قسمت سبز رنگ سیب زمینی سمی است

قسمت سبز رنگ سیب زمینی

مجله مراحم: دانشمندان می گویند که فقط با بریدن قسمت های سبز شده می توان بخش اعظم سم تولید شده را از سیب زمینی جدا کرد و به این ترتیب، خطر را کم کرد.
میزان سم GA در سیب زمینی را می توان با بکار بستن شیوه های صحیح قبل از برداشت و بعد از برداشت، کاهش داد و به همین دلیل کشاورزان و تولید کنندگان می توانند نقش مهمی در کاستن از خطر ی که متوجه سلامت مردم است، ایفا کنند.
یکی از این اقدامات آنست که بذر سیب زمینی هنگامی که در حال رشد است کاملا با خاک پوشانده شود تا از این طریق قبل از برداشت کاملا برسد . خودداری از برداشت محصول در دماهای بسیار زیاد و به حداقل رساندن مدت قرار داشتن سیب زمینی در مقابل نور، از دیگر اقداماتی است که برای پیشگیری از سبز شدن سیب زمینی باید انجام شود..

 

سم گلیکو آلکالویید نوعی ماده سمی طبیعی در سیب زمینی است که خاصیت ضد میکروبی، حشره کشی و ضد قارچی دارد که احتمالا به عنوان یک سازوکار دفاعی در برابر حمله موجودات خارجی و به منظور حفاظت از گیاه در مقابل آفات و بیماری ها تولید شده است..
با این حال این ماده می تواند برای انسان خطرناک باشد و از حد معینی بیشتر، باعث بیماری جدی شود..
معمولا نشانه ها ۸تا ۱۲ساعت بعد از هضم سیب زمینی سبز شده آغاز می شود که این نشانه ها می تواند به صورت به هم خوردن وضعیت گوارشی و یا اختلالات عصبی نمودار گردد..
آثار ملایم آن شامل سردرد، سرگیجه، دل درد، تهوع، استفراغ و اسهال است. بی قراری، خواب آلودگی و برهم خوردن تعادل روانی، لرزش و هذیان گفتن از دیگر نشانه های این مسمومیت است اما از آنجا که در بسیاری از دیگر بیماری ها نیز این نشانه ها مشاهده می شود امکان تشخیص اشتباه آن بسیار است..
این بررسی توسط “پرابات نما” از کالج باغبانی دانشگاه جواهر لعل نهرو در هند انجام شده است. ” انجمن صنعت شیمیایی” به دانشمندان خارجی از جمله این محقق بورس می دهد تا در زمینه مهندسی غذایی تحقیق کنند. در این راستا انجمن گیاه شناسی دانشگاه تسینگ هوآ نیز مقاله ی کاملی نیز انتشار نموده است.

 

در حالی که مصرف ۳۰۰ گرم سیب زمینی آب پز ۲۵۰ گرم کالری دارد و می تواند با یک عدد تخم مرغ آب پز و یک پرس سالاد یک وعده غذایی به حساب بیاید . ولی اگر پوست سبز آن دور ریخته نشود خطرناک می باشد .سیب زمینی سبز حاوی مواد سمی طبیعی هستند که می توانند سلامت مصرف کننده را به خطر بیندازند .

 

علائم این بیماری معمولا بین ۸ تا ۱۲ ساعت بعد از هضم غذا بروز می کند و باعث آشفتگی های روده ای معده ای و یا حتی اختلالات عصبی می شوند و علائم خفیف ناشی از مصرف قسمت های سبز سیب زمینی شامل سردرد ،سرگیجه ،در د شکم و تهوع هستند .

پژوهشگران توصیه می کنند که کشاورزان و تولیدکنندگان نیز به منظور پیشگیری از بروز چنین مسمومیت هایی باید قبل از برداشت و همچنین پس از برداشت محصول دقت لازم را به عمل بیاورند .

loading...

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: