با این آموزش عمر باتری لپ تاپ خود را بالا ببرید

51987263992350886864

مجله مراحم: امروزه لپ تاپ ها بين کاربران از محبوبيت فراواني برخوردار هستند اما شارژ باتري و به نوعي شارژ کردن آن تبديل به يک معضل اساسي براي کاربران شده است تا آنجا که همه بايد هميشه نگران از هوش رفتن لپ تاپ خود هنگام کار باشند. در اين مطلب سعي داريم شما را با چند روش جهت اطمينان از شارژ لپ تاپ آشنا کنيم.

۱- يک نکته بسيار مهم که بايد هنگام خريد لپ تاپ به آن توجه داشته باشيم آن است که پس از خريد لپ تاپ از آن استفاده کنيد تا کاملاً شارژ تمام کند. وقتي که خاموش شد آن را براي ۱۲ ساعت روي شارژ بگذاريد.

۲- ديفراگ منظم؛ هارد شما کارش را هر چه سريع تر انجام دهد، تقاضاي کار کمتري براي هارد و باتري تان ارسال خواهد شد. با انجام مرتب سازي منظم هاردديسک لپ تاپ تان کارايي آن را تا حد ممکن افزايش دهيد. البته توجه داشته باشيد هنگام ديفراگ کردن حتماً لپ تاپ تان به برق وصل باشد. اين مرتب سازي باعث مي شود هرگاه درخواستي براي استفاده از هارد فرستاده مي شود، کار با سرعت بالاتري انجام شود و مصرف برق هارد به نوعي کمتر شود و به اين ترتيب باتري مدت زمان بيشتري به کار خود ادامه دهد.
۳- به اين مساله توجه داشته باشيد که نور صفحه نمايش تان را کم کنيد چرا که امروزه اغلب لپ تاپ ها داراي قابليت کم کردن نور صفحه نمايش هستند. برخي هم حتي داراي قابليت بهبود کارکرد سي پي يو و سيستم خنک کننده هستند. پس ميزان مصرف انرژي آنها را تا حد اقل ممکن کاهش دهيد، تا بالاترين ميزان عمر باتري را داشته باشيد.
۴- نرم افزارهايي را که در پس زمينه سيستم عامل تان اجرا مي شوند خاموش کنيد. همه اين برنامه ها بر ميزان لود سي پي يو مي افزايند و به سرعت شارژ باتري تان را کاهش مي دهند. همچنين برنامه هاي غيرضروري را که در نوار ابزار پايين دسک تاپ در حال اجرا هستند، ببنديد. براي اين کار به منوي Start برويد و گزينه Run را انتخاب کنيد. در پنجره باز شده کلمه msconfig را تايپ کنيد و اينتر را بزنيد. حال تب Startup را انتخاب کنيد. در اينجا تيک کنار برنامه هايي را که به لود شدن دائم آنها نيازي نداريد برداريد. مثلاً برنامه آنتي ويروس شما بايد دائماً در حافظه لود شود، اما مثلاً برنامه Quick Time نيازي به باز بودن دائم ندارد.
۵- ابزارهاي خارجي غيرضرور را به لپ تاپ وصل نکنيد. ابزارهاي USB (مانند موس) باتري لپ تاپ تان را خالي مي کند. هنگامي که از آنها استفاده نمي کنيد، خاموش شان کنيد. شارژ ديگر وسايل از طريق لپ تاپ (مانند Ipod) هنگامي که لپ تاپ از باتري استفاده مي کند، موجب خالي شدن شارژ آن مي شود. اگر نيازي به کارت شبکه بيسيم و بلوتوث تان نداريد آنها را هم خاموش کنيد زيرا هنگام روشن بودن به طور خودکار دائماً براي يافتن شبکه جست وجو مي کنند و اين کار ميزان بسيار زيادي انرژي باتري را مصرف مي کند.
۶- رم سيستم تان را افزايش دهيد. اين کار به شما اجازه مي دهد به جاي اينکه سيستم مرتب از حافظه مجازي استفاده کند، پردازش هايتان را بيشتر با رم انجام دهيد. حافظه مجازي براي انجام پردازش ها از هارد استفاده مي کند و کارايي مصرف انرژي آن بسيار پايين است. توجه داشته باشيد افزودن رم باعث افزايش مصرف انرژي مي شود، اما کارايي آن بيشتر از برنامه هاي شبيه سازي است که حافظه مجازي را ايجاد مي کنند.
۷- هارد درايو و ابزارهاي سي دي و دي وي دي را خاموش کنيد. ميزان مصرف انرژي سي دي و دي وي دي درايو ها از هارد هم بيشتر است. وجود سي دي در درايو باعث مصرف بيشتر مي شود، حتي اگر از آن استفاده هم نشود. تا جايي که ممکن است سعي کنيد به جاي درايو نوري از برنامه هاي درايو مجازي استفاده کنيد.
۸- اتصالات باتري را تميز نگه داريد. هر دو ماه يک بار پارچه يي را به الکل آغشته و اتصالات فلزي باتري را تميز کنيد. اين کار راندمان جابه جايي انرژي بين باتري و لپ تاپ را بالا مي برد.
۹- از باتري تان مراقبت کنيد. باتري را به کار واداريد. باتري شارژ شده را براي مدت طولاني بلااستفاده نگذاريد. هر بار باتري را شارژ مي کنيد، آن را حداکثر طي يک تا دو هفته استفاده کنيد. همچنين شارژ باتري هاي Li-On را هيچ گاه کاملاً خالي نکنيد. در صورتي که از باتري هاي نيکل کادميوم استفاده مي کنيد، اجازه دهيد کاملاً خالي شوند و سپس آنها را شارژ کنيد. باتري هاي جديد NiMH نيازي به اين کار ندارند و باتري هاي Lithium-ion از آن هم بهترند.
۱۰- هايبرنت به جاي استند باي؛ اگر کامپيوترتان در طول روز مدتي بدون استفاده است، آن را به گونه يي تنظيم کنيد که پس از مدت معيني وارد وضعيت استند باي شود. اگرچه قرار دادن لپ تاپ در حالت استند باي باعث صرفه جويي زيادي در مصرف انرژي مي شود و همچنين سريعاً به حالت آماده به کار برمي گردد، اما به هيچ وجه کارايي آن به اندازه صرفه جويي انرژي در حالت هايبرنت نيست. هايبرنت کردن سيستم در عين حال که باعث حفظ دوره کاري تان مي شود، ابزارهايتان را کاملاً خاموش مي کند تا استفاده انرژي نداشته باشند.
۱۱- دماي عمومي سيستم تان را پايين نگه داريد. لپ تاپ در دماهاي پايين تر کارايي بهتري خواهد داشت. هرچند وقت يک بار منافذ هوا را با يک پارچه يا تميز کننده صفحه کليد پاک کنيد يا اينکه هر سال يک بار آن را براي سرويس ببريد.
۱۲- تنظيمات انرژي را بهينه سازي کنيد. در کنترل پنل ويندوزتان از طريق گزينه Power Option ميزان مصرف انرژي را بهينه کنيد. براي نتايج مناسب گزينه Max battery را انتخاب کنيد.
۱۳- از چند برنامه به شکل همزمان استفاده نکنيد. هنگامي که از باتري استفاده مي کنيد، هر بار فقط يک کار را انجام دهيد و سپس سراغ کار بعدي برويد. هنگامي که روي يک صفحه گسترده کار مي کنيد، برنامه اي ميل تان هم در حال کار است؛ همزمان به موسيقي هم گوش مي دهيد. ذهن تان را روي يک کار متمرکز کنيد. اگر اين کار را نکنيد، قبل از اينکه هيچ کاري به پايان برسد باتري تان خالي شده است.
۱۴- کارهاي ساده را از لپ تاپ تان بخواهيد. فعاليت هايي مانند چک کردن اي ميل و پردازش متن بسيار کمتر از بازي ها و پخش دي وي دي مصرف انرژي دارند. اگر هنگام مسافرت تنها يک باتري شارژ شده داريد، در مورد نحوه کارتان عاقلانه تر فکر کنيد.
۱۵- اگر امکان آن را داريد براي خودتان لپ تاپ هاي بهتري خريداري کنيد چرا که هم اکنون به جايي رسيده ايم که کارخانه هاي سازنده صحبت از باتري هاي يک روز کامل مي کنند و لپ تاپ هاي کاربردي تري به بازار مي آيند. سعي کنيد لپ تاپ قديمي تان را با مدل هاي جديدتر و کاراتر جايگزين کنيد.
۱۶- عملکرد ذخيره خودکار را خاموش کنيد. قابليت ذخيره خودکار مايکروسافت ورد و اکسل بسيار مناسب هستند اما براي انجام منظم اين کار هارد بايد بيشتر کار کند و مصرف انرژي آن بالا مي رود. البته اگر آن را خاموش کنيد، بهتر است هنگامي که باتري ضعيف است اين قابليت را دوباره روشن کنيد تا قبل از اينکه سيستم تان بيهوش شود کارهايتان ذخيره شوند. ضمناً درخصوص استفاده از اين نکته دقت بيشتري به خرج دهيد تا اطلاعات تان را از دست ندهيد.
۱۷- ميزان انجام کارهاي گرافيکي را کاهش دهيد. شما مي توانيد اين کار را با تغيير رزولوشن صفحه نمايش و خاموش کردن قابليت هاي تفنني گرافيک انجام دهيد. امروزه کارت هاي گرافيک هم اندازه يا حتي بيشتر از هارد ديسک مصرف انرژي دارد.
۱۸- هميشه هنگام مسافرت حداقل دو باتري شارژ شده را به همراه داشته باشيد.در پايان نيز به اين نکته توجه داشته باشيد هر چه مراقب شارژ باشيد احتمال دارد براي يک لحظه سيستم شما دچار مشکل شود و به نوعي هنگ کند که شما ناگزير هستيد سيستم را خاموش کنيد بنابراين کليدي ترين کار همانا ذخيره کردن مرتب است تا دچار پشيماني نشويد.

باتري

يکي از مهم‌ترين دلايلي که باعث مي‌‌شود کاربران کامپيوتر به استفاده از نوت‌ بوک علاقه‌مندي نشان دهند قابل حمل بودن دستگاه و عمر طولاني باتري آن است. باتري يک نوت‌ بوک از اهميت زيادي برخوردار مي‌باشد. تهيه باتري يدکي نوت‌ بوک کار ساده‌اي نيست. قيمت

بالايي  هم دارد. به همين خاطر از باتري دستگاه به خوبي مراقبت کنيد تا خراب نشود.

توصيه مي‌شود هنگامي که مي‌خواهيد دستگاه‌ خود را براي اولين بار روشن کنيد، آن را به صورت خاموش و براي مدتي بيش از ۱۰ ساعت

 به برق متصل کنيد تا باتري آن کاملاً شارژ شود. نگران نباشيد، چراکه درصورت شارژ کامل دستگاه، عمل شارژ به طور اتوماتيک متوقف

 خواهد شد.

پس از شارژ اوليه مي توانيد هر زمان که خواستيد دستگاه را به برق متصل کنيد تا عمل شارژ انجام شود. توجه داشته باشيد ميزان شارژ

باتري نبايد به زير ۱۰٪ برسد و قبل از رسيدن به اين مرحله حتماً آن را به برق متصل کنيد تا شارژ شود.

در صورتي که قرار است نوت‌ بوک شما مدت زمان زيادي در جائي ثابت بماند و مدام به برق متصل باشد، توصيه مي‌شود که باتري آن به

 ميزان حداقل۳/۱ شارژ داشته باشد. در اين حالت، آن را از دستگاه خارج کنيد و در محلي خشک، در دماي بين ۰ تا ۳۰+ درجه سانتي‌گراد

 قرار دهيد.

براي اتصال شارژر به نوت‌ بوک بهتر است ابتدا شارژر را به نوت‌ بوک وصل کنيد. سپس کابل برق را به شارژر و در آخر،‌ دوشاخه کابل

را به پريز برق متصل نماييد.

پيشنهاد مي‌شود درWindows ، آيتم Energy Saving را فعال نمائيد تا طول عمر باتري افزايش يابد.

طولاني تر کردن عمر مفيد باتري

براي طولاني‌تر شدن عمر مفيد باتري حتما هفته‌اي يک بار شارژ باتري نوت‌ بوک را کامل استفاده کنيد و سپس مجددا شارژ را حداقل براي ۸

ساعت کامل کنيد.
چند نکته درباره نگهداري از آداپتور
آداپتور نوت‌ بوک را به هيچ دستگاه ديگري متصل نکنيد.
روي سيم آداپتور هيچ جسم سنگيني قرار ندهيد و روي آن نايستيد. سيستم آداپتور را در مسير رفت و آمد قرار ندهيد.
براي جدا کردن آداپتور از برق، سيم آداپتور را نکشيد و فقط از دو شاخه بکشيد.
توجه داشته باشيد براي ارتباط برق با آداپتور از سيم بلند استفاده نشود.

 

 

درايوها

لنز یا Optic درايوها بسيار حساس مي‌باشد. فراموش نکنيد که این لنزها برای خواندن سی دی و دی وی دی های اصل طراحي شده است. بنابراين اصراري در خواندن هرگونه DVD/CD  که به صورت غير استاندارد و روي سی دی و دی وی دی هاي خام نامرغوب کپي شده ، نداشته باشيد. دقت داشته باشيد فرآيند کپي کردن نبايد به صورت پياپي و در دفعات زياد انجام شود.حتما بين هر بار کپي کردن به نوت‌ بوک خود زمان استراحت بدهيد.

اگر از درايو دستگاه خود استفاده نمي‌کنيد، سی دی و دی وی دی را از آن خارج کنيد.

صفحه نمايش و صفحه کليد

براي تميز کردن صفحه نمايش تنها از مايعات مخصوص و يک دستمال بدون پرز که کمي مرطوب باشد استفاده کنيد. سپس آن را با دستمال تميز و نرم ديگري خشک کنيد.

از هيچ‌گونه اسپري (حتي خشک) استفاده نکنيد.

دقت کنيد مايعات و گرد و غبار به سرعت موجب خراب شدن صفحه کليد مي‌شود.

در صورتي که مايعي روي دستگاه شما ريخت، سريعا آن را خاموش و باتري را جدا کنيد. سپس، آن را با دميدن باد سرد خشک کرده،‌ در اولين فرصت به مرکز خدمات مراجعه کنيد.

بسته به نوع لپ تاپ ها در صورت داشتن شارژ کامل، لپ تاپ شما حدود ۲/۵ ساعت با باتری کار خواهد کرد.در صورتی که شما نیز لپ تاپ دارید، احتمالاً تاکنون شرایطی را تجربه کرده اید که امکان اتصال لپ تاپ به برق را نداشته و مجبورید از باتری لپ تاپ خود استفاده کنید. به گزارش واحد مرکزی خبر،بسته به نوع لپ تاپ ها در صورت داشتن شارژ کامل، لپ تاپ شما حدود ۲/۵ ساعت با باتری کار خواهد کرد.اما نکاتی بسیار ساده هستند که با رعایت آنها به شکل قابل توجهی کارایی باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا خواهد کرد و در لحظات بحرانی به کمک شما خواهند آمد در این ترفند قصد داریم به معرفی پنج نکته برای حداکثر استفاده از باتری لپ تاپ بپردازیم.
۱- نور LCD را کاهش دهید:
امروزه ۹۹ درصد لپ تاپ هایی که در بازار عرضه می شوند، این قابلیت را دارند که نور LCD یا نمایشگر آنها را تنظیم کنید. بهتر است زمانی که از باتری استفاده می کنید، روشنایی LCD خود را روی کمترین حد ممکن قرار دهید. برخی مدل ها قابلیت کاهش میزان فعالیت CPU و بهره برداری از منبع تغذیه به شکل بهینه را دارا هستند. اینگونه قابلیت های جانبی لپ تاپ تان را حین استفاده از باتری فراموش نکنید.
۲- سخت افزارهای اضافی را جدا کنید:ماوس های USB، برخی انواع Cool Disk ها و… را فراموش نکنید چون اینها نیز به منبع تغذیه نیاز دارند و از باتری شما استفاده خواهند کرد.
۳- حافظه رم بیشتری به لپ تاپ خود اضافه کنید:
هر چه حافظه رم شما بیشتر باشد پروسه هایی که در حافظه مجازی یا Virtual Memory سیستم تان بارگذاری می شود، کمتر خواهد بود. از آنجایی که حافظه مجازی و پروسه های موجود در آن هارددیسک را درگیر می کنند، باعث استفاده بیشتری از باتری شما می شوند در حالی که داشتن رم بیشتر اصلاً سبب استفاده انرژی بیشتر نخواهد شد.
از طرفی وقتی بخواهید برنامه هایی سنگین که نیاز به حجم بالایی از Virtual Memory دارند، اجرا کنید داشتن مقدار بیشتری از حافظه رم می تواند به شما کمک بزرگی برساند و میزان مصرف انرژی را کاهش دهد.
۴- سیستم را Hibernate کنید نه Standby :
قرار دادن لپ تاپ در وضعیت Standby در فاصله های زمانی که به آن نیازی نیست آن هم حین استفاده از باتری می تواند سبب کاهش مصرف انرژی شود و از طرفی وقتی به آن نیاز شد بلافاصله کارتان را از سر بگیرید اما وضعیت Hibernate تقریباً سیستم را خاموش نگه می دارد و در زمان نیاز به آن به همان سرعت حالت Standby فعالش می کند.
۵- به کاهش دمای لپ تاپ کمک کنید:
هر چه دمای لپ تاپ شما کاهش یابد، عملکرد بهتری خواهد داشت و هر چه عملکردش سریع تر و بهتر باشد، کارایی باتری اش بیشتر خواهد شد لذا همواره شبکه های ورودی و خروجی هوای لپ تاپ تان را تمیز کنید و لپ تاپ را در وضعیتی قرار دهید که هوا به شکل مناسبی در آن جریان پیدا کند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: