نکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایمان

نکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایمان را در بخش مسائل جنسی مجله مراحم بخوانید.

رابطه جنسی بعد از زایمان

یکی از دغدغه های زوجین بعد از زایمان عدم برقراری رابطه جنسی و نزدیکی میباشد که به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاعات کافی اقدام به رفتار های پرخطری میزنند یا برخی از آنها تا ماه ها رابطه جنسی را از سر خود بیرون میکنند و هیچگونه رابطه ای را برقرار نمیکنند.

این مسائل فقط به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره رابطه جنسی است که متاسفانه یکی از مهمترین معضلات در زندگی زناشویی میباشد چرا که دسترسی به اموزش های لازم در دسترس زوجین قرار نمیگیرد و آنها نیز نمیدانند که در موارد خاص باید چکار کنند.

بعد از زایمان خانم ها حس زیبا  مقدس مادر شدن را برای اولین بار تجربه میکنند و عشق به فرزند در آنها شکوفا میشود که به صورت خدادادی  غریزی فرزندشان مهمترین الویت زندگیشان میشود.

اما طبق تحقیقات پزشکان انگلیسی بر روی زنان بعد از زایمان مشخص شده که ۴۴ درصد زنان بعد از زایمان دچار مشکلات روحی و جسمانی هستند و بسیار نگران هستند و اکثر مردان نیز بعد از زایمان همسرشان در رابطه جنسی دچار مشکل شده اند.

نکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایمانرابطه جنسی بعد از زایمان,رابطه جنسی با زن حامله

 علت سرد شدن رابطه جنسی بعد از زایمان

۶ هفته پس از وضع حمل و معاینه شدن توسط پزشک، زن، آمادگی آغاز مجدّد فعالیت زناشویی را پیدا می کند و در واقع دستگاه تناسلی زن به حالت عادی بر می گردد. اما معمولاً اولین رابطه ی جنسی پس از زایمان ناخوشایند، دردناک و شاید بدون لذت باشد. علّت این مسئله آن است که در بدن زن تغییراتی ایجاد شده است و همه چیز در حال بازگشت به وضع سابق است و این زمان می برد. وضع حمل، وحشت از زایمان و بخیه های محل زایمان باعث تغییر شکل لگن زن می شوند که باعث درد و عدم کنترل ادرار و یا مشکلات مثانه در حین رابطه ی جنسی می شود.

 

کم شدن شهوت زنان بعد از ایمان

در زنان شیرده به دلیل افزایش میزان هورمون پرولاکتین- هورمون شیردهی که غریزه ی جنسی را پایین می آورد- و کاهش هورمون استروژن که باعث خشکی واژن می شود، رابطه ی جنسی همراه با درد بوده و سبب می شود پاسخ جنسی از طرف زن ملال انگیز و سرد باشد. برای مادرانی که به تازگی وضع حمل کرده اند، کاهش میل جنسی و بی خوابی های شبانه و خستگی مفرط بخاطر مراقبت از نوزادشان سبب می شود تا از برقراری رابطه ی جنسی طفره بروند. در حقیقت، تنها ۴۱% زنان بعد از گذشت ۶ هفته از زایمان به برقراری دوباره ی رابطه ی جنسی با همسرشان تمایل دارند.

خراب شدن پوست زنان بعد از زایمان

علاوه بر این، زنان نگران هستند که  مبادا اضافه وزن و به هم خوردن تناسب اندام شان، شل شدن پوست، خط افتادن پوست بدن بر اثر کشیده شدن در ماه های آخر بارداری و ترشّح شیر از سینه ها باعث شود تا همسرشان آنها را پس بزند. برخی از مردان نیز نمی توانند همانند قبل رابطه جنسی برقرار کنند. از نظر کارشناسان، اگرچه دیدن صحنه ی زایمان زن حامله باعث سرد شدن میل مرد نسبت به زن نمی شود، اما ممکن است او را هنگام آمیزش عصبی کند به ویژه اگر رابطه ی جنسی برای زن دردناک و ناراحت کننده باشد. در واقع کمی زمان می برد تا اندام تناسلی زن دوباره برای مرد تحریک کننده باشد و رابطه ی جنسی مانند سابق گرم و لذت بخش باشد.

راهکارهای بهبود رابطه جنسی بعد از زایمان

مراجعه به پزشک زنان

ممکن است آمادگی جسمی زن برای رابطه ی جنسی حتی تا ۶ ماه نیز طول بکشد. اینکه پزشکان می گویند زن پس از ۶ هفته برای نزدیکی آماده است، نظر قطعی نیست. نظر دکتر می تواند با تمایل واقعی خود مادر متفاوت باشد. تایید پزشک به معنی چراغ سبزی برای داشتن رابطه ی جنسی نیست بلکه آماده بودن زن شرط اصلی است. اگر هنوز زن هنگام آمیزش احساس درد دارد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم با تجویز دارو و دادن تمرین های بدنی برای لگن خاصره، از میزان درد او کاسته شود.

برگرداندن روحیه به زنان

بسیاری از زنان افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند. به علاوه اگر چاقی و یا به هم خوردگی اندام زن طول بکشد، احتمال دارد مرد به راحتی جذابیت و اندام زیبای قبل از بارداریِ او را فراموش کند. اگر چه این تغییر شکل در اندام طبیعی است اما زن می تواند با ورزش به بازگشت به فرم سابق کمک کند. ملاقات با دوستان و یا سپری کردن اوقات دونفره با همسر می تواند در بالا بردن روحیه زن موثر باشد.

 

 استفاده از ژل های مرطوب کننده

از آنجا که هورمون های شیردهی، تولید استروژن را مهار می‌کنند، ممکن است واژن خشک شود و به همین دلیل، بهتر است از ژل‌های مرطوب‌كننده استفاده شود.رابطه جنسی بعد از زایمان

برنامه ریزی

بهترین کاری که زن و شوهر می توانند انجام دهند تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند، این است که زمان رابطه ی جنسی خود را کوتاه بکنند.
ممکن است رابطه ی جنسی به دلیل گریه ی نوزاد متوقف شود و این وقفه های مکرر زن یا شوهر را سرد می کند. زن و شوهر باید سعی کنند حداقل یک بار در هفته رابطه زناشویی داشته باشند و آن را در اول صبح که خستگی زن کمتر و خواب نوزاد عمیق تر است، انجام دهند.رابطه جنسی بعد از زایمان

نکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایماننکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایمان

ترک ها و چربی ها را بپوشانید

مادران جوان درمورد ترک های پوستی و اضافه وزن خود نگران نباشند زیرا روی دید همسران تان تاثیر نخواهند گذاشت. پوشیدن لباس هایی که اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و یا عوض کردن روشنایی اتاق خواب با یک لامپ خواب ملایم مطمئناً به شما کمک خواهد کرد.رابطه جنسی بعد از زایمان

 

به شوهر پیشنهاد رابطه ی جنسی بدهید

حتی اگر زن حوصله ندارد و آمادگی لازم را در خود نمی بیند، باید برای گرم نگه داشتن رابطه ی خود با همسرش تلاش کند. شاید صحبت کردن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و نوازش برای زن کافی باشد اما مرد برای احساس عشق نیاز به رابطه ی جنسی دارد. اگر مرد به دلیل اینکه احساس کند همسرش از نظر روحی آماده نیست کناره بگیرد، به مرور زمان احساس عشق و علاقه در او از بین می رود و به سختی با زن ارتباط برقرار می کند. ادامه ی این روند، منجر به سرد مزاجی مرد و قطع شدن کامل ارتباط روحی و عاطفی زن و مرد خواهد شد.رابطه جنسی بعد از زایمان

 

• با هم خلوت کنید
از مادر یا از نزدیکان خود بخواهید که یک شب یا آخر هفته از نوزاد شما مراقبت کنند تا بتوانید زمانی را با هم به تنهایی و فارغ از مسئولیت پدر و مادر بودن بگذرانید و یک رابطه ی جنسی پر هیجان را دوباره تجربه کنید.

نکات مهم برای رابطه جنسی بعد از زایمان

منبع dohaclinic

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: