جنجالی ترین عکس های گرفته شده از فضا

مجله مراحم: از مردی در ماه تا خدایان یونانی در میان ستارگان، انسان دیر زمانی است که اشکال آشنا را در آسمان ها کشف می کند. پدیده مشاهده الگوهایی که وجود ندارند به نام پریدولیا (Pareidolia) شناخته می شود و به طور کامل جنبه روانی دارد. در ادامه با برخی از بهترین نمونه های فضایی در این زمینه که توسط قدرتمندترین تلسکوپ ها و کاوشگرهای ساخت بشر ثبت شده اند، بیشتر آشنا می شویم.
اشیایی آشنا در فضا!
سحابی بسیار زیبای پروانه ای توسط یک ستاره در حال مرگ فوق العاده داغ شکل گرفت. این تصویر توسط تلسکوپ هابل در سال ۲۰۰۹ ثبت شد.

اشیایی آشنا در فضا!
هنگامی که فضاپیمای وایکینگ ۱ ناسا در سال ۱۹۷۶ به دور مریخ گردش می کرد این تصویر غیر معمول که شبیه چهره انسان به نظر می رسد را در منطقه ای از سیاره سرخ به نام سایدونیا ثبت کرد.

اشیایی آشنا در فضا!
در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۱ نقشه بردار جهانی مریخ ناسا بار دیگر از منطقه سایدونیا عبور کرد و با ثبت تصاویری واضح‌تر مشخص شد آن چهره انسانی چیزی جز اشکال طبیعی زمین سیاره سرخ نبوده است.

اشیایی آشنا در فضا!
دوستداران موجودات فضایی آن چه را که شبیه به یک خرچنگ به نظر می رسد را در تصویر ثبت شده توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا کشف کردند که البته چیزی جز صخره ای سنگی نبوده است.

اشیایی آشنا در فضا!
در سال ۲۰۱۳، بار دیگر دوستداران موجودات فضایی یک موش صحرایی را در تصویر گرفته شده توسط کاوشگر کنجکاوی یافتند که یک تخته سنگ دیگر بود.

اشیایی آشنا در فضا!
به اعتقاد ناسا این تصویر شبیه دست خدا به نظر می رسد. این تصویر که توسط تلسکوپ طیف سنجی هسته ای ناسا (آبی) و رصدخانه پرتو اکس چاندرا (سبز و قرمز) گرفته شده ابری از مواد به جا مانده از انفجار یک ستاره است.

اشیایی آشنا در فضا!
هنگامی که کاوشگر ناسا ارسال تصاویر از پلوتو را در ماه ژوییه آغاز کرد شکلی قلب گونه روی سطح سیاره توجهات را به سوی خود جلب کرد که می تواند مخلوطی از یخ های متان و نیتروژن باشد.

اشیایی آشنا در فضا!
فضاپیمای MRO ناسا این تصویر با شکلی قلب گونه را در ماه می ۲۰۱۰ در ترای عرب ثبت کرد.

اشیایی آشنا در فضا!
میکی ماوس طی سال ۲۰۱۲ در عطارد کشف شد که از سه چاله تو خالی شکل گرفته است.

اشیایی آشنا در فضا!
تلسکوپ هابل این تصویر زیبا از یک سحابی که شبیه چشم گربه به نظر می رسد را ثبت کرده است.

اشیایی آشنا در فضا!
تلسکوپ فضایی هابل این تصویر رنگارنگ را از سحابی کله اسبی در صورت فلکی شکارچی در سال ۲۰۱۳ ثبت کرده است. همانند سحابی های دیگر این نمونه نیز از گرد و غبار و گاز شکل گرفته است.

اشیایی آشنا در فضا!
این سحابی سیاره ای جوان در فاصله هشت هزار سال نوری شبیه یک ساعت شنی به نظر می رسد.

اشیایی آشنا در فضا!
در این تصویر لبخند شرورانه خورشید همانند یک فانوس کدو حلوایی هالووینی ثبت شده است. این تصویر توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا در سال گذشته ثبت شد. چشمان و لبخند از شعله های قدرتمند روی سطح خورشید شکل گرفته اند.

اشیایی آشنا در فضا!
فضاپیمای کاسینی این تصویر موزاییکی را در سیزدهم فوریه ۲۰۱۰ از قمر زحل به نام میماس ثبت کرد که شبیه “ستاره مرگ” در فیلم “جنگ ستارگان” به نظر می رسد.

اشیایی آشنا در فضا!
این تصویر در سال ۲۰۰۸ توسط تلسکوپ هابل از کهکشان کلاه مکزیکی ثبت شد.

اشیایی آشنا در فضا!
مردی در ماه شاید آشناترین شکلی باشد که در فضا وجود دارد. برخی از مردم مشاهده خرگوش و اشکال دیگر را نیز گزارش کرده اند. مناطق تاریک کره ماه به واسطه فوران های آتشفشانی شکل گرفته اند و مناطق روشن‌تر ارتفاعات ماه هستند.

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: