خرم آباد بدبخت‌ترین شهر ایران شد

مهدی ویس‌کرمی / نشریه اینترنتی لور:

سال‌هاست لرستان و خرم‌آباد، با سرعتی عجیب و نگران‌کننده تمام رکوردهای منفی ایران –و اخیراً جهان- را به نام خود می‌کنند و به قول معروف کسی هم ککش نمی‌گزد.

بیکاری جوانان و زنان، خودکشی، فقر، افت تحصیلی، ترک تحصیل، رتبه‌های آخر قبولی در دانشگاه‌ها، پوشش بالای بهزیستی و کمیته مداد و اخیراً آلودگی، گرما و هزار و یک درد بی‌درمان دیگر. رکوردهایی که اگر در نقاطی دیگر به غیر از جهان سوم به ثبت می‌رسید، چه بسیار موج‌های استعفا و محاکمه مسئولین و فریاد مطالبات مردم و NGOها به راه می‌افتاد. اما چه کنیم که ایران جهان سوم است و مناطق لرنشین هم جهان سوم ایران‌. آمارهایی که باید مایه‌ی شرمساری باشد ولی متاسفانه به دلیل بیان بیش از حد قبح‌شان از دست رفته و حساسیت مردم و مسئولین نسبت به آنها کم شده است.

موضوع دیگری که این روزها به شدت نمود بیرونی پیدا کرده است، گرمای بی‌سابقه و طاقت‌فرسای این روزهای خرم‌آباد است. به نحوی که از ابتدای تیر ماه تا کنون این شهر در اکثر مواقع بعد از اهواز -و گاهاً قم- گرم‌ترین مرکز استان بوده است. جالب اینجاست که با وجود گرمای طاقت‌فرسا، آلودگی بالا و امثالهم فوق‌العاده بدی آب و هوا به کارمندان شاغل در خرم‌آباد تعلق نمی‌گیرد، جالب‌تر اینکه نرخ بهای برق خرم‌آباد نیز چون مناطق معتدل و سردسیر محاسبه می‌شود و علی‌رغم عدم کارآیی کولرهای آبی، مردم این شهر به دلیل نرخ بالای برق توان استفاده از کولرهای گازی را ندارند.

چندی پیش نیز گزارشی از سوی سازمان بهداشت جهانی روی تلکس‌های خبری دنیا قرار گرفت و خرم‌آباد را در کنار شهرهایی چون کابل، کراچی و پیشاور در ردیف بیستمین شهر آلوده‌ی دنیا جهان قرار داد. جالب اینکه در ابتدای امر مدیر کل وقت محیط زیست لرستان که از منابع استناد سازمان بهداشت جهانی اظهار بی‌اطلاعی کرد و یادآور شد که ایستگاه‌های سنجش آلودگی در خرم‌آباد طی یک دهه گذشته احصا شده است. لکن در همان گزارش آمده است که داده‌های این گزارش مربوط به سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ است.

خرم‌آباد به دلیل قرارگیری در خط دوم هجوم ریزگردها میزبان ذرات ریزتر گرد و غبار بوده و ذرات درشت‌تر در هوای استان‌های مرزی مانند اهواز، ایلام و کرمانشاه باقی مانده و فرونشست پیدا می‌کند و ذرات سبک‌تر و مضرتر راهی آسمان لرستان و ریه مردمانش می‌شوند.

جا دارد نمایندگان خرم‌آباد به این نکات را مورد نظر قرار دهند تا هم فوق‌العاده بدی آب و هوا به کارمندان شهر خرم‌آباد پرداخت گردد و هم برق‌بهای این شهر با تخفیف خاص مناطق گرمسیری محاسبه و منظور شود.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: