تصاویری دیده نشده از سید حسن مدرس

دهم آذر روز شهادت سید حسن مدرس نماد نماینده‌ای عادل و امین برای ملت و سیاستمداری سازش ناپذیر در برابر زورگویی و استبداد است.
 
مجله مراحم:  آیت الله سید حسن مدرس در شب دهم آذر ۱۳۱۶ برابر با ۲۷ رمضان ۱۳۵۶ قمری به دست عمال رضاخان به شهادت رسید و پیکرش مخفیانه به خاک سپرده شد. 
 
حسن مدرس در پی تقلب وسیع در جریان انتخابات دوره هفتم مجلس که با نظارت شدید مأموران نظامی برگزار شد نتوانست به مجلس راه یابد و مصونیت پارلمانی او لغو و در ادامه به دستور رضاخان دستگیر شد.
 
نقل است که پس از آنکه اعلام شد مدرس حتی یک رای هم در انتخابات کسب نکرده است وی با اشاره به تقلب وسیع صورت گرفته به طنز گفت: “۲۰ هزار نفر از مردمى که در دوره گذشته به من راى دادند همگى مرده باشند یا راى نداده باشند پس آن یک راى را که خودم به خودم دادم چه شده است.”
 
در پی دستور رضاخان سرتیپ درگاهى رئیس شهربانى تهران مامور دستگیری مدرس شد و در شب دوشنبه شانزدهم مهرماه ۱۳۰۷ به همراه چند پاسبان مسلح به منزل مدرس رفت و پس از مضروب و مجروح کردن اهل خانه و زیر کتک گرفتن شهید مدرس وى را سر برهنه و بدون عبا دستگیر و به قلعه خواف تبعید کرد.
 
تبعید مدرس در خواف نه سال به طول انجامید و وی آخرین روزهای عمرش را در کاشمر سپری کرد. مدرس سرانجام در شب دهم آذر ۱۳۱۶ به دست دو تن از ماموران حکومتی به نام خلج و مستوفیان مسموم و به شهادت رسید. 
 
مجله مراحم
 
مدرس در جمع نمایندگان اقلیت مجلس پنجم
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
عکسی که آنتوان سوریوگین از مدرس انداخته است.
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
مدرس در خانه
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
مدرس در کابینه دفاع ملی به ریاست نظام السلطنه؛ وی به عنوان وزیر عدلیه و اوقاف در کنار حاج عزالممالك اردلان، محمد على خان كلوپ، ادیب ‏السلطنه سمیعى، محمد على خان سالار معظم و میرزا قاسم خان تبریزى (صوراسرافیل) حضور داشت. کابینه موقت در زمان جنگ جهانی اول برای مقابله با تهاجم روس و انگلیس تشکیل شد.
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
حسن مدرس در جلسه کابینه دفاع ملی به ریاست نظام السلطنه(سمت راست مدرس)
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
حسن مدرس در کنار سید العراقین در مدرسه صدر اصفهان
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
حسن مدرس در کنار علمای اصفهان در مدرسه صدر
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
حسن مدرس در بیمارستان پس از ترور نافرجام
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
مزار سید حسن مدرس در کاشمر
 
تصاویر/ حسن مدرس
 
مقبره شهید حسن مدرس در کاشمر
 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: