آمریکای شمالی واقع شده است اما از نظر سیاسی و فرهنگی با اروپا بویژه کشورهای نروژ و دانمارک مراوده بیشتری دارد.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویری حیرت آور از درختان سر به فلک کشیده ی پارک ملی و طبیعی سکویا (Sequoia) در شهر کالیفرنیا در ایالت متحده امریکا. درخت جنرال شرمن در این پارک قرار دارد.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


عکسی خارق العاده از یک زیرگذر با بنای منقش به گل های قرمز بسیار خیره کننده ی در رُم پایتخت کشور ایتالیا. تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود. رم به طور گسترده ای به عنوان پایتخت مد جهان است. اگرچه نه به اندازه اهمیت میلان رم چهارمین مرکز مهم فشن در جهان پس از میلان، نیویورک و پاریس است و با لندن رقابت می کند. اکثر خانه های لوکس مد و زنجیره های طلا و جواهر مانند بولگارری، فندی، لائورا بیاجوتی و بریونی دفاتر مرکیشان در در این شهر واقع است. رم در کنار رودخانه تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است. پارک های عمومی و ذخایر پوشش طبیعی یک منطقه بزرگ در رم، و شهری که یکی از بزرگترین فضاهای سبز را بین پایتخت های اروپایی دارد. مهم ترین بخش این ناحیه سبز توسط ویلاها و باغ های ایجاد شده توسط حکومت اشرافی ایتالیا جلب نظر می کند.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


عکسی از یکی از خیابان های پاییزی و باران زده ی شهر زوریخ در کشور سوییس. زوریخ بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور سوییس و مرکز کانتون زوریخ می‌باشد. این شهر در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوه‌های آلپ جای گرفته ‌است. زوریخ، مهمترین قطب اقتصادی سوییس به شمار رفته و گاه از آن به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حالﺁنکه پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود. این شهردر تاریخ ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۴ بعنوان گرانقیمت‌ ترین شهر جهان شناخته شد.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی دلهره آور و پنهانی از مسیر آبی فوق العاده زیبا در جنوب شرقی اورگن (Oregon) در آمریکا. اورگن یکی از ایالت‌های غرب آمریکا است. در شمال با ایالت واشینگتن، در جنوب با ایالت‌های کالیفرنیا و نوادا و در شرق با ایالت آیداهو هم مرز است. مرکز آن سیلم و شهرهای مهم آن پُرتلند و یوجین هستند. این ایالت جمعیت قابل توجهی اسب موستانگ دارد.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی هوایی حیرت آور از جزیره ی کوئینزلند (Queensland) در کشور استرالیا. کوئینزلند نام یکی از ایالت‌های کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. کوئینزلند از جنوب به ایالت نیو ساوت ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا محدود می‌شود. این ایالت از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می‌گردد. کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. مساحت کوئینزلند ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می‌آید. جمعیت آن نیز ۴۰۷۰۴۰۰ نفر است که بیشتر در شهرهای کرانهٔ شرقی ایالت مستقر شده‌اند و مرکز و غرب ایالت تقریباً خالی از سکنه است. جنوب کوئینزلند دارای آب‌وهوای نیمه ‌استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمینهای نیمه خشک پوشیده شده است. کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می‌باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکهٔ بریتانیا است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویری خیال انگیز از ساحل موج زده ی ساناتا روسا (Santa Rosa) در شهر فلوریدا در ایالت متحده. ساناتا روسا یک اجتماع ثبت نشده در شهرستان والتون (Walton) فلوریدای ایالت متحده است. این اجتماع متعلق به قلعه ی ساحل والتونِ Crestview-Destin است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی جادویی از آسمان ابریِ طوفان شده ی جمهوری ایسلند. ایسلند شمالی ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویری از روزهای برفی یک جاده ی یخی در دتاه (Dettah) از شهرهای شمال غربی کانادا. دتاه از نخستین شهرهای منطقه ی برده شمال از شهرهای شمال غربی کانادا است. این شهر در واقع در بیرون پایتخت یلونایف (Yellowknife) است. همچنین این شهر در ۶.۵ کیلومتری جاده ی یخی در واینر قرار دارد. نام ابزاری شهر دتاه نقطه سوخته است و زبان آن ها چو تلی (Tli Cho) است. سالیانه صدها نفر از دهکده از اردوگاه ماهیگیری سنتی آن استفاده می کنند.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی خیره کننده از یک پل مهیج در شهر بوداپست در مجارستان. بوداپـِست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند. مساحت شهر حدود ۵۲۵ کیلومتر مربع است و یک واحد مستقل در تقسیمات کشوری مجارستان است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی هوایی از یکی از بیابان های بی انتهای سوزانِ شهر لیبی در آفریقای جنوبی. لیبی با نام رسمی دولت لیبی، کشوری عربی در آفریقای شمالی است. لیبی با کشورهای مصر، سودان، چاد، نیجر، الجزایر و تونس هم‌مرز است. پایتخت لیبی، شهر طِرابلُس است. پیرامون ۹۰ درصد از سرزمین لیبی را بیابان و صحراهای بی آب و علف پوشانده‌است. مناطق نسبتاً سرسبز لیبی در کناره‌های دریای مدیترانه قرار گرفته‌است. هیچ رودخانه دائمی در خاک لیبی وجود ندارد و تنها ۲ درصد خاک آن کاربرد کشاورزی دارد. بخش عمدهٔ مواد غذایی مورد نیاز مردم لیبی از خارج وارد می‌شود. لیبی از دید تراکم جمعیت یکی از کم تراکم‌ ترین کشورهای دنیاست. مساحت لیبی اندکی بزرگتر از ایران است، ولی جمعیت آن کمتر از یک دهم ایران است . کشور لیبی یکی از ۱۰ کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است و تولید ناخالص ملی سرانه آن جزو بالاترین‌ها در آفریقا است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویری از طبیعت محسور کننده ی پارک ملیِ دریاچه ی پلیتویک در کرواسی. پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک از شانزده دریاچه تشکیل شده‌است و یکی از مکان‌های توریستی قدیمی در کرواسی است. این دریاچه‌ها توسط سه کوهستان بزرگ محاصره شده‌اند و آب آنها نیز از همین کوهستان‌ها تامین می‌شود ؛ بنابر این شما می‌توانید شاهد دریاچه‌های متفاوت از لحاظ رنگ و مواد معدنی باشید دریاچه‌هایی به رنگ سبز ، آبی ، خاکستری که با تغییر فصل نیز رنگ آنها عوض می‌شود. دریاچه در سطح بالاتر و ۴ دریاچه در سطح پائین قرار گرفته‌اند که بوسیله آبشارها و رودخانه‌های زیبا به هم متصل می‌شوند و منظره ایی غیر قابل باور را به صورت طبیعی می‌سازند. این قسمت از کرواسی از قرن نوزدهم به جاذبه توریستی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بعدها به دلایل سیاسی به عنوان مرز بوسنی هرزگوین در اختیار ارتش و سربازان بود. ولی بعدها توسط یونسکو این محل از ارتش پس گرفته و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این دریاچه‌ها زیستگاه طبیعی گرگ‌ها و گوزن‌هایی است که برای رفع تشنگی به این دریاچه روی می‌آورند.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


عکسی خارق العاده از خانه های ساکنین هنرمند و با ذوق در یکی از خیابان های استوپونا (Estepona) واقع در جنوب اسپانیا.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی آرامش بخش از آبشار شیفن (Shifen) در تایوان. جمهوری چین، که با نام‌های تایوان، چین تایپه و چین ملی و فُرمُز نیز شناخته می‌شود، کشوری در شرق آسیا است که از جزایر تایوان، پنگو، کینمن، ماتسو و تعدادی جزیرهٔ کوچک دیگر تشکیل می‌شود که همگی در سواحل شرقی سرزمین اصلی چین واقع شده‌اند. این کشور از راه دریا از غرب با جمهوری خلق چین، از شمال شرق با ژاپن و از جنوب با فیلیپین همسایه ‌است. . از لحاظ جغرافیایی، در عهد قدیم، تایوان با خاک اصلی چین مرتبط بود، ولی با توجه به حرکت پوسته‌های زمین، بخشی از خاکهای ارتباط دهنده دو طرف زیر آب رفته و منطقه به تنگه تبدیل شده‌است. تایوان سپس به یک جزیره مبدل شده‌است. بسیاری آثار باستانی مانند لوازم سنگی، سفالینه‌های سیاه و ضد زنگ که در مناطق مختلف تایوان از خاک بیرون آورده شد، نشان می‌دهد که فرهنگ دوره پیشاتاریخ تایوان با خاک اصلی چین یکسان است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


نمایی متحیر کننده از عمق رودخانه ی فرتساسکا در سوییس. فرتساسکا نام رودخانه‌ای واقع در سوییس است که در دره‌ای به همان نام قرار دارد. اهمیت این رودخانه به آب بسیار زلال بلورین و همچنین صخره‌های رنگ‌لرزان در آن می‌باشد. این رودخانه به طول تقریبی ۳۰ کیلومتر از دامنه‌ی کوه پیتسو بارونه آغاز شده و در نهایت به دریاچه ماگیوره می‌ریزد. فرتساسکا که به دلیل زلالی آب بسیار مشهور و منحصر به فرد است در منطقه ایتالیایی‌ زبان تیسینو جریان دارد. در امتداد رودخانه سدی با همین نام قرار دارد. دمای این رودخانه در ایام گوناگون سال بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است و عمق آن نیز از ۱۰ متر تجاوز نمی‌کند. این منطقه به دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی مکان مناسبی برای غواصی و شیرجه به شمار می‌رود.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


تصویری بسیار شگفت انگیز و روح بخش از باغ تویلری (Tuileries Garden) در پاریس. باغ تویلری یک باغ عمومی است که بین موزه لوور (Louvre) و محل د لا کنکورد (de la Concorde) در رده ی اول شهرستان پاریس واقع شده است. باغ تویلری در سال ۱۵۶۴ توسط کاترین د مدیسی (Catherine de Medici) ساخته شده است. تماشای این باغ درنهایت در سال ۱۶۶۷ برای عموم باز شده است زیرا اولین پارک عمومی بعد از انقلاب فرانسه بوده است. این مکان برای پاریسی ها یک مکان مشهور، دیدنی، تفرجگاه وآرام در قرن ۱۹ و ۲۰ بوده است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم


عکسی از یک حمل و نقل ریلی در کنار مزارع پر از گل در رومانی. رومانی کشوری در جنوب شرقی اروپا است و پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است. رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸٬۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است و همچنین با داشتن ۱۹ میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد آن ها به شاخه ارتدکس تعلق دارند. اولین راه آهنی که در شهر کینگدوم از رومانی (Kingdom of Romania) در سال ۱۸۶۹ باز شده است. این شهر به بخارست (Bucharest) و جورجی (Giurgiu) مرتبط است. اولین راه آهنی که در قلمرو رومانی حاضر در ۱۸۵۶ راه اندازی شده است. این شهر بین اورویتسا (Oraviţa) و بازیس (Baziaş) در بانات (Banat) است. با این حال این منطقه تحت حاکمیت امپراتوری Austro-Hungarian بوده است.

نگاهی به مناطق توریستی در جهان +تصاویر (سری 15), مجله مراحم
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: