بیوگرافی خشایارشا فرزند آتوسا و نوه کوروش کبیر

بیوگرافی خشایارشا فرزند آتوسا و نوه کوروش کبیر را در ادامه بخوانید.

بیوگرافی خشایارشا

خشایارشا اهل شیراز بود ، مادرش آتوسا (دختر کورورش کبیر) و پدرش داریوش بزرگ بود خانواده ای کاملا سرشناس و سلطنتی که همه جهان او را میشناختند.

در آن زمان نیمی از جهان متعلق به ایران بود و او خود را فرمانروای کره زمین میدانست.

عکس خشایارشا هک شده بر روی دیوارهای تخت جمشید

بیوگرافی خشایارشا فرزند آتوسا و نوه کوروش کبیر

خشایارشاه یکی از نام های قدیمی و اصیل ایرانی میباشد که تشکیل شده است “خشای” یعنی شاه و آرشا یعنی مرد که در مجموع شاه مردان معنا میشود.

او یکی از پادشاهان تحصیل کرده ایران بود چرا که مادرش آتوسا بهترین و مشهورترین معلمان زمان خود را برای او به خدمت گرفته بود.

فنون جنگ را از بر بود چرا که چندیش فرمانده جنگی هخامنشای در خدمت او بودند و نحوه جنگ با شمیر و نبردهای تن به تن را به او آموزش داده بودند.

برای همین مردی جسور و قدرتمند از او بار امده بود و سعی میکرد که بهترین ها را برای مردم کشورش تهیه کند.

در این مطلب میخواهیم از خشایارشا بگوییم کسی که باید نماد یک ایرانی وطن پرست باشد ولی متاسفانه هیچ نام و نشانی درباره او گفته نشده است.

نفرت اروپا از خشایارشا

این پادشاه ایران مورد تنفر اروپا است چرا که به یونان حمله کرد و شکست سختی به پادشاه یونان داد علت حمله او این بود که پادشاه یونان از مردم کشورش مالیات سنگینی میگرفت و هرکسی که از دادن مالیات خودداری میکرد در ملاعام با شمیر اعدام میشد.

خشایارشا بعد از شنیدن این خبر به یونان حمله کرد و او را از پادشاهی عزل نمود.

ولی این حمله در تاریخ اروپا به گونه ای تنفر امیز بیان شده است و سعی شده او را همانند قوم مغول معرفی کنند.

فرزندان خشایارشا

اسامی فرزندان خشایارشا به ترتیب عبارتند از:

 • امیتیس
 • داریوش
 • ویشتاسپ
 • اردشیر یکم
 • روزگونه
 • هخامنش
 • آرشام
 • آرتاریوس
 • تیفراتس
 • پروشات
 • دین مزدیسنا

دوران سلطنت خشایارشا

خشایارشا در سن سی و شش سالگی به سلطنت رسید و در آغاز سلطنت شورشی را که در مصر برپا شده بود فرونشاند و بعد به بابل رفت و شورشهای آنجا را نیز سرکوب کرد. در این جنگ قسمت اعظم بابل ویران گشت.

خشایارشا صفاتی عالی داشته بطوریکه یونانیان بزرگ منشی او را ستوده اند.

خشایارشاه شاهزاده اى نازپرورده بود و اصولاً روحیه اى لطیف داشت.خشایارشا شاهزاده‌ای تحصیل‌کرده ، خوش‌اندام و زیباروی بود.ابهتی که کوروش و داریوش برای دستگاه سلطنت ایران به وجود آورده بودند ، خشایارشا را نیز در نظر ایرانیان و اقوام زیر سلطه در همان شکوه کوروش و داریوش قرار داد.

دوران داریوش و خشایارشا ، دوران آغازین شکوفایی تمدن یونان بود و یونانیان نیز می‌رفتند که جایگاه خودشان را در تمدن جهانی مشخص سازند. شماری از نویسندگان یونانی در دهه‌های بعد از داریوش و خشایارشا در جستجوی راهی برای ایجاد یک هویت ویژه برای اقوام یونانی داستان‌های حماسی مقاومت یونان در برابر ایران عهد داریوش و خشایارشا را ساختند و نشر دادند.

این نوشته‌ها بعدها برای یونانیان ماند تا گواه عظمتی برای آتن و و یونان آن روزگار باشد و یونانیان و غربیان بتوانند بگویند که اگر ایران بوده است ، ما هم بوده ایم.

نام، تبار و آغاز پادشاهی

خشایار شا یا آنگونه كه شهرت یافته است، خشایار شاه چهارمین پادشاه سلسله هخامنشیان بود كه از ۴۸۶ تا ۴۶۵ قبل از میلاد بر گستره ای پهناور از جهان باستان فرمانروایی داشت. این گستره پهناور از یك سو به رودهای جیحون(آمودریا) و سیحون(سیردریا) و سرزمین ایرانی سغدیانا و از غرب تا دانوب، یونان، نیل و سرزمین های پیرامون مصر(لیبی و حبشه) می رسید.

نام و نشان خانوادگی این پادشاه بیان كننده آن است كه فرزند داریوش بزرگ، نواده ویشتاسپ و از دودمان آریارمنه هخامنشی بود. ایران در دوره هخامنشیان بستر شكوفایی یكی از مهم ترین تمدن های جهانی بود.

از زمانی كه كوروش كبیر با تسامح و تساهل، آزادی فكر، قدم و قلم، در راه آبادانی این ملك گام برداشت، راه رسیدن به دولت جهانی فراهم شد و ایرانیان به تدریج گستره جغرافیای فرهنگی و تاریخی خود را از ورارود (ماوراء النهر)؛ یعنی جیحون و سیحون در شمال شرقی تا سند و پنجاب در جنوب شرقی و از دریای سیاه و كشور یونان تا مدیترانه و كرانه های رود نیل در مصر و حتی لیبی و حبشه و دیگر سرزمین های دوردست آن روزگار گسترش دادند. بدین سان خشاریاشا پس از داریوش بزرگ، وارث سرزمینی عظیم بود كه اقوام گوناگون در آن به سر می بردند. در واپسین سال های حیات داریوش جنگ های ایرانیان و یونانیان همچنان ادامه داشت.

آسیای صغیر كه خاستگاه پادشاهی «لیدیه» به مركزیت «سارد» بود و سرزمین های كرانه شرقی دریاهای مرمره، اژه و مدیترانه كه «ایون نشین» خوانده می شدند، بستر این جنگ ها بودند. اگرچه داریوش به درون اروپا نیز گام نهاد، دانوب را درنوردید و تنها در نبرد ماراتن متوقف شد، اما جنگ های ایران و یونان پس از وی همچنان ادامه یافت. بدین سان راه پدر را پسر؛ یعنی خشایارشا در پیش گرفت.

اقدامات خشایارشاه

بعد از جلوس اولین کارش آن شد که شورشی را که در مصر برپا شده بود فرو نشاند و در این کار نیز شدت عمل بی سابقه ای نشان داد. چنانکه هرودوت می گوید مصر ناچار شد یوغ سنگین تری را برگردن گیرد و خشایارشا برادر کوچک خویش هخامنش را در آنجا ساتراپ کرد و فرصت پیدا کرد تا به حل مسئلهء بابل بپردازد.

بابل نیز درین ایام چند دفعه کسانی سر به طغیان برداشته بودند و یکبار حتی زوپیر ساتراپ پیر و فاتح معروف بابل را نیز کشته بودند. خشایارشا اینجا نیز در دفع شورش خشونت و قساوت سخت نشان داد حتی می گویند بعد از تسخیر مجدد بابل هم معبد مردوک مورد اهانت و بیحرمتی گردید و هم شهر به غارت رفت. خشایارشا از شورش بابل بقدری آزرده شده بود که از آن پس عنوان شاه بابل را از القاب خود حذف کرد و خود را فقط شاه پارسی‌ها و مادی‌ها خواند.

خشایارشا درتخت جمشید که بدستور پدرش داریوش ساخته شده بود قصرهای دیگری بنا کرد که بر عظمت و شکوه این اثر باستانی افزود. کتیبه ای نیز در ارمنستان از خود به جای گذاشت. همین طور کتیبه معروف به سنگ نبشته های گنج نامه بر روی کوه الوند در همدان نیز در کنار کتیبه داریوش بزرگ او برجامانده است  کتیبه خشایارشا در کوه الوند در قسمت پائین کتیبه پدرش داریوش است و متن آن عبارت است از:

خدای بزرگ است اهورا مزدبزرگ‌ترین خدایان است که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشا، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی

مرگ خشایارشا

خشایارشا در سن ۵۷ سالگی به دلیل بیماری درگذشت و  مقبره او در “کوه رحمت، نقش رستم” در شهرستان مرودشت استان فارس فرار دارد.

مقبره خشایارشاه در کوه رحمت، نقش رستم

بیوگرافی خشایارشا فرزند آتوسا و نوه کوروش کبیر

sourc of the article

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: