گروهی که خود را پشت پیکر شهدا قایم کردند! +عکس

صادق زیباکلام، تحلیل‌گر مسائل سیاست داخلی در واکنش به حواشی تشییع پیکر شهدای غواص در میدان بهارستان گفت: مدت‌ها است که گروه اقلیت افراطی و تندرو که نه پایگاه مردمی و نه پایگاه اجتماعی دارند سعی می‌کنند مناسبت‌هایی مثل تشییع جنازه غواص‌ها که دیروز برگزار شد را مستمسک قرار دهند تا به مخالفین سیاسی‌شان حمله کنند. 

زیباکلام گفت: این گروه اگر تاسوعا و عاشورا، حلول ماه مبارک رمضان و حتی تشییع جنازه غواصان باشد این کار را می‌کنند که از شور احساسات و عواطف مذهبی مردم برای حمله به مخالفین سوءاستفاده کنند. 

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه که اکثریت افرادی که دیروز جمع شده بودن مخالف تندروها هستند، یادآور شد: این اکثریت به روحانی رای دادند، طرفدار مذاکرات و ظریف هستند. 

او تاکید کرد: اینکه شما بیاید با کمک صداوسیما طوری رفتار کنید که جمعیت را به نفع مخالفین روحانی مصادره کنید و وانمود کنید که این افراد می‌خواهند به دهن امریکا زده شود و همچنان سیاست‌های تندروانه جبهه پایداری ادامه پیدا کند اصلا و ابدا چنین نیست. آنهایی که آمده‌اند به خاطر احساسات ملی و مذهبی که نسبت به فرزندان وطن داشتند آمدند. چه کسی می‌گوید این‌ها آمده بودند بگویند ما مخالف مذاکرات هستیم.  

 

مجله مراحم

 

زیباکلام در این مصاحبه به صورت موکد با طرح پیشنهادی برای مواجه عمومی با این طرز تفکر تندروها توصیه کرد: اگر این اقلیت تندرو و ۸درصدی جبهه پایداری که در انتخابات ۹۲ به سعید جلیلی رای دادند فکر می‌کنند هواداران زیادی دارند اجازه دهند فردا وزارت کشور مجوز صادر کند بگوید هرکس که طرفدار مذاکرات هست، هرکس که می‌خواهد مذاکرات به نتیجه برسد در بیابان‌های بهشت زهرا جمع شوند که در خیابان هم نباشد تا بهانه امنیتی بیاورند. چرا می‌ترسند؟

او در ادامه پرسید: چرا یکبار اجازه ندادند که طرفداران اصلاحات و طرفداران دولت روحانی تجمع کنند اما خودشان از نمازجمعه، تاسوعا عاشورا و تشییع جنازه استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند این طور جا بیاندازند که همه مخالف مذاکرات هستند؟ اگر ترس ندارید پس چرا از این مردم می‌ترسید؟ من قول شرف می‌دهم که حتی یک شیشه هم نشکنند.

او درخواست کرد که اجازه بدهید مخالفین در بیابان‌های بهشت زهرا جمع شوند آن زمان ببینند چند میلیون حضور پیدا می‌کنند؟ چرا به‌جای اینکه چنین آزمونی کنند به دروغ تجمع تشییع جنازه‌ را به نفع خودشان مصادره می‌کنند؟ چرا مناسبت‌های ملی را مصادره می‌کنند؟ اگر کسی ۳۰ سال پیش برای وطن شهید شده، برای جبهه پایداری رفته است؟ چه کسی گفته شهدای جنگ و رزمندگان و آزادگان طرفداران تندروها هستند. 

زیباکلام در پاسخ به این سوال که نظرشما در مورد شیوه برگزاری این تشییع جنازه چیست، گفت: مسلم است که از این مراسم سواستفاده سیاسی شده است. برگزار کنندگان همدست تندروها بودند اما من به برگزار کنندگان و تندروها می‌گویم؛ اگر ترسی ندارید که اتفاقا سرپا ترس هستید که پشت جنازه ۲۷۵ شهید پنهان می‌شوید اجازه دهید موافقان مذاکرات هم در بیابان‌های بهشت زهرا تجمع کنند. 

 

 


بازم بگید نواره!

 

وطن امروز نوشت: روز تشییع ۷ ساعت و بدون برنامه‌ریزی و بدون اینکه کسی به مردم گفته باشد، «انقلاب ۵۷» با همان شعارها دوباره تکرار شد. چون اینها را می‌گوییم، بیچاره‌های سیاسی می‌گویند «مصادره سیاسی» کرده‌اید!

شاید اگر در استفاده از واژه «خودجوش» در برخی مراسم و راهپیمایی اغراق و زیاده‌روی می‌شود، در این مورد کاملا بجا و مناسب می‌نماید. در این مراسم «مرجعیت مردم» بر همه گروه‌های سیاسی در کشور مثل همیشه چربید و مردم شعارهایی را که خودشان می‌خواستند و از قبل آماده نشده بود، سر دادند. با این همه وضوح تصویر، با این همه شفافیت، با این صداهای بلند و با این صراحت بی‌نظیر مردمی حالا یک عده بیچاره سیاسی دوباره قلم به دست گرفته‌اند که چه و چه…!

حکایت تعبیر «مصادره سیاسی» و الفاظ دیگری که این روزها توسط سیاه‌لشکرهای قلمی طرفدار سیاست خارجه دوره قاجار، در جراید و با عصبانیت از شعارهای مردم علیه آمریکا استفاده می‌شود، حکایت حرفی است که آن آخوند منحرف درباره «لعن»‌های زیارت عاشورا می‌زد. خب! این شهدای غواص که تصادف نکردند!

 

 

 

برخی اما انگار نمی‌خواهند صدای مردم را بشنوند. صدای انقلاب مردم را؛ که روز ۲۶ خرداد با پلاکاردهایی که سر دست گرفته بودند، نشان می‌دادند چقدر از آمریکا متنفرند. کسانی که این صدا را نشنیدند بعید نیست دوباره تئوری مترقی(!) وابسته بودن آب خوردن به تحریم‌ها را ارائه دهند و ترویج کنند. اصلا بعید نیست.

اصلا بعید نیست از این جماعت، اگر روزی همه مردم ایران را «اقلیت» بخوانند. قبلا از این کارها زیاد کرده‌اند؛ مثلا در ۸۸.

شاید بعید به نظر نرسد که برخی مدعی شوند فقط چند نفر بودند که علیه آمریکا شعار می‌دادند و شبیه ازهاری بیچاره درباره جمعیت میلیونی اظهارنظر کنند و بگویند: «صدا‌ها همه‌اش نواره!»

حالا اوضاع فرق می‌کند. سانسور و بایکوت امکان ندارد. صداها شنیده می‌شود. ضمیر، مرجع خودش را پیدا می‌کند و بعید نیست این چند روز در واکنش به خروش مردمی، اظهارنظر هم بکنند و دوباره از جیب ملت شعار دهند. اصلا مصادره سیاسی این است که شعارهای مردم را برعکس بفهمند. خیلی‌ها از روز تشییع ناراحتند. طلحه و زبیر ناراحتند. شمر و یزید و ابن‌زیاد هم ناراحتند. می‌خواهند مراسم روز تشییع را خنثی نشان دهند. می‌خواهند«شهادت» را خنثی کنند.

اصلا از این جماعت بعید نیست!

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: