پزشکی که باعث مرگ نوزاد شده بود فقط توبیخ کتبی شد !

«وقتی به پزشک اورژانس گفتم، داروخانه گفته این دارو برای نوزاد نیست، ربطی هم به زردی ندارد، با غرور گفت این یک روش جدید است و حاضر نشد حتی برای یک لحظه هم به حرفی که پرستارش زد، شک کند و در ‌‌نهایت پس از بیست دقیقه از اعلام مرگ نوزاد برای اینکه ما متوجه اشتباهش نشویم به ما گفت نوزاد شما خوب شده است و بعد از اعتراض مادربزرگ نوزاد که گفته بود اگر خوب شده، ‌چرا به ما نشانش نمی‌دهید، به تندی جواب داد، شما چی از پزشکی می‌فهمید. بروید شیشه شیر، شیر خشک، پوشاک و وسیله دیگر ـ که در مجموع ۱۴۶۰۰۰تومان شد ـ تهیه کنید».
به گزارش تابناک، مطلبی که بیان شد، بخشی از درد‌دل و شکواییه یک پدر مازندرانی است که بیان کننده یک اشتباه فاحش پزشکی و در پی آن مرگ نوزاد سه روزه این خانواده است. این پدر قائمشهری که خواهان این است که مشخصاتش محفوظ بماند، ماجرای مرگ نوزاد سه روزه خود را به همراه همه اسناد و مدارک پزشکی برای «نگاه شما» فرستاده است.
وی علت بیان درددل‌های خود را تنها غم از دست دادن فرزند نمی‌داند بلکه باور دارد، موضوع این است که در سیستم پزشک‌محور ما که پزشک را جنس اول و بیمار را جنس دوم می‌پندارد، حاشیه امن پزشکان زیاد است. چنانکه یک مقام مسئول محلی به وی اعلام می‌کند قانون‌ جدید مجازات اسلامی، باعث جرأت برخی ‌پزشکان در تخلف ‌شده است!
وی در توصیف این ماجرای غمبار می‌گوید: نوزاد سه روزه‌ام در ‌هفتم مهر ماه سال پیش به علت اشتباه پزشک عمومی بیمارستانی در شهرستان قائم شهر فوت شد.
وی اظهار کرد: پزشک در حالی برای جلوگیری از زردی، کپسول ژله‌ای نفیدپین را با دستان خود به دهان نوزادمان ریخت که اولا زردی‌اش ۱۰.‌۶ بوده (یعنی نیازی به دارو نداشته) دوم آنکه‌ اینجانب از طرف پزشک داروخانه به وی تذکر داده بودم و این موضوع توسط پرستار نیز به وی تذکر داده، ولی وی به کار خود ادامه داد و موجب مرگ فرزندم شد.
وی مدعی شد که دادستان نظام پزشکی به ما گفت، پزشک حاضر است هر مبلغی که شما بخواهید بدهد تا شما رضایت بدهید و سرانجام پس ‌از رأی پزشکی قانونی، نظام پزشکی جواب را داد.
وی با طرح این پرسش که آیا دادستان نظام پزشکی باید با پزشک متخلف همکاری کند تا رضایت شاکی را جلب کند، گفت: اگر من هم به نوعی رضایت بدهم، دستگاه‌های مسئول شهر نباید پیگیر باشند؟ اگر دکتر بار دیگر اشتباه کرد چه کسی باید پاسخگو باشد؟ عدم پیگیری دستگاهای مسئول نسبت به این گونه بی‌توجهی ها فقط مردم را دلسرد می‌کند.
چرا در ورودی بیشتر مراکز درمانی تذکر جدی نصب شده مبنی بر اینکه هر نوع برخورد با کارکنان و پرسنل این مرکز محکومیت به حبس، شلاق و جریمه نقدی را به دنبال دارد، اما ‌‌هیچ ‌تذکری راجع به حقوق ارباب رجوع (بیماران و همراهان ) داده نشده است؟

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: