جان باختن دو کارگر در اثر ریزش معدن در جاده شهریار + تصاویر

عصر روز گذشته ریز آوار در معدنی واقع در جاده شهریار به سمت کرج، نرسیده به هفت جوی، روبروی فاز پنج اندیشه، جنب بنیاد شن جان دو کارگر را گرفت. 

 

در این حادثه به دلیل گودبرداری و برداشت نا ایمن و بی رویه ماسه از دیواره معدن، حجم بسیاری از شن و ماسه بر روی دو دستگاه خودرو سنگین شامل یکدستگاه بنز ۱۹۲۱ و یکدستگاه لودر ریزش کرده و متاسفانه منجر به محبوس شدن دو نفر از پرسنل معدن شد. 

 

با اطلاع حاضران نیروهای ایستگاه ۱۰۱ مرکزی آتش نشانی شهریار بلافاصله در محل حضور یافته و پس از اقدامات اولیه و ایمن سازی محل اقدام به آواربرداری کردند و در نهایت پس از یک ساعت و ۱۶ دقیقه عملیات طاقت فرسا اجساد افراد از زیر آوار خارج شد. 

 

در این راستا حسین سرچه پیما اظهار داشت: این معدن در حوزه شهرستان شهریار واقع نشده و مربوط به شهرستان قدس است اما به دلیل عدم حضور نیروهای امدادی در محل حادثه، عوامل آتش نشانی شهریار در محل حضور پیدا کردند. 

 

معاون عمرانی فرماندار شهریار تایید کرد: در این حادثه به دلیل ریزش آوار شن و ماسه دو دستگاه خودروی کامیون و لودر زیر آوار ماندند که منجر به فوت رانندگان این خودروها شد. 

 

این مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر علت عدم حضور نیروهای امدادی قدس در محل حادثه گفت: ظاهرا اطلاع هم داده شده اما کسی توجه نکرد، پزشکی قانونی و عوامل دیگر نیز از قدس در محل حاضر نشدند و در این حادثه از مجموعه شهرستان قدس هیچ فردی مراجعه نکرد. 

 

وی  افزود: اجساد از طریق پزشکی قانونی شهریار به سردخانه منتقل شدند و قاعدتا باید به مسئولان شهرستان قدس تحویل داده شوند. 

 

در ادامه فرماندار شهرستان قدس ضمن تاکید بر حضور مسئولان قدس در محل حادثه عنوان کرد: آتش نشانی شهریار به دلیل نزدیکی به محل حادثه و با هماهنگی آتش نشانی و عوامل قدس در محل حضور یافت و اجساد نیز در همان شب گذشته به سردخانه قدس منتقل شدند. 

 

گفتنی است، آذرماه سال گذشته نیز یک کارگر در اثر ریزش گل و لای به همراه شن و ماسه در یکی دیگر از معادن شهرستان قدس جان خود را از دست داد، در این حادثه به دلیل حجم بسیار زیاد آوار عملیات خروج جسد بیش از یک هفته به طول انجامید. 

 

نور محمد فردی در پاسخ به سوالی در زمینه نظارت دقیق بر فعالیت معادن و جلوگیری از وقوع حوادثی مشابه گفت: حوادثی از این دست اجتناب ناپذیر است اما به منظور ساماندهی معادن، افزایش نظارت و ضریب ایمنی، جلوگیری از وقوع حوادث مشابه و… طی یک ماه گذشته سه جلسه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی صنعت، معدن و تجارت در فرمانداری قدس برگزار شد. 

 

وی افزود: در این جلسات بر نظارت بیشتر بر روند بهره برداری از معادن، نحوه فعالیت و ضریب ایمنی کاگران، جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست و …. تاکید شد و راهکارهایی عملی برای اجرای این مسائل در نظر گرفته شد. 

 

این مسئول در پاسخ به این سوال که آیا تخلف بهره بردار در حادثه پیشین ثابت شده است یا نه؟ گفت: تمام ابعاد و زوایای آن حادثه با حضور کارشناسان بررسی و پرونده مذکور برای بررسی علل وقوع حادثه به دادگاه ارجاع شد، هم اکنون نیز در جریان رسیدگی قرار دارد. 

 

گفتنی است؛ در حال حاضر ۵۷ معدن شن و ماسه در شهرستان قدس مشغول فعالیت هستند و این منطقه به عنوان قطب شن و ماسه استان تهران محسوب می شود که به نظر می رسد باید نظارت دقیق تری بر نحوه فعالیت این معادن وجود داشته باشد تا از بروز چنین حوادث دلخراشی جلوگیری شود. 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: