علت اختلاف صدا و سیما با شجریان چیست؟

علت اختلاف صدا و سیما با شجریان چیست؟ چرا سالهاست که آهنگ های محمدرضا شجریان از صدا و رسیما پخش نمی شود؟ شب گذشته حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به این اتفاق اعتراض کرد تا این مردم بفهمند که رئیس جمهور هم با این اتفاق کاملا مخالف است و کاری از دستش بر نمی آید اما علت چیست؟

علت اختلاف صدا و سیما با شجریان

روزنامه جوان – هادي عسگري: حسن روحاني در پاسخ به انتقاد محمدباقر قاليباف در پاسخ به وضعيت شتاب رشد علمي و کيفيت آموزشي گفت: «چگونه مي‌توان بر شتاب رشد علمي و افزايش کيفيت نظام آموزشي افزود و جايگاه علمي کشور را در عرصه جهاني ارتقا بخشيد؟ وقتي از اينکه دعاي ماه رمضان و ربنايي را که مردم به آن علاقه‌مندند، پخش کنيم، ابا داريم و پخش نمي‌کنيم، چطور مي‌توانيم به فکر تعالي علم و فرهنگ باشيم؟» با آنکه اشاره به پخش شدن يک دعاي مناسبتي براي سنجش کيفيت آموزش و جايگاه علمي کشور تناسب ظاهري ندارد، ولي به دليل اينکه در يک برنامه تلويزيوني به آن اشاره شد، مناسب است تا به ريشه پخش نشدن آثار استاد شجريان از صداوسيما بپردازيم.

 
علت اختلاف صدا و سیما با شجریان 
 

 علت اختلاف صدا و سیما با شجریان

چند روز بعد از وقايع انتخابات سال ۸۸ محمدرضا شجريان طي نامه‌اي سرگشاده به عزت‌الله ضرغامي، رئيس وقت سازمان صداوسيما، از وي خواست تا از پخش آثارش از صداوسيما جلوگيري کند. البته اين اولين بار نبود که شجريان دست به قلم شده و به رؤساي سازمان صداوسيما نامه نوشت و از آنها خواست تا صدايش را از صداوسيما پخش نکنند. اين استاد آواز در سال ۷۴ و زمان رياست علي لاريجاني بر صداوسيما نيز در نامه‌نگاري با رئيس رسانه ملي خواستار پخش نشدن آثارش شده بود.

همچنین ببینید: آیا محمدرضا شجریان سرطان گرفته؟

در طول سال‌هاي بعد از ۸۸ نيز با خروج شجريان از ايران نيز ديگر تلويزيون از پخش آثار اين هنرمند خودداري کرد. دعاي ربنا نيز از جمله آثاري بود که صداوسيما ترجيح داد در مقابل مواضع شجريان، دعاي مشهور «ربنا» را با صداي خوانندگان ديگري ضبط و پخش کند. صداي يکي از خوانندگاني که در سال‌هاي بعد جايگزين ربناي شجريان شد، محمد معتمدي بود. معتمدي که سبک اجراي مناجاتش شباهت زيادي به مناجات شجريان داشت، از سوي طرفداران شجريان مورد حمله نيز قرار گرفت. اکنون با بازگشت محمدرضا شجريان به ايران و برگزاري چندين مراسم بزرگداشت وي به مناسبت‌هاي مختلف نه تنها «ربنا» بلکه ديگر آثار وي نيز به راحتي گذشته در اختيار علاقه‌مندان به صداي اين استاد آواز قرار گرفته است.

شجريان مدت‌هاست که از مواضع سياسي تند سال ۸۸ فاصله گرفته و جايگاه هنري وي بالاتر از آن است که بار ديگر براي مقاصد سياسي از آن سوءاستفاده شود.

همچنین ببینید: خبر شرم آور روزنامه در پیت «کیهان» درباره استاد شجریان!

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: