بزرگترین هواپیمای جهان +عکس

برخلاف تصور بسياري از افراد که ايرباس A380 را بزرگ ترين هواپيماي جهان مي دانند، هواپيماي آنتونوف AN-225 مريا توليد شده توسط شرکت آنتونوف اوکراين، همچنان بزرگ ترين هواپيماي ساخت بشر محسوب مي شود.

مجله مراحم: اين هواپيما بر خلاف ديگر هواپيماهاي غول پيکر موجود در جهان به جاي ۴ موتور از ۶ موتور پيشران بر بالهاي هاي خود بهره مي گيرد که اين مسئله احتمال سقوط اين هواپيما را بر اثر از دست رفتن موتورهاي آن به ميزان قابل توجهي کاهش داده است.

نخستين مدل اين هواپيما با اهداف نظامي توليد شده است و اولين پرواز اين هواپيما در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۸۸ صورت گرفته است.

پس از خروج اين هواپيما از چرخه حمل و نقل نظامي، با وقفه اي ۸ ساله اين هواپيما به خطوط هوايي اوکراين پيوست.

آنتونوف AN-225 مريا با هدف حمل تجهيزات سنگين و به ويژه ادوات نظامي و همچنين حمل فضاپيماي روسيه با نام” بوران اوربيتر” توليد شد.

اين هواپيما توان پرواز با بيشينه وزن ۶۴۰ تن را در هنگام بر خواستن از زمين دارد که بيشترين ميزان اين شاخص در بين هواپيماهاي غول پيکر جهان محسوب مي شود.

آنتونوف AN-225 مريا همچنين طولاني ترين طول بال ها را در جهان از آن خود کرده است. طول اين هواپيما ۸۴ متر و طول بالهاي آن ۸۸.۴ متر است.

اين هواپيما از ۶ موتور پيشران توربوفن در بال هاي خود بهره مي برد. وزن خالي اين هواپيما ۲۸۵ تن و ظرفيت سوخت آن ۳۰۰ تن اعلام شده است.

اين مدل آنتونوف قابليت پرواز با تانکر سوخت پر تا ۱۵۴۰۰ کيلومتر را دارا مي باشد و با بيشينه بار آن مي تواند ۴ هزار کيلومتر مسافت را طي کند.

بيشترين وزن باري که تا کنون توسط اين هواپيما جابجا شده است ۲۵۳.۸۲۰ تن بوده است.
از ديگر خصوصيات ظاهري اين هواپيما قرار گرفتن بال هاي آن بر روي بدنه است در صورتي که در مدل هاي توليدي بوئينگ و ايرباس بال بر زير بدنه قرار گرفته است.

ارتفاع اين هواپيما از سطح زمين ۱۸.۱ متر و بيشينه سرعت آن نيز ۸۵۰ کيلومتر بر ساعت است.

اين هواپيما براي پرواز به ۶ نفر خدمه نياز دارد و در حال حاضر تنها يک فروند از اين نوع هواپيما در جهان مشغول به پرواز است.

هزينه توليد هر فروند آنتونوف مريا در سال ۲۰۱۳ بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ ميليون دلار برآورد شده است.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: